Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EURODEBATA: Kandydaci do Parlamentu Europejskiego…
2019-05-21, 14:28 Autor: Marek Świercz

EURODEBATA: Kandydaci do Parlamentu Europejskiego o najważniejszy problemach Unii Europejskiej. Wspólna debata Radia Opole i Radia Wrocław [FILM]

Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego Radia Opole i Radia Wrocław
Co osiągnęła do tej pory Unia Europejska? Jakie wyzwania czekają ją po majowych wyborach Parlamentu Europejskiego? To były główne tematy debaty kandydatów do PE okręgu dolnośląsko-opolskiego, którą zorganizowały wspólnie Radio Wrocław i Radio Opole. W siedzibie Radia Wrocław zjawiły się „jedynki” pięciu komitetów, tylko Koalicję Europejską reprezentował Krzysztof Mieszkowski startujący z pozycji 10.
Ocena osiągnięć UE podzieliła kandydatów. Robert Iwaszkiewicz z Konfederacji krytykował unię za fatalną jakość stanowionego prawa, niekorzystnego dla słabszych członków. Krzysztof Mieszkowski z KE stwierdził, że dla państw postkomunistycznych unia była wręcz zbawieniem, choć nie ze wszystkimi problemami potrafiła sobie poradzić. Przykładem uchodźcy, gdzie unii przeszkadzało między innymi stanowisko Polski. Agnieszka Ścigaj z ruchu Kukiz ’15 chwaliła unię jako udany polityczny projekt, który zapewnił Europie pokój i bezpieczeństwo, ale skrytykowała ją za brak demokracji. Krzysztof Śmieszek miał dla UE same pochwały, stwierdził, że politycy Wiosny uważają się wręcz za europejskich fundamentalistów. Anna Zalewska z PiS chwaliła unię, ale stwierdziła, że – w związku z krytycznymi ocenami inicjatyw unijnych biurokratów przekraczających swoje kompetencje – czas na „nowe zjednoczenie”, o którym debatowano niedawno w Warszawie. Marcelina Zawisza z Lewicy Razem uznała, że 15 lat Polski w UE to czas sukcesów, ale politykę unijną trzeba poszerzyć o tematykę socjalną i klimatyczną.

Także jeśli chodzi o wyzwania stojące przed Wspólnotą uczestnicy debaty byli podzieleni. Zawisza postulowała pogłębienie integracji, objęcie wszystkich krajów unii polityką równania szans, bo tylko dzięki temu będziemy mogli zmierzyć się gospodarczo z Chinami czy USA. Zalewska ponownie odwołała się do tzw. deklaracji warszawskiej, którą podpisało 13 państw zainteresowanych wewnętrzną reformą unii i powrotem do idei Europy ojczyzn. Śmiszek stwierdził, że unia musi podjąć wyzwanie związane z powstrzymaniem zmian klimatu, bo według ONZ za 12 lat będzie już za późno. Ścigaj podkreśliła konieczność wzmocnienia procedur demokratycznych i ograniczenia znaczenia eurobiurokratów, mówiła także o powrocie do Europy ojczyzn. Mieszkowski stwierdził, że jeśli unia ma dobrze funkcjonować, musi sobie przypomnieć o znaczeniu edukacji i kultury, podkreślał także, że wolny rynek nie może zastąpić demokracji. Iwaszkiewicz złośliwie zauważył, że większość postulatów jego rywali można streścić hasłem „więcej socjalizmu”, co doprowadzi w końcu do stworzenia Związku Socjalistycznych Republik Europejskich.

Uczestnicy debaty dyskutowali także o strefie euro, brexicie i polityce migracyjnej unii.

Uczestnikami debaty byli: Marcelina Zawisza (Lewica Razem), Krzysztof Śmiszek (Wiosna), Agnieszka Ścigaj (Kukiz ’15), Krzysztof Mieszkowski (Koalicja Europejska), Robert Iwaszkiewicz (Konfederacja), i Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość).

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »