Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Stanisław Niewiński o Chinach, które podobno…
2020-11-03, 14:17 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o Chinach, które podobno wygrały z koronawirusem i o tym, jakie mogą być relacje na linii USA-Chiny po ewentualnej wymianie Trumpa na Bidena

Dr Stanisław Niewiński "Loża Radiowa" (03.11.2020)
- Myślę, że Chiny wolałyby, aby to Trump wygrał te wybory. Może to wynikać z tego, ze Donald Trump nie do końca dobrze dogaduje się z Europą, a to jest po myśli rządu chińskiego. Joe Biden natomiast jest przeciwnikiem nieznanym Chinom, nie wiedzą czego mogą się po nim spodziewać, a to niesie ze sobą pewne ryzyko dla interesów Chin – ocenił nasz gość - powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Cały świat przypatruje się wyborom w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza przyglądają się temu Chiny, które od kilku lat mocno rywalizują z USA gospodarczo, militarnie i technologicznie - ocenił dr Niewiński.

Rozmawialiśmy też o walce Chin z koronawirusem. W wielu mediach pojawiały się bowiem informacje jakoby Chiny tę walkę wygrały, ale nie jest to tak oczywiste, na co zwrócił uwagę nasz gość.

- Do końca nie zawierzałbym statystykom, które są nam podawane przez Chiny. Myślę, że te dane są zaniżane. Chiny natomiast mówiąc o swoich sukcesach budują swój wizerunek państwa, które pokonało wirusa. W tym momencie myślę, że Chińczycy najbardziej obawiają się powrotu pandemii w związku z II falą zachorowań, która przechodzi przez Europę - mówił dr Niewiński.

Ekspert ds. Chin stwierdził jednocześnie, że centralizacja władzy i jej autorytatywny charakter przełożyła się na szybką mobilizację i podjęcie konkretnych kroków, które umożliwiły opanowanie tej pandemii.

Zobacz także

2021-01-13, godz. 09:57 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o tym dlaczego warto się szczepić - Nie mam żadnych objawów niepożądanych, żadnej gorączki, obrzęku, zmęczenia, więc to jest dowód na to, że nie ma się czego obawiać - powiedział… » więcej 2021-01-13, godz. 09:33 Szymon Hołownia o "przemocowych zalotach" Koalicji Obywatelskiej, obserwowaniu pewnego parlamentarzysty z Opolszczyzny… - Z całym szacunkiem dla Pana posła, to stara śpiewka Platformy Obywatelskiej, którą słyszymy od dłuższego czasu, próbująca przekonać wszystkich, że… » więcej 2021-01-12, godz. 19:58 Mirosław Birecki, starosta kluczborski o spłacie długów tego powiatu i jego perspektywach rozwojowych W poprzedniej kadencji samorządowej powiat kluczborski wygenerował największe zadłużenie wśród opolskich samorządów lokalnych tego szczebla. Przed dwom… » więcej 2021-01-12, godz. 17:27 Iwona Sobania, burmistrz Byczyny o spłacie ogromnych długów gminy i pozyskiwaniu funduszy na inwestycje Kolosalne zobowiązania finansowe gminy Byczyna narosły w poprzedniej kadencji samorządowej. - Pierwszym elementem zadłużenia to była subrogacja, która… » więcej 2021-01-12, godz. 14:04 "Co tam panie w polityce?" Piotr Moc i Piotr Gociek Piotr Gociek (Polskie Radio, TVP Kultura i Do Rzeczy) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" o 100 tysiącach zaszczepionych… » więcej 2021-01-12, godz. 09:37 Longin Bartnik, prezes partii KORWiN w Opolu o kandydacie na RPO i Narodowym Programie Szczepień - Jeżeli do szczepionki namawia lekarz, naukowiec to wszystko dobrze, ale jeśli namawia mnie osoba, której jedyną kompetencją jest to, że jest znana, to… » więcej 2021-01-11, godz. 19:45 Krzysztof Polak, dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu o sprzedaży ziemi oraz o łączeniu spółek… Oddział Terenowy KOWR w Opolu zarządza gruntami o powierzchni 52 tysięcy hektarów. Nie podlegają mu spółki Skarbu Państwa z branży rolnej. Na Opolszczyźnie… » więcej 2021-01-11, godz. 18:18 Katarzyna Czochara o Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, szczepieniach przeciw COVID-19 oraz o sytuacji w oświacie… W Popołudniowej Loży Radiowej nawiązaliśmy do uchwały sejmowej, która 2021 rok ustanowiła Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z powodu COVID-19 nie… » więcej 2021-01-11, godz. 14:09 Violetta Porowska (PiS) o swojej działalności poselskiej w 2020 roku i projekcie, który zakłada brak możliwości odmowy… - Ten projekt ma charakter czysto ekonomiczny. Dobrze, że wokół niego toczy się dyskusja - powiedziała w Południowej Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł… » więcej 2021-01-11, godz. 10:03 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych (SP) o wspólnych działaniach z Szymonem Ogłazą (PO) na rzecz przywrócenia… - Jako kandydat na posła Ziemi Opolskiej obiecałem w 2019 roku, że jeżeli chodzi o ważne sprawy dla regionu to dla mnie metki partyjne nie miały żadnego… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »