Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o przedsiębiorczości…
2020-08-26, 15:41 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki.

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o przedsiębiorczości imigrantów i publikacji na ten temat

Dr Sabina Kubiciel w Loży Radiowej
- Pytaliśmy imigrantów o plany na przyszłość i większość przedsiębiorców deklarowała, że chce swoje firmy rozwijać – mówiła w Loży Radiowej dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Z naszym gościem rozmawialiśmy o badaniach nad przedsiębiorczością imigrantów i publikacji, która powstała wraz z dr Jolantą Maj oraz dr. inż. Piotriem Bębenkiem.
Naukowcy zbierali doświadczenia podczas stażu naukowego w Mannheim, opracowali metodologię oraz kwestionariusze badawcze, które przekazano "opolskim" imigrantom.

- W badaniach wyszło jednoznacznie, że naszych imigrantów, którzy decydują się na prowadzenie firmy, można podzielić na 3 grupy. Pierwsza to ci, którzy mają doświadczenie w swoich krajach pochodzenia, przyjechali tutaj z pomysłem na biznes i ten pomysł wdrożyli. Druga to ci, którzy pracowali na etacie, ale stwierdzili, że może warto spróbować swoich sił i postanowili założyć firmę – opowiadała dr Kubiciel-Lodzińska.

Z kolei trzecia grupa to ci, którzy zostali niejako przymuszeni do założenia firmy. – Dzieje się tak z różnych przyczyn, ale przede wszystkim zauważyliśmy, że ta konieczność założenia firmy wynikała z tego, że oni chcieli pracować w swoich zawodach, a na otwartym rynku pracy nie było to możliwe – mówił nasz gość.

- Imigrant kojarzy nam się z osobą, która wykonuje prace fizyczną i tak też jest, oni nie mają z tym problemu, ale jeśli są to osoby, które chciałyby pracować w swoich zawodach to jest to zdecydowanie trudniejsze – stwierdziła dr Kubiciel-Lodzińska.

Zobacz także

2020-10-01, godz. 12:50 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Violettą Porowską o porozumieniu prawicy i nowym… Gościem Magdaleny Ogórek była Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa tej partii w regionie » więcej 2020-09-30, godz. 14:28 Bartłomiej Kolanoś o myśliwych i stereotypach o ich pasji - Ja przygodę z zawodowym łowiectwem kontynuuję już 14 lat - zastrzegł łowczy okręgowy Bartłomiej Kolanoś – swoją funkcję pełni od dwóch i pół… » więcej 2020-09-30, godz. 14:20 Alicja Wujec-Kaczmarek i dr Joanna Wawrzyniak o międzynarodowym projekcie malowania fresków - Program został podjęty we wrześniu zeszłego roku - dr Joanna Wawrzyniak przypomniała założenia programu z Erasmusa. - Czeska uczelnia z Litomyśla… » więcej 2020-09-29, godz. 13:53 Wacław Bortnik o pracy inspekcji weterynaryjnej, ASF i ptasiej grypie - Nie wchodzimy na siłę, staramy się pracować online – przyznał wojewódzki lekarz weterynarii Wacław Bortnik. » więcej 2020-09-28, godz. 15:17 Violetta Porowska o porozumieniu w prawicy oraz przygotowaniach do wewnątrzpartyjnych wyborów - To wielkie wydarzenie i wielka satysfakcja, że umowa koalicyjna została podpisana – oceniła Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości i szefowa… » więcej 2020-09-28, godz. 14:50 Rajmund Miller o porozumieniu prawicy i sytuacji opozycji - Tak naprawdę dla nas to jest nieważne – powiedział o podpisaniu porozumienia w Zjednoczonej Prawicy poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***