- To nowy komfort pracy dla lekarzy, zarówno kardiologów jak i dla kardiochirurgów, i oczywiście zwiększenie komfortu leczenia pacjentów. Taka sala hybrydowa będzie dwa razy większa niż tradycyjna sala operacyjna. Jednocześnie da możliwość pracy przy jednym zabiegu nawet 10 osobom i nikt nie będzie sobie przeszkadzał. Do tego szereg specjalistycznych urządzeń, które umożliwiają nam poszerzenie spektrum działań - tłumaczy dr Piotr Feusette, ordynator oddziału kardiologi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Szpital przy Witosa w Opolu zmienił swój status na jednostkę uniwersytecką, co według gościa Loży Radiowej jest zarówno wyzwaniem ale i daje nowe możliwości. Udało się skorzystać z funduszy unijnych na dofinansowanie wymiany sprzętu w oddziałach kardiologicznych.
- Dzięki temu możemy wymienić stare urządzenia ale i kupić nowe. Wśród nich m.in. 2 nowoczesne aparaty echokardiografii, do obrazowania, a także np. zestaw do testów wysiłkowych, czyli do oceny stanu serca. Cieszy również zestaw do testów pochyleniowych, który daje możliwości rozpoczęcia badań klinicznych właśnie w tym kierunku - tłumaczy dr Piotr Feusette.
Dziś na opolskiej kardiologii kształci się 12 rezydentów. - Można byłoby utworzyć jeszcze 2 lub 3 miejsca, jednak to zależy od liczby chętnych i finansów - mówił gość Loży Radiowej.
Rezydenci kształcą się w Opolu, zdobywają wiedzę potrzebną do samodzielnej pracy a także przygotowują opracowania naukowe.
- Okazją do poznania ich pracy będzie zaplanowane na sobotę (28.10) V Forum chorób sercowo-naczyniowych z lipidologią w Opolu, skierowane do lekarzy, gdzie właśnie rezydenci zaprezentują i poddadzą ocenie kolegów po fachu, 8 nietypowych przypadków leczonych na oddziale w Opolu - mówi dr Piotr Feusette jednocześnie zapraszając chętnych do udziału w spotkaniu. Szczegóły na temat konferencji można znaleźć w internecie.