Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą
2020-09-22, 14:51 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą

Norbert Rasch w "Loży radiowej"
- Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN.
Podkreślił, że dla firm świadczących serwis dla Niemiec i nie tylko, istotnej jest to, że wielu naszych mieszkańców korzysta z tej umiejętności – znajomości niemieckiego ponad poziom komunikatywny. Zresztą Opolszczyzna znana jest w Europie z tego, że nasi mieszkańcy znają ten język.

- Ważne żebyśmy nie zniszczyli tego potencjału – zastrzegł Norbert Rasch.

Nasz gość nie krył, że agencje pracy nie narzekają na brak chętnych na wyjazd zarobkowy. Dzisiaj dominują robotnicy do prac prostych – takie jest główne zapotrzebowanie za granicą.

Norbert Rasch określił profil opiekunek, jakie wyjeżdżają do Niemiec czy Holandii. To kobiety w wieku od 45 do 65 lat. Zaznaczył, że niezwykle poszukiwaną i wymaganą przez agencje pracy jest w tym przypadku właśnie znajomość języka obcego – najlepiej kraju docelowego. To dobrze płatna praca.

Niestety, ostatnie regulacje unijne powodują, że może rozwinąć się czarny rynek opiekunek. Dyrektywa unijna ograniczyła czas ich pracy do 18 miesięcy łącznie. Po wyczerpaniu tego okresu kolejny wyjazd jest już niemożliwy. Czarny rynek charakteryzuje się jednak tym, że zarobki są niepewne, nie ma też zabezpieczenia socjalnego.

Zobacz także

2020-10-09, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o kwestii powiązania funduszy unijnych z praworządnością i walce z koronawirusem Zaproszenie do naszego studia przyjęli: Jan Zimoch z Młodej Prawicy, Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów, a także Amadeusz Hoffman z Federacji Młodych So… » więcej 2020-10-09, godz. 15:38 Marcin Ociepa o Wojskach Obrony Terytorialnej w regionie i nowym SOR-ze, który ma powstać w szpitalu wojskowym w Opo… - Mocno o to zabiegam – powiedział w Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, opolski poseł Porozumienia, z którym rozmawialiśmy o planach… » więcej 2020-10-09, godz. 15:37 Tomasz Kostuś o kontroli poselskiej rozpoczętej w Urzędzie Wojewódzkim - To pierwsza i nie ostatnia kontrola, do wyborów 3 lata więc pewnie niejedna kontrola poselska przede mną czy też posłami Koalicji Obywatelskiej – powiedział… » więcej 2020-10-08, godz. 15:04 Debata "Pracodawcy, związkowcy -wspólna sprawa" o planie wprowadzenia CIT-u dla spółek komandytowych ale nie tylko Gośćmi Joanny Matlak byli dziś: Grzegorz Kuliś (BCC), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Artur Żurakowski (ekonomista) oraz Piotr Pancześnik (Kongregacja… » więcej 2020-10-08, godz. 14:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z wiceministrem Januszem Kowalskim W czwartkowej Loży Radiowej redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z Januszem Kowalskim, wiceministrem aktywów państwowych i posłem Solidarnej Polski. W rozmowie… » więcej 2020-10-07, godz. 15:31 Dr Barbara Radecka o raku piersi, świadomości i tym, żeby koronawirus nie spowodował strachu przed leczeniem innych… - Wszyscy onkolodzy w Polsce obserwują zmniejszoną liczbę rozpoznania choroby. To nie oznacza, że nie chorujemy, tylko, że nie badamy się - powiedziała… » więcej 2020-10-07, godz. 15:27 Robert Socha o zakażeniach w opolskich szkołach, ale i Dniu Edukacji Narodowej Codziennie dochodzą nowe statystyki jeżeli chodzi o zachorowania. Wciąż mamy podobną liczbę placówek, które pracują hybrydowo, czyli około 19, ale do… » więcej 2020-10-06, godz. 13:55 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" cz.1 [AUDIO] W nowym cyklu Radia Opole Piotr Moc i Piotr Gociek będą analizować najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. Dziś nie mogło zabraknąć rozmów o… » więcej 2020-10-06, godz. 13:41 Agata Lika o tworzącym się na Opolszczyźnie ruchu Szymona Hołowni i stowarzyszeniu Polska 2050 - Polska 2050 to nasza oficjalna nazwa, a Szymon Hołownia jest jednym z naszych liderów. Osób aktywnie działających jest na Opolszczyźnie 150 i ta liczba… » więcej 2020-10-05, godz. 15:19 Dr Marek Kawa w "Loży Radiowej" o kampanii w USA w obliczu chorego na koronawirusa Donalda Trumpa - Myślę, że cały świat wstrzymał oddech na wieść o tym, że Donald Trump i jego małżonka są zakażeni koronawirusem. Ponoć Trump dobrze przechodzi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***