Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-07-18, godz. 19:00 Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste… » więcej 2024-07-17, godz. 16:54 Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych -W Polsce wszyscy wiedzą co to jest strażak, co robi. Na Śląsku mamy 150 lat zorganizowanego pożarnictwa. Na Ukrainie był zalążek takiego ochotnictwa strażackiego… » więcej 2024-07-16, godz. 19:15 "Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole Lasy Państwowe wznawiają konsultacje społeczne dotyczące obszarów, na których obowiązywać będą ograniczenia w pozyskiwaniu drewna. Do 4 sierpnia każdy… » więcej 2024-07-15, godz. 15:41 Czy rząd przetrwa do kolejnych wyborów i czy PiS zmieni się w "Biało-Czerwonych"? Młoda Polityka w Radiu Opole (1… Rząd ma trudności z realizacją części swoich przedwyborczych obietnic. O ile takie projekty jak chociażby podwyższenie kwoty wolnej od podatku zostały… » więcej 2024-07-12, godz. 15:35 "Premier nam odmówił". Rafał Bartek o staraniach Śląskich Samorządowców o stanowisko wicewojewody - Chcieliśmy mieć, jako naszego reprezentanta drugiego wicewojewodę, ale spotkało się to z odmową ze strony premiera. Co mogę poniekąd zrozumieć, przyjąć… » więcej 2024-07-11, godz. 19:01 O pracy na czarno i możliwych konsekwencjach w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa PIP proponuje nowe sankcje dla pracodawców zatrudniających na czarno. Obok kar finansowych, proponuje się także środki takie jak zwrot państwowych funduszy… » więcej 2024-07-10, godz. 19:00 "Chodzi o pamięć, a nie o zemstę". Barłomiej Kostrzewa o obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej w Niemodlinie - Bardzo wielu potomków osób, które po 1945 roku przeniosły się na ziemię niemodlińską ma te doświadczenia związane z Wołyniem, z kresami południowo-wschodnimi… » więcej 2024-07-09, godz. 14:46 "Na szczycie NATO nie będzie dzielenia, raczej szukanie jedności". Grzegorz Balawajder o szczycie w Waszyngtonie i sytuacji… - Wojna w krainie uświadomiła NATO m.in. że musi posiadać zdolność do produkcji wystarczającej ilości amunicji. Dlatego spodziewałbym się po spotkaniu… » więcej 2024-07-08, godz. 19:00 "Demoralizacja partii konserwatywnej". Stankomir Nicieja o przyczynach klęski torysów w Wielkiej Brytanii - Jest cały szereg czynników, które spowodowały przegraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych. Najważniejsza jest demoralizacja, która wyniknęła… » więcej 2024-07-05, godz. 19:00 "Odnalezienie się po zwoleniu na rynku pracy może być niemożliwe". Dariusz Brzęczek w Radiu Opole o zwalnianych p… - Ktoś może pomyśleć, że jak zwalnianych jest 450 pracowników a czeka na rynku 500 ofert pracy to nie ma problemu. Ale to tak nie działa, bo zwalniani pracownicy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »