Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Witold Potwora o szczycie UE oraz potencjalnym przeznaczeniu…
2020-07-22, 13:54 Autor: Witold Żurawicki

Witold Potwora o szczycie UE oraz potencjalnym przeznaczeniu pieniędzy

Witold Potwora gościem "Loży Radiowej" (22.07.2020)
- Niektórzy twierdzą, że jeśli są wszyscy zadowoleni, to gdzieś jest w tym haczyk. Niekoniecznie – ocenił efekty szczytu unijnego ekonomista dr Witold Potwora.
Nawiązał tutaj do roli Niemiec. Teraz w UE jest niemiecka prezydencja i to właśnie naszym zachodnim sąsiadom zależało w znacznym stopniu na tym, by szczyt się powiódł.

- Ta silna Europa, co okazało się podczas tego szczytu, mówi różnymi głosami – zastrzegł Witold Potwora i wspomniał postawę Holandii. Poza tym wiele innych problemów nęka UE: konflikt Hiszpanii z Katalonią, protesty „żółtych kamizelek” we Francji itp. Ale ostatecznie wygrało przekonanie, że Europa jako jeden organizm gospodarczy musi współpracować, wspierać się, przede wszystkim – rozwijać.

Nasz gość podkreślił, że niezwykle istotnym, wręcz fundamentalnym problemem będzie wykorzystanie tych środków. Chodzi o rozwój infrastruktury, ale też wsparcie turystyki czy przemysłu –szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie i rozwijanie innowacyjności. Każde euro dobrze zainwestowane, z czasem zwraca się w dwójnasób, albo w jeszcze wyższym stopniu.

Witold Potwora podkreślił znaczenie funduszy unijnych. Dla samorządów dotychczasowe dotacje oznaczają wręcz skok cywilizacyjny, który widać w obiektach sportowych, infrastrukturze drogowej, ścieżkach rowerowych, obiektach użyteczności publicznej i w wielu innych dziedzinach. Inna sprawa, że samorządy już nauczyły się świetnie wykorzystywać dotacje, szukając choćby środków na tzw. wkład własny.

- Doświadczenie premiera Morawieckiego miało tutaj swoje znaczenie – zastrzegł Witold Potwora, który pochwalił premiera za aktywność podczas szczytu, umiejętność budowania koalicji, szukania poparcia dla polskich oczekiwań.
Z Witoldem Potworą rozmawia Witold Żurawicki (22.07.2020)

Zobacz także

2020-09-07, godz. 16:00 Violetta Porowska o rekonstrukcji rządu, kondycji PiS w regionie i celach politycznych - O tym, jak będzie rząd wyglądał po rekonstrukcji, na pewno poinformuje premier Mateusz Morawiecki – zastrzegła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej 2020-09-07, godz. 15:00 Tomasz Kostuś o tym co dalej z "Nową Solidarnością" i o rekonstrukcji rządu - To kłopot przede wszystkim dla warszawiaków i tym którzy mieszkają na szlaku Wisły, mamy trudną sytuację pod względem ekologicznym, sanitarnym i środowiskowym… » więcej 2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej 2020-09-04, godz. 14:38 Piotr Moc o tym jak Radio Opole włącza się w relacjonowanie festiwalu i koncercie grupy SBB - To był chyba 1981 rok i to była impreza towarzysząca festiwalowi czyli Rock Opole. Pamiętam, że wtedy grał zespół Perfect, Brygada kryzys, Bank. Byłem… » więcej 2020-09-03, godz. 13:47 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi… » więcej 2020-09-03, godz. 12:23 Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Markiem Gróbarczykiem o kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - Bardzo bym chciała zacząć od innego tematu, ale doskonale pamiętam, że oprócz spraw związanych z suszą, rozmawialiśmy ostatnio o Czajce i znów temat… » więcej 2020-09-02, godz. 15:21 Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich i problemach z ich naborem - To organizacja zrzeszającą firmy zajmujące się działalnością w szeroko rozumianej branży zatrudnieniowej – powiedział Robert Pawlak - prezes PGO Services… » więcej 2020-09-02, godz. 14:43 Małgorzata Kozak o problemach rodzin zastępczych - Trochę rodzin nam się „pogubiło”, straciliśmy kontrolę np. nad zjawiskiem przemocy – mówiła w Loży Radiowej Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego… » więcej 2020-09-01, godz. 15:04 Aleksander Iszczuk o wyzwaniach jakie stoją przed nauczycielami, dyrektorami i uczniami w nowym roku szkolnym - Po tak długiej przerwie bezpośredniego niewidzenia się, to myślę, że po jednej i po drugiej stronie jest duża radość z tego faktu, ale też nadzieja… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***