Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » EUROWYBORY Jakie kluczowe dla naszego okręgu zadania…
2019-05-10, 14:21 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Jakie kluczowe dla naszego okręgu zadania winna sfinansować unia? Czy Europa potrzebuje własnej armii?

Jakie kluczowe dla naszego okręgu zadania winna sfinansować unia? Czy Europa potrzebuje własnej armii?
Jakie najważniejsze zadania Opolskie i Dolny Śląsk powinny sfinansować z unijnych pieniędzy w kolejnym okresie programowania? Jak unia powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone, zaniepokojone ekspansją Chin, przenoszą swoje polityczne zainteresowanie na Pacyfik? Na te - wylosowane w trakcie programu - pytania odpowiadali uczestnicy trzeciej debaty, w której wzięli udział kolejni kandydaci walczący o mandat europosła w okręgu opolsko-dolnośląskim.
Filip Chudy z Lewicy Razem stwierdził, że w kolejnym rozdaniu unijnych pieniędzy Wspólnota powinna wyłożyć duże pieniądze na rozwój przyjaznego ludziom budownictwa komunalnego, pamiętając przy tym o rozbudowie sieci ciepłowniczej. Katarzyna Czochara z PiS wyliczyła szereg kluczowych zadań: pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych (Nysa jest dowodem na to, że obecne unijne przepisy, pozwalające na zbrojenie działek tylko pod małe firmy, dyskryminują większych inwestorów), dotacje na budowę dróg i linii kolejowych, budowa trzeciego pasa A4 i zjazdu z autostrady w Prószkowie, wreszcie - udrożnienie Odry. Izabela Migocz z Wiosny przekonywała, że najważniejsze będą działania na rzecz zahamowania galopującej depopulacji, wskazała też na konieczność powiązania inwestycji w rolnictwo z rozwojem nowych źródeł energii (biomasa) oraz profilaktykę onkologiczną. Daniel Szkarupski z Konfederacji przekonywał, jak ważne jest inwestowanie w rewitalizację Odry, stwierdził także, że trzeba zainwestować unijne pieniądze w odtworzenie lokalnych połączeń komunikacyjnych. Agnieszka Ścigaj z Kukiz '15 stwierdziła, że kluczowe jest konsultowanie programów operacyjnych z przyszłymi beneficjentami, wspieranie przedsiębiorców (bo godne płace pomogą także na problem depopulacji) a także - jakżeby inaczej - udrożnienie Odry połączone z melioracją dorzecza, by opolskie i dolnośląskie rolnictwo mogło przetrwać zarówno powodzie, jak i susze.

Kolejnym tematem, przypomnijmy, było bezpieczeństwo unii. Zdaniem Agnieszki Ścigaj z Kukiz '15, nie warto rozmawiać o europejskiej armii w sytuacji, gdy największe państwa unii nie wywiązują się z traktatowych zobowiązań (2 procent PKB na armię), podkreślała także znaczenie współpracy gospodarczej z USA. Damian Szkarupski z Konfederacji przekonywał, że obronność jest domeną państw narodowych, które mogą liczyć na swoich najważniejszych sojuszników: armię i naród. Zaznaczył także, że jeśli będziemy się dobrze rozwijać gospodarczo, to USA będą miały powody, by pozostać naszym sojusznikiem. Izabela Migocz z Wiosny przekonywała jednak, że nie należy przekreślać idei armii europejskiej, jeśli zostanie uznana za dobrą przez całą Wspólnotę. Katarzyna Czochara z PiS stwierdziła, że jako wiceszefowa sejmowej komisji do spraw polityki zagranicznej ma dobre rozeznanie w kwestiach obronności i musi niestety stwierdzić, że największe kraje unii nie wywiązują się ze swoich obronnych obowiązków, co źle wróży dyskusji o jakiejś nowej militarnej inicjatywie. Jej zdaniem, unia potrzebuje bardzo głębokiej reformy, powrotu do idei ojców-założycieli. Kluczowe jest tu, w jej ocenie, równe traktowanie wszystkich państw członkowskich. Filip Chudy z Lewicy Razem stwierdził, że z lewicowego punktu widzenia wspólna europejska armia byłaby dobra w perspektywie stabilności unii (bo zapobiegałyby wewnętrznym konfliktom) a także - cyberobrony, która wymaga środków wykraczających poza możliwości mniejszych krajów.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »