- Gwiazdą festiwalu będzie zespół HURT, ale przed nim wystąpi 12 zespołów amatorskich. Zmierzą się w konkursie, w którym nagrodą jest możliwość nagrania materiału muzycznego w profesjonalnym studiu, kto wie, może na płytę - czego im życzymy - wyjaśnia Andrzej Buchowski, który poprowadzi festiwal.
- To są stereotypy, że mieszkańcy na wsi słuchają tylko disco polo. U nas są mieszkańcy co przyjechali do Tarnowca, by tu zamieszkać, poszukać dla siebie alternatywy. I słuchają właśnie alternatywnej muzyki. Jeździmy na koncerty i chcieliśmy utworzyć nasz własny festiwal. Mamy potencjał - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Tarnowiec wczoraj, dzisiaj i jutro” Wioletta Frankiewicz.
We wsi działa też zespół, który gra muzykę alternatywną. Jego członkowie to... dzieci organizatorów festiwalu, a w repertuarze covery.
Scena koncertowa II festiwalu Tarnogranie stanie w szczerym polu. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z darmowego pola namiotowego, bo zabawa zapowiada się do białego rana. Po koncercie zespołu HURT zaplanowano m.in. imprezę z dj'em oraz "after party", podczas którego wystąpi zespół Szelky Cover Bend, w którym występuje Grzegorz Tokarczyk - pomysłodawca festiwalu.
- Dobór zespołów na festiwal to przekaz, że warto mieć alternatywę. Każdy zajdzie tu coś dla siebie. Będzie zespół heavymetalowy, zespół bębniarski z pokazem tańca, kapela reggae, wszystko odbędzie się w szczerym polu - zaprasza Andrzej Buchowski. - Dobrze jest łamać stereotypy. Każdy festiwal kiedyś się jakoś zaczynał. Woodstock, ten pierwszy amerykański, też kiedyś nie był znany, to też było przecież szczere pole - dodaje.
W Tarnowcu można zostać na dłużej.
- Tarnowiec ma fajną atmosferę, fajni ludzie tu mieszkają. Mamy ogród marzeń i wspomnień, mamy pomnik poświęcony tym, którzy zginęli na wschodzie, bo nasi mieszkańcy to w większości właśnie potomkowie repatriantów. Aktualnie w Tarnowcu jest 389 mieszkańców. Wszyscy się znają- podkreśla Frankiewicz.
II Festiwal Tarnogranie jest finansowany z programu Odnowa Wsi Opolskiej oraz dzięki pomocy sponsorów. Radio Opole objęło go patronatem medialnym.