- Na pyle osadzają się metale i podrażniają układ oddechowy. Z kolei pył PM 2.5 wnika do krwioobiegu i dewastuje nam organizm - zaznaczył Jarosław Pilc.
Koalicja Dla Czystego Powietrza w Opolu chce, aby marszałek województwa przygotował uchwałę antysmogową. - To podstawowe narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Reguluje ona to jakiej jakości paliwa możemy spalać w naszych instalacjach i jakich instalacji możemy używać - wyjaśnił Pilc.
- Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać to niewykluczone, że trzeba będzie pójść w ślady województwa małopolskiego, gdzie zakazano palenia węglem - powiedziała dr Słodczyk.
Jarosław Pilc uważa, że osoby, których nie będzie stać na wymianę instalacji grzewczych i użycie droższych paliw powinny otrzymać na ten cel dofinansowanie. - Udało nam się spotkać z panią wicewojewodą i z panem wicemarszałkiem i była to dobra rozmowa. Poinformowaliśmy, że Opolszczyzna jest ostatnim regionem, gdzie prace nad uchwałą antysmogową jeszcze się nie rozpoczęły. Jest nawet komitet koordynujący zrzeszający przedstawicieli województw, niestety nie ma w nim nikogo z naszego regionu. Uczuliliśmy pana marszałka, że warto wejść do tego grona - powiedział Pilc.
Prace nad uchwałą mogą trwać kilkanaście miesięcy.