Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Grzegorz Balawajder: premier wycofując kontrasygnatę…
2024-09-09, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

Grzegorz Balawajder: premier wycofując kontrasygnatę pokazał, że to był tylko błąd, nie było "dealu"

O politycznej spowiedzi premiera i trudnościach opozycji – dr Grzegorz Balawajder gościem w Radiu Opole
Premier Donald Tusk przekazał, że w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłł decyzję o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy ws. sędziego Krzysztofa Wesołowskiego. Chodzi o krytykowaną m.in. przez część środowisk prawniczych kontrasygnatę premiera pod postanowieniem prezydenta, na mocy którego sędzia Wesołowski, powołany do Izby Cywilnej SN w marcu 2022 r. (do SN wyłoniony przez KRS w procedurze zmienionej w czasach rządów PiS) - został wyznaczony na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej SN. Pod koniec sierpnia premier Tusk stwierdził, że kontrasygnata pod tym aktem była błędem.
Politolog dr Grzegorz Balawajder ocenił w Radiu Opole, że jego zdaniem premier niejako nie miał wyjścia, będąc mocno krytykowanym przez cześć środowisk, poza tym uciął ostatecznie spekulacje, że mogło chodzić o jakąś tajną umowę z prezydentem.

Odnosząc się natomiast do przedstawionej przez ministra sprawiedliwości propozycji reformy w wymiarze sprawiedliwości, dr Balawajder ocenił, że obecny spór o sądownictwo będzie nadal trwał, bo mimo wszystko powoływanie sędziów pozostaje w gestii prezydenta, a ten będzie się upierał, że powołał wszystkich sędziów zgodnie z prawem. - Natomiast trzeba ten konflikt rozpatrywać w kategoriach politycznych. W warunkach kiedy prezydent będzie jeszcze przez ponad 300 dni blokował działania koalicji, będzie argument: "My robimy wszystko, by zmienić stan obecny. To prezydent jest tym, który stoi na przeszkodzie".

Z gościem RO rozmawialiśmy też o ostatnich sondażach poparcia dla rządu i partii politycznych oraz spekulacjach dotyczących tego, kto może stanąć do wyścigu prezydenckiego.

Zobacz także

2024-10-10, godz. 19:00 Nowa ustawa o rynku pracy w debacie "Pracodawcy, związkowcy. wspólna sprawa" Urzędy pracy mają lepiej dopasowywać swoje działania do potrzeb rynku. To jedno z głównych założeń nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia… » więcej 2024-10-09, godz. 19:00 Jak zmieniła się Unia Europejska od momentu wejścia Polski? Rozmowa z Błażejem Chorosiem Minęło 20 lat od kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Od tego czasu wspólnota przeszła znaczące przemiany, a obecne wyzwania stawiają pytania… » więcej 2024-10-08, godz. 19:00 Rada Krajowa Lewicy obradowała w ostatnią sobotę. O przyszłości ugrupowania rozmawiamy z Grzegorzem Janiczakiem (… W miniony weekend członkowie Rady Krajowej Lewicy spotkali się, aby ocenić miniony rok od wyborów parlamentarnych oraz zastanowić się nad przyszłością… » więcej 2024-10-08, godz. 19:00 Kamil Szpajcher o znaczeniu sobotniej konwencji Polski 2050 (08.10.2024) We wtorkowe popołudnie naszym gościem był Kamil Szpajcher z Polski 2050, którego pytaliśmy o znaczenie sobotniej konwencji ugrupowania. Lider Polski 2050… » więcej 2024-10-07, godz. 19:00 Nowy projekt Pawła Kukiza i ocena wymiaru sprawiedliwości. Co dalej z polityczną karierą posła? Gościem dzisiejszej popołudniowej rozmowy był poseł Paweł Kukiz. Rozmawialiśmy o jego zmniejszonej aktywności politycznej i nowym projekcie, który planuje… » więcej 2024-10-03, godz. 19:00 Piotr Pancześnik o specustawie powodziowej. Wsparcie dla firm i pracowników w obliczu wielkiej wody Parlament pracuje nad specustawą powodziową, która reguluje między innymi pomoc dla przedsiębiorców, czy dodatkowe wsparcie dla pracowników. Czy te rozwiązania… » więcej 2024-10-02, godz. 19:00 W cyklu "20 lat w UE" dr Filip Tereszkiewicz o przyszłości Wspólnoty Jeszcze kilka miesięcy temu było bardzo głośno o planach reformy Unii Europejskiej w oparciu o zmiany traktatowe. Dziś politycy zapewniają, że temat umarł… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 Zima wyzwaniem dla rolników poszkodowanych w powodzi. Jaką pomoc oferuje ARiMR mówi Tomasz Wiciak Nadchodząca zima budzi obawy wśród rolników z Opolszczyzny, których gospodarstwa ucierpiały podczas letniej powodzi. Zniszczone budynki, brak paszy dla zwierząt… » więcej 2024-10-01, godz. 10:24 "Pani Józefa sama sobie nie poradzi". Tamara Bak o harcerskiej pomocy powodzianom "Wronów – wieś niedaleko Lewina Brzeskiego, woj. opolskie. To tutaj od ponad 50 lat mieszka Pani Józefa Drzyzga. Pani Józefa ma obecnie 68 lat, mieszka sama… » więcej 2024-09-30, godz. 19:00 Poseł Tomasz Kostuś o wyzwaniach związanych z likwidacją skutków wielkiej wody W jaki sposób sfinansować pomoc dla poszkodowanych przez powódź i odbudowę zniszczonej infrastruktury? Czy konieczne wydatki mogą zahamować realizację… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »