Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest…
2020-09-16, 15:18 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie

Dr Agnieszka Gawlik o ...
- Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej dr Agnieszka Gawlik z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Szpitale jednoimienne nie do końca się sprawdziły. Poza tym jesienią można się spodziewać fali zachorowań na grypę i choroby grypo pochodne, więc dotychczasowy system ochrony przed koronawirusem mógłby po prostu nie sprostać wymaganiom. Mówiąc krótko: załamałby się.

Dodatkowo dojdzie wielu pacjentów na przykład onkologicznych czy cierpiących na różnego rodzaju choroby – oni nie poszli do lekarza w szpitalu czy szpitalnej przychodni z obawy przed COVID19. Doprowadziło to do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której do lekarzy nie trafiło wiele osób na przykład po udarach czy zawałach serca. I oni wreszcie muszą trafić do specjalisty, więc mogliby jeszcze bardziej wydłużyć kolejki do specjalistów.

- Przecież ci pacjenci nagle nie przestali chorować z powodu pandemii koronawirusa – wyjaśniła dr Agnieszka Gawlik.

W ocenie naszego gościa statystyki tych nieleczonych przypadków różnych chorób są zatrważające. Dlatego nowa strategia resortu zdrowia zakłada, że zniesione zostaną limity przyjęć dla lekarzy specjalistów.

Agnieszka Gawlik nie ukrywa, że ochrona zdrowia to trochę worek bez dna. Pochłonie wszelkie pieniądze. Co jednak nie oznacza, że w Polsce nie musimy znacznie więcej łożyć na ten cel, bo nadal wydajemy stanowczo zbyt mało, jesteśmy w ogonie Europy. Inna sprawa, że właśnie z powodu złej organizacji służby zdrowia, braku pieniędzy zaniedbano w ogromny stopniu profilaktykę zdrowotną. A znacznie taniej jest prowadzić profilaktykę niż leczyć osoby chore.
Z dr Agnieszką Gawlik rozmawiają Joanna Matlak i Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-10-23, godz. 17:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o sejmowej debacie na temat koronawirusa Zaproszenie do studia Radia Opole przyjęli Kamil Wencel (Konfederacja, KORWiN), Mateusz Pietrycki (Forum Młodych PiS), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci… » więcej 2020-10-22, godz. 14:44 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - Wspólna sprawa" - debata o projekcie tzw. mobbingu płacowego i pomocy dla branż… Zaproszenie Radia Opole przyjęli Grzegorz Adamczyk z Solidarności, Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i dr Witold… » więcej 2020-10-22, godz. 10:26 Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji… » więcej 2020-10-21, godz. 11:54 Maksymilian Polis o II Opolskim Kongresie Młodzieży - Mamy bardzo obfity program kongresu online, bo to nie tylko wykłady, ale też warsztaty - mówił w Loży Radiowej Maksymilian Polis, przewodniczący Forum… » więcej 2020-10-21, godz. 11:52 Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy o "wielkiej wodzie", która zalała Brzeg… W ostatnich dniach samorządowcy z którymi rozmawialiśmy musieli uporać się z podtopieniami i falami kulminacyjnymi, które przechodziły przez ich miejscowości… » więcej 2020-10-20, godz. 13:58 Piotr Moc i Piotr Gociek w cyklu "Co tam Panie w polityce" W dzisiejszym (20.10) wydaniu cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek (Do Rzeczy, Polskie Radio, TVP Kultura, Telewizja Republika) i Piotr Moc podsumowali… » więcej 2020-10-19, godz. 15:09 Janusz Kowalski o ruchu Rafała Trzaskowskiego i walce z pandemią - W ruchu Rafała Trzaskowskiego nie ma żadnej wartości, nie ma w nim przekazu. Sam Trzaskowski nawołuje do jedności społeczeństwa, jednocześnie będąc… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Danuta Jazłowiecka o tym jaka będzie "Wspólna Polska" R.Trzaskowskiego, walce z koronawirusem i pracach w senacie nad… - Zawarzyły głosy z zewnątrz, zwłaszcza głosy młodych ludzi, którzy coraz częściej ogłaszają, że nie utożsamiają się z istniejącymi partiami, dlatego… » więcej 2020-10-16, godz. 15:45 Młodzieżowa Loża Radiowa o starcie ruchu Rafała Trzaskowskiego i co dalej z "Piątką dla zwierząt" Zaproszenie do debaty przyjęli: Natalia Okos (Młodzi Demokracji), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Adrian Mocek (Lewica). » więcej 2020-10-16, godz. 16:27 Maciej Kochański o 5 mln złotych na działania konsolidacyjne UO z dawną PMWSZ - Połączenie UO i PMWSZ w Opolu miało miejsce w lipcu tego roku i to był taki moment wesela, a teraz musimy sobie te wszystkie działania wokół konsolidacji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***