Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym…
2020-09-30, 14:20 Autor: Witold Żurawicki

Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków

Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o
- Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa.

- Czeska uczelnia z Litomyśla ma też partnera niemieckiego z Eberswalde - wyjaśniła Alicja Wujec – Kaczmarek, która jest członkiem francuskiego stowarzyszenia freskarzy
W programie uczestniczą uczelnie z Polski, Czech i Niemiec pod artystycznym nadzorem freskarzy z Francji. Podczas stażów naukowych freski wykonywano we Francji, ale też w Opolu oraz w Bornym Sulinowie.

- Jest plan, by studentów też włączyć, ale w pierwszej fazie freski tworzą nauczyciele akademiccy – podkreśliła dr Joanna Wawrzyniak.

- Nasi francuscy partnerzy odkryli, że praktycznie sztuka malowania fresków w tym kraju zamarła – przyznała Alicja Wujec –Kaczmarek.

Nasi goście podkreślili, że sztuka robienia fresków tradycyjnymi metodami wymaga sporej wiedzy i praktyki. Chodzi o przygotowanie specjalnego podkładu (odpowiedni piasek i wapno), naturalnych farm. Oczywiście niezwykle istotna jest twórcza inwencja. Ale efekt – wyśmienity i długotrwały, gdyż freski wytrzymują nawet 400 lat. Murale czy graffiti się nie umywają.

Zobacz także

2020-11-04, godz. 13:49 Dr Marek Kawa o zaciętej walce Trumpa i Biden'a o fotel prezydencki - Obaj kandydaci idą łeb w łeb w cząstkowych wynikach wyborów. Ameryka dawno nie widziała tak zaciętej i wyrównanej walki o fotel prezydenta - powiedział… » więcej 2020-11-03, godz. 14:05 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce" o wyborach w USA, sporze wokół aborcji i Seanie Connerym W dzisiejszym cyklu pojawiło się sporo tematów, które nawiązywały do sporu jaki toczy się wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej… » więcej 2020-11-03, godz. 14:17 Dr Stanisław Niewiński o Chinach, które podobno wygrały z koronawirusem i o tym, jakie mogą być relacje na linii… - Myślę, że Chiny wolałyby, aby to Trump wygrał te wybory. Może to wynikać z tego, ze Donald Trump nie do końca dobrze dogaduje się z Europą, a to jest… » więcej 2020-11-02, godz. 14:50 Dr hab. Adam Drosik, prof. UO o wyborach prezydenckich w USA - Wszyscy, którzy interesują się tym tematem liczą, przeliczają i wydaje się, że to Joe Biden wygra wybory w USA, ale okaże się to ostatecznie 3 listopada… » więcej 2020-11-02, godz. 14:36 Łukasz Szewczyk o postulatach przedstawicieli branży gastronomicznej Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej domaga się od władz planu ratunkowego dla branży, zagrożonej upadkiem po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią… » więcej 2020-11-02, godz. 14:29 Ryszard Galla o protestach związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - Pytanie jest, na ile ten projekt ma szansę zostać przyjęty przez parlament, a po drugie, jak przyjmą go kobiety, społeczeństwo - w ten sposób poseł Mniejszości… » więcej 2020-11-02, godz. 14:25 Kamil Bortniczuk o aktualnych wydarzeniach społecznych i politycznych - To jest dobra propozycja, którą zapowiadaliśmy od dnia, gdy Trybunał Konstytucyjny wydał swoją decyzję - w ten sposób poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk… » więcej 2020-10-30, godz. 15:46 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej i protestach na ulicach polskich… Zaproszenie do rozmowy w Radiu Opole przyjęli: Paulina Klag (Forum Młodych Socjaldemokratów, SLD), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Michał Maliński… » więcej 2020-10-30, godz. 15:04 Marcelina Zawisza o tym, że nie dziwi się emocjom na protestach ws. aborcji - Aby protesty się zakończyły, rząd PiS musi zrozumieć, że to, co się wydarzyło jest nieakceptowane przez większość społeczeństwa - powiedziała w… » więcej 2020-10-30, godz. 14:00 Janusz Kowalski o tym, że odbieranie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa jest niedopuszczalne - Jestem za tym, żeby standard pomocy opieki matkom nad dziećmi niepełnosprawnymi się poprawił, ale nie ma mojej zgody na to, żeby np. pani Marcelina Zawisza… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »