Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Lesław Sobieraj o przeszłości i przyszłości…
2020-07-21, 14:12 Autor: Witold Żurawicki

Lesław Sobieraj o przeszłości i przyszłości opolskiego ZOO

Lesław Sobieraj o inwestycjach w Opolskim Zoo
- Ogród zoologiczny był jednym wielkim jeziorem – wspominał powódź z 1997 roku Lesław Sobieraj, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu. – Są takie miejsca w ogrodzie, gdzie wody było na głębokość pięciu i pół metra.
Wskutek powodzi najbardziej ucierpiały drapieżniki, gdyż żaden z ogrodów nie chciał ich przyjąć i musiały sobie radzić same. Ostatecznie utopiły się. Ale 110 dużych zwierząt pracownicy ogrodu uratowali, rozwieźli po innych placówkach.

Powódź odcisnęła swoje piętno także w kolejnych latach funkcjonowania placówki. Otóż to właśnie po tym kataklizmie zdecydowano się na ograniczenie hodowli niektórych gatunków lub wręcz rezygnację z nich, na rzecz specjalizacji w innych. Dzisiaj chodzi o hodowlę zwierząt istotnych dla ochrony gatunku.

- Dziki kot zawsze będzie dzikim kotem. Nawet jak go wychowujemy od małego kociaka – zastrzegł Lesław Sobieraj, komentując sprawę udomowionej a następnie przekazanej jednemu z ogrodów zoologicznych pumy Nubia.

Dyrektor Lesław Sobieraj przyznał, że już w październiku będzie gotowy obiekt dla lwów i tygrysów. Jednak kiedy wprowadzą się do niego zwierzęta – nie wiadomo, gdyż z powodu pandemii COVID – 19 wymiany zwierząt między ogrodami zostały zahamowane.

- Myślę, że wiosna przyszłego roku jest tutaj realnym terminem – dodał Lesław Sobieraj.

Zobacz także

2020-09-09, godz. 15:53 Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie - Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego… » więcej 2020-09-08, godz. 13:28 Dorota Piechowicz-Witoń o działalności trzeciego sektora w pandemii, inicjatywie lokalnej i Opolskiej Radzie Działalności… Dla organizacji pozarządowych to będzie pracowita jesień… O inicjatywie lokalnej, ale i o starcie głosowania na kandydatów do Opolskiej Rady Działalności… » więcej 2020-09-08, godz. 13:19 Lesław Tomczak o wyzwaniach dla oświaty na pandemiczny czas - Wspólnym mianownikiem tych dwóch instytucji jest dobro szkoły, ucznia i nauczyciela- wyjaśnił Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek… » więcej 2020-09-07, godz. 16:00 Violetta Porowska o rekonstrukcji rządu, kondycji PiS w regionie i celach politycznych - O tym, jak będzie rząd wyglądał po rekonstrukcji, na pewno poinformuje premier Mateusz Morawiecki – zastrzegła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej 2020-09-07, godz. 15:00 Tomasz Kostuś o tym co dalej z "Nową Solidarnością" i o rekonstrukcji rządu - To kłopot przede wszystkim dla warszawiaków i tym którzy mieszkają na szlaku Wisły, mamy trudną sytuację pod względem ekologicznym, sanitarnym i środowiskowym… » więcej 2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej 2020-09-04, godz. 14:38 Piotr Moc o tym jak Radio Opole włącza się w relacjonowanie festiwalu i koncercie grupy SBB - To był chyba 1981 rok i to była impreza towarzysząca festiwalowi czyli Rock Opole. Pamiętam, że wtedy grał zespół Perfect, Brygada kryzys, Bank. Byłem… » więcej 2020-09-03, godz. 13:47 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi… » więcej 2020-09-03, godz. 12:23 Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Markiem Gróbarczykiem o kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - Bardzo bym chciała zacząć od innego tematu, ale doskonale pamiętam, że oprócz spraw związanych z suszą, rozmawialiśmy ostatnio o Czajce i znów temat… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***