Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zdzisław Dzwonnik o gospodarce leśnej i zwierzynie…
2020-07-21, 16:58 Autor: Witold Żurawicki

Zdzisław Dzwonnik o gospodarce leśnej i zwierzynie, jaką możemy spotkać w ostępach

Zdzisław Dzwonnik o ...
- Założeniem ustawy leśnej jest prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej - zastrzegł Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole.
Każde nadleśnictwo ma 10-letni plan zagospodarowania lasu, zatwierdzany przez ministra. Są w nim cięcia planowane, ale też cięcia wymuszone. Opolszczyzna boryka się z wyschniętymi lasami. Przez ostatnie lata nasze lasy cierpią na brak wody, drzewa usychają. Do tego stopnia, że wycinki drewna posuszowego są tak intensywne, że nie ma czasu na wycinki planowane. W samym Nadleśnictwie Opole wycięto z tego powodu 300 hektarów lasu. W ostatnich latach poziom wód gruntowych obniżył się w nich aż o dwa i pół metra.

W naszych lasach dominuje sosna, która stanowi około 95 procent drzew. To drzewo wodolubne. Paradoksalnie najbardziej usycha w miejscach, w których kiedyś woda ... stała, gdyż nie radzi sobie z nagłym jej brakiem. A przeżyła w miejscach suchych, gdzie do deficytu wody była przyzwyczajona.

- Tak długo będzie to drzewo ssała, aż to drzewo uschnie na pniu – tak określił Zdzisław Dzwonnik działanie pasożyta – jemioły, która zaatakowała opolskie lasy.

Nasz gość poinformował, że w naszych lasach nie brakuje borówek i grzybów. Nie brakuje też różnorodnej zwierzyny, więc spacery leśne warto połączyć z jej obserwowaniem. W ostępach możemy też spotkać wilki. I tutaj przestroga: wilk boi się człowieka i go nie zaatakuje, ale w przypadku takich spotkań warto trzymać nerwy na wodzy, nie panikować, nie wykonywać nerwowych ruchów, by zwierzęcia nie zdenerwować, nie sprowokować.

Zobacz także

2020-09-09, godz. 15:53 Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie - Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego… » więcej 2020-09-08, godz. 13:28 Dorota Piechowicz-Witoń o działalności trzeciego sektora w pandemii, inicjatywie lokalnej i Opolskiej Radzie Działalności… Dla organizacji pozarządowych to będzie pracowita jesień… O inicjatywie lokalnej, ale i o starcie głosowania na kandydatów do Opolskiej Rady Działalności… » więcej 2020-09-08, godz. 13:19 Lesław Tomczak o wyzwaniach dla oświaty na pandemiczny czas - Wspólnym mianownikiem tych dwóch instytucji jest dobro szkoły, ucznia i nauczyciela- wyjaśnił Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek… » więcej 2020-09-07, godz. 16:00 Violetta Porowska o rekonstrukcji rządu, kondycji PiS w regionie i celach politycznych - O tym, jak będzie rząd wyglądał po rekonstrukcji, na pewno poinformuje premier Mateusz Morawiecki – zastrzegła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej 2020-09-07, godz. 15:00 Tomasz Kostuś o tym co dalej z "Nową Solidarnością" i o rekonstrukcji rządu - To kłopot przede wszystkim dla warszawiaków i tym którzy mieszkają na szlaku Wisły, mamy trudną sytuację pod względem ekologicznym, sanitarnym i środowiskowym… » więcej 2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej 2020-09-04, godz. 14:38 Piotr Moc o tym jak Radio Opole włącza się w relacjonowanie festiwalu i koncercie grupy SBB - To był chyba 1981 rok i to była impreza towarzysząca festiwalowi czyli Rock Opole. Pamiętam, że wtedy grał zespół Perfect, Brygada kryzys, Bank. Byłem… » więcej 2020-09-03, godz. 13:47 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi… » więcej 2020-09-03, godz. 12:23 Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Markiem Gróbarczykiem o kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - Bardzo bym chciała zacząć od innego tematu, ale doskonale pamiętam, że oprócz spraw związanych z suszą, rozmawialiśmy ostatnio o Czajce i znów temat… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***