Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » 20 lat w Unii. Jak widzą ten czas rolnicy?
2024-02-28, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

20 lat w Unii. Jak widzą ten czas rolnicy?

20 lat w Unii. Jak widzą ten okres rolnicy?
-Było wiele obaw towarzyszących wejściu POlski do Unii Europejskiej. Straszono, że to rolnictw zostanie zmiecione przez rolnictwo "starej Unii".- przypomniał Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego, dodając, że dzięki wysiłkowi wielu ludzi i orgnizacji, udało się uniknąć większości zagrożeń, z korzyścią dla opolskiego rolnictwa.

- Nie do takiej Unii wchodziliśmy. To była inna Unia - stwierdził z kolei prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich, pytany o ocenę członkostwa z dzisiejszej perspektywy. Docenił przy tym szanse, które wykorzystali opolscy rolnicy, choć równocześnie wyraził zaniepokojenie kierunkiem w jakim polityka rolna UE dziś podąża.

Obaj uczestnicy dyskusji wyrazili przy tym zrozumienie dla trwających protestów rolniczych, bo w ich ocenie zmiany forsowane w Zielonym Ładzie UE powodują, że zagrożona staje się przyszłość ekonomiczna rolnictwa. To oznaczałoby, że zaprzepaszczona zostanie ciężka praca, wysiłek i ryzyko podjęte przez polskich rolników po to, by sprostać konkurencji na europejskim rynku.

Program poprowadził Ireneusz Prochera

Zobacz także

2024-04-23, godz. 19:00 Kto wygrał wybory samorządowe? - dr Grzegorz Balawajder Kto wygrał wybory samorządowe? To - zdawać by się mogło - proste pytanie, nie znajduje prostej odpowiedzi. Są jednak wskazówki pozwalające ustalić, kto… » więcej 2024-04-22, godz. 19:00 Młoda Polityka w Radiu Opole o wyborach samorządowych i Zielonym Ładzie Młodzi przedstawiciele opolskich środowisk politycznych dyskutowali o wynikach wyborów samorządowych, zastanawiając się, czy na ich podstawie da się mierzyć… » więcej 2024-04-18, godz. 12:07 Debata przed II turą wyborów na burmistrza Prudnika W niedzielę do urn ponownie pójdą także mieszkańcy gminy Prudnik, gdzie o fotel burmistrza rywalizują Grzegorz Zawiślak i Katarzyna Czochara. Jakie pomysły… » więcej 2024-04-17, godz. 19:15 Aneta Rabczewska o nowych inwestorach i perspektywach na współpracę z radą gminy W wyborczej dogrywce, o reelekcję walczy wójt Olszanki Aneta Rabczewska, która w Radiu Opole pytaliśmy o powody słabszego wyniku niż w poprzednich wyborach… » więcej 2024-04-17, godz. 19:07 "Oczekiwania są takie, żeby zaistniało nowe" - Miłosz Krok przed II turą wyborów na burmistrza Grodkowa Po 22 latach zarządzania gminą, dotychczasowy burmistrz Grodkowa odpadł w pierwszej turze głosowania. Jego miejsce chce zająć Miłosz Krok, którego pytaliśmy… » więcej 2024-04-17, godz. 18:45 Jerzy Wrębiak kontra reszta świata? Burmistrz Brzegu o poparciu, które buduje jego rywalka, a także pomysłach na rozwój… Brzeg to kolejne miasto, w którym burmistrza wyłoni druga tura wyborów. W środowe popołudnie o swoich pomysłach na kolejną kadencję powiedział nam włodarz… » więcej 2024-04-16, godz. 14:45 Jacek Fior i Bartłomiej Stawiarski o propozycjach na kolejne 5 lat na zarządzanie gmina Namysłów W niedzielę do urn ponownie pójdą mieszkańcy gminy Namysłów. Jakie propozycje na kolejne 5 lat mają kandydaci na burmistrza tego miasta Jacek Fior i Bartłomiej… » więcej 2024-04-15, godz. 15:20 Adam Raczyński przed II turą wyborów na wójta Pakosławic Wyborcza dogrywka czeka w tym roku także mieszkańców gminy Pakosławice. Jakie pomysły na kolejne 5 lat ma dotychczasowy wójt Adam Raczyński? O to pytaliśmy… » więcej 2024-04-15, godz. 15:03 Debata przed II turą wyborów na burmistrza Głuchołaz Po raz pierwszy od 2002 roku, Głuchołazy czeka zmiana na fotelu burmistrza. Rządzący gminą przed ponad 20 lat Edward Szupryczyński nie walczy w tegorocznych… » więcej 2024-04-12, godz. 18:30 Debata przed drugą turą wyborów na burmistrza Strzelec Opolskich Do drugiej Tury wyborów na burmistrza Strzelec Opolskich przeszli Henryk Rudner i Jan Wróblewski. Dla obu nie jest to pierwsze podejście w wyścigu o fotel… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »