Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa':…
2020-08-20, 15:07 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac

Debata pracodawcy i związkowcy w "Loża Radiowa" (20.08.2020)
W debacie uczestniczyli:
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu
Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC
Piotr Pancześnik z Kongregacji PrzemysłowoHandlowej
- Nie wydaje mi się, żeby handel w niedzielę spowodował znaczący wzrost gospodarczy - powiedział dr Witold Potwora, odnosząc się do jednego z sondaży, wskazujących, że ponad połowa Polaków chce przywrócenia tego handlu.

Z klasycznych badań wynika, że zakaz handlu w niedzielę nie ma wpływu na gospodarkę. Podobnie z funkcjonowaniem przedsiębiorstw handlowych. Poza tym w związku z pandemią mamy do czynienia z gwałtownymi zmianami – spora część handlu przeniosła się do sieci.

- Większości ludzi niespecjalnie przeszkadza brak handlu w niedzielę - zastrzegł Piotr Pancześnik.

Przypomniał, że wiele akcji promocyjnych odnoszących się do handlu nocnego czy w niedzielę – spaliło na panewce. Nasz gość dodał, że w zamian handlu niedzielnego – odżyła gastronomia w centrach miast.

- Uważam, że zatrudnienie w galeriach miało raczej odbicie w cywilnoprawnych umowach o pracę - podkreślił Grzegorz Kuliś, omawiając kosztową stronę handlu niedzielnego dla firm.

Przyznał, że obecnie odżywa gastronomia w miastach. Zastrzegł, że powrót do handlu w niedzielę jest dzisiaj ekonomicznie nieuzasadniony. Nie ma co wyciągać tego królika z kapelusza. Zresztą tak sprzedawcy jak i klienci już się przyzwyczaili, że niedziela jest dniem wolnym.

Zobacz także

2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***