Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy…
2024-07-18, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste zadanie? Na razie jedno jest pewne: klimat się ociepla, a upały w Polsce stają się nie do wytrzymania. Letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – poinformowało ministerstwo rodziny. Jak jednak rozwiązać trudności choćby z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej?
Inny z ministerialnych projektów trafił właśnie do konsultacji publicznych. Ta nowelizacja zakłada wliczanie do stażu pracy między innymi okresów zatrudnienia na umowę - zlecenie, na samozatrudnieniu czy pracy przez uczniów i studentów do 26. roku życia z ulgą składkową. Zgodnie z proponowaną regulacją do okresu zatrudnienia wliczane będą między innymi okresy prowadzenia pozarolniczej działalności, czyli na przykład indywidualnej działalności gospodarczej, umowy agencyjnej i umowy zlecenia. Regulacja obejmie również umowy uaktywniające dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczeniu usług. Tak będzie sprawiedliwiej?

Kolejny z tematów dotyczył będzie skali wartości. Dla 73 procent polskich pracowników wysokość wynagrodzenia jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pracodawcy - wynika z badania Randstad Employer Brand Research. Na kolejnych miejscach uplasowały się: dobra atmosfera i bezpieczeństwo zatrudnienia - odpowiednio 64 i 61 procent. Na tle innych krajów europejskich Polacy należą do tych narodów, częściej zwracają uwagę na wynagrodzenie. Dlaczego tak jest?

Rozmawialiśmy też o sytuacji i oczekiwaniach młodych pracowników na rynku pracy.

Udział w programie wzięli: Grzegorz Adamczyk z NSZZ "Solidarność" i Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Program prowadził Ireneusz Prochera.

Zobacz także

2024-09-27, godz. 19:00 Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym?… » więcej 2024-09-26, godz. 19:00 O tym jak pomagać przedsiębiorcom po powodzi w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" Organizacje pracodawców apelują o udzielenie "realnej" pomocy przedsiębiorcom zalanym przez powódź. Co to jednak znaczy w obecnych warunkach "realna" pomoc?… » więcej 2024-09-25, godz. 19:00 Genowefa Prorok o bezpieczeństwie żywnościowym po powodzi i pomocy dla opolskich rolników (25.09.2024) Ośrodki doradztwa rolniczego zostały wyznaczone przez resort rolnictwa do pełnienia roli koordynatorów pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź… » więcej 2024-09-24, godz. 19:00 Kiedy nyski szpital wznowi pracę? Czy lecznica była dobrze zabezpieczona przed powodzią? Artur Kamiński w Radiu Opole… Szpital w Nysie wciąż liczy nie tylko straty, które spowodowała woda, ale także darowizny, które pozwolą mu powrócić do normalnej pracy. Jak dziś wygląda… » więcej 2024-09-24, godz. 19:00 Tomasz Zeman o działaniach samorządu województwa w obliczu powodzi (24.09.2024) Co najmniej 10 milionów złotych przeznaczy samorząd województwa na walkę ze skutkami powodzi. Do kogo i na jakie zadanie trafią te pieniądze i w jaki jeszcze… » więcej 2024-09-23, godz. 10:05 „Patrzyć na ręce można tym, którzy coś robią” - Katarzyna Czochara w Radiu Opole (23.09.2024) Czy w poprzednich latach zrobiono wystarczająco dużo, by zapobiec tegorocznej powodzi? Czy podejmowano próby współpracy z Czechami i dlaczego rząd Zjednoczonej… » więcej 2024-09-23, godz. 12:15 Podsekretarz stanu Katarzyna Nowakowska o wsparciu dla powodzian Nie deklaracje, ale konkretne decyzje i dostępne środki pomocy dla pokrzywdzonych w powodzi ludzi były tematem rozmowy z podsekretarz stanu w Ministerstwie… » więcej 2024-09-20, godz. 20:07 Starosta brzeski Jacek Monkiewicz o sytuacji w powiecie i wyzwaniach na przyszłość O to, gdzie w powiecie brzeskim utrzymuje się najtrudniejsza sytuacja powodziowa pytaliśmy brzeskiego starostę Jacka Monkiewicza. Pojawił się wątek strat… » więcej 2024-09-21, godz. 12:00 Opolscy rolnicy zmagają się ze stratami po powodzi. Oczekiwania na pomoc i przyszłe wsparcie Opolscy rolnicy liczą straty po powodzi. Już wiadomo, że będą one szły w dziesiątki milionów, jeśli nie więcej. Jakiej pomocy rolnicy oczekują na już… » więcej 2024-09-19, godz. 19:00 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" (19.09) o pomocy pracownikom i przedsiębiorcom z terenów zalanych w… Jak skutecznie pomóc pracownikom i przedsiębiorcom z terenów, które ucierpiały podczas powodzi? Czy wystarczy deklaracja pomocy finansowej czy też powinien… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »