Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Maziarz o sytuacji na Białorusi i o przebudzeniu…
2020-08-12, 14:02 Autor: Marcin Boczek

Bartosz Maziarz o sytuacji na Białorusi i o przebudzeniu społeczeństwa białoruskiego

Dr Bartosz Maziarz o wydarzeniach politycznych na Białorusi
- Żelazne rządy Łukaszenki wymuszały spokój, więc to tylko pozory, że na Białorusi nic się nie działo, bo Białoruś jest trzymana krótką i mocną ręką - stwierdził w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego.
Doktor Maziarz wskazał na kilka przyczyn przebudzenia się społeczeństwa białoruskiego.
- Po pierwsze tendencje do demokratyzacji i zarzucenia jarzma rządów autorytarnych Łukaszenki, a taka główna na którą wskazują analitycy i badacze to względy gospodarcze. Białoruś zmaga się z ogromnymi problemami gospodarczymi, które są spowodowane zwyżką cen ropy, która jest dostarczane przez Rosję i po prostu Białorusinom żyje się coraz trudniej i biedniej – ocenił dr Maziarz.

- Dla Putina i polityki zagranicznej Rosji im słabszy Łukaszenka tym lepiej, bo przez to mają większy wpływ na politykę białoruską.

- Ciężko powiedzieć kto zamiast Łukaszenki i w ogóle co dalej – stwierdził nasz gość.
- Wydarzenia związane z ucieczką czy też przejechaniem granicy przez Swiatłanę Cichanouską i odczytane przez nią oświadczenie w siedzibie białoruskiej komisji wyborczej jednoznacznie wskazują, że scenariusz w którym kandydat opozycji czy osoba, która mogłaby przejąć władzę jest mało prawdopodobny. Przynajmniej na chwilę obecną – mówił Maziarz.

- Prawdopodobnie UE będzie działała tak, żeby uniknąć tego co działo się na Ukrainie – dodał.

Zobacz także

2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***