Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2020-09-24, 15:18 Autor: Paula Hołubowicz

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (24.09.2020)
Naszym gośćmi byli:
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
Grzegorz Adamczyk - Solidarność
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
- Ja uważam, że moment jest jak najbardziej odpowiedni, by rozmawiać o problemach, które mogą nas dotknąć za 10 – 20 lat – powiedział Grzegorz Adamczyk.

Najwyższy czas na mapę drogową dla górnictwa i całego przemysłu energochłonnego i metalowego. One są połączone. Solidarność podjęła uchwałę, że już nie pora na kolejne dywagacje, ale pora na konkrety. Zresztą świetny przykład mamy za granicą – Niemcy przyjęli bardzo precyzyjny plan reformy górnictwa, odchodzenia od węgla. Tak więc nie ma co otwierać otwartych drzwi.

- Przykre jest to, że strona rządowa po raz kolejny przez te dwa miesiące zignorowała stronę społeczną – stwierdził Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem na przyspieszenie podjęcia rozmów ma oczywiście fakt, że wielu górników nie wyjechało na powierzchnię, podjęli strajk. To „tąpnięcie” wymusiło na rządzie przedstawienie publiczne jakichś propozycji. Wreszcie do tych rozmów doszło. I nasz gość ma nadzieję, że będą kontynuowane, zakończone przyjęciem planu dla górnictwa i daty jego wprowadzenia.

- Ja myślę, że te dwa miesiące opóźnienia nie mają większego znaczenia. Rozmawiamy o 30-tu latach reformowania górnictwa – zastrzegł Artur Żurakowski.

Niegdyś w tej branży pracowało około pół miliona górników, dzisiaj „tylko” 80 tysięcy. Przy wejściu do Unii Europejskiej zdecydowaliśmy się na zmianę koncepcji pozyskiwania energii. Od energii ekologicznej już nie uciekniemy. Problem w tym, że górnikom coś trzeba wreszcie zaproponować. Gdyż pytanie nie brzmi czy reformować, ale jak i kiedy. A po roku 2030 musi być ogromne przyspieszenie.

- Na świecie przyjmuje się - nie wiedzieć dlaczego - jakieś daty graniczne – powiedział Witold Potwora, który przypomniał o decyzji Niemiec o likwidacji elektrowni jądrowych. Datę tę wielokrotnie przesuwano.

Podobnie z likwidacją elektrowni na węgiel brunatny, której datę za nasza zachodnią granica także przesuwano. Natomiast jak się zabrać za reformę górnictwa w Polsce? Mówi się o pakietach socjalnych dla zwalnianych górników, outsorcingu itp. Ale nie może być tak, że sprowadzamy węgiel z zagranicy po absurdalnie niskiej cenie. Każdy dba o własny rynek, Polska też powinna. Dotychczas tego nie robi.

- Pójście na wojnę handlową z którymś z dystrybutorów węgla rosyjskiego ze względu na embargo byłoby może per saldo mniej korzystne – podkreślił Grzegorz Kuliś.

To trudna debata, bo w grę wchodzi zatrudnienie. Zamykanie kopalń przyniesie dramatyczne konsekwencje. Tym samym wpłynie na całą koniunkturę regionu. W grę wchodzi około sto tysięcy osób. Prognoza mixu energetycznego przewiduje diametralną zmianę w 2030 roku. To trend europejski. Górnicy nie są zainteresowani odprawami, są zainteresowani nowymi miejscami pracy w innych branżach.

Zobacz także

2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***