Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Publicystyka w Radiu Opole » 'Spięcie' magazyn międzynarodowy (26.09.2023)
2023-09-26, 19:58 Autor: Piotr Cywiński

"Spięcie" magazyn międzynarodowy (26.09.2023)

Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
- To już nie jest ta sama Unia, do której wstępowaliśmy przed laty - ocenił na antenie Radia Opole dzisiejszy (26.09) gość Magazynu Międzynarodowego, europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Deputowany, który należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów powiedział w rozmowie z Piotrem Cywińskim, że obecnie we wspólnocie widać dążenie do budowy superpaństwa, na czele którego chcą stanąć Niemcy i Francja.

- Polega to na kroczącym zawłaszczaniu i uzurpacji kompetencji przez instytucje unijne, które nie są im przyznane w traktatach. Przykłady to wkraczanie w obszar kompetencji nienależących do Unii, jakimi jest migracja zastrzeżona dla krajów członkowskich, migracja ekonomiczna. System wymiaru sprawiedliwości i sądownictwo i wiele, wiele innych. Ta lista jest dłuższa - powiedział.

12 października Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować nad przyjęciem wstępnej wersji raportu o zmianie traktatów Unii Europejskiej. W ocenie Jacka Saryusz-Wolskiego, jego przyjęcie będzie krokiem w kierunku pozbawienia państw członkowskich suwerenności.

- Przewiduje się w zasadzie kompletną eliminację zasady głosowania w radzie jednomyślnością, czyli inaczej prawa weta. Pozostaje pod jednomyślnością wyłącznie bodajże jedna czy dwie rzeczy, w tym przyjmowanie nowych członków. Tą większościową procedurą miałyby być właśnie decydowane wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, podatki, budżet ten 7-letni. To jest jakby zabieranie suwerenności państwom członkowskim i przekazywanie ich na szczebel Unii - przekonuje.

Negocjacje w sprawie raportu trwały ponad rok. Jego kształt zaakceptowało 5 frakcji takich jak Europejska Partia Ludowa, socjaldemokraci, liberałowie, zieloni i lewica. Jeśli zostanie on przyjęty 12 października, będzie mógł trafić pod obrady plenarne Parlamentu Europejskiego.

W programie poruszono także wątek ostatnich napięć między Polską a naszym wschodnim sąsiadem.

Europoseł wskazywał, że ostatnie decyzje władz Ukrainy mogą finalnie obrócić się przeciwko niej.

- To jest kompletna zmiana frontu Ukrainy, która przestaje się sprzymierzać ze sprzymierzeńcami, sprzymierza się z przeciwnikami, którzy dzisiaj udają, że są przyjaciółmi Ukrainy; Niemcy, Francja. Pośrednio w zasadzie zbliżają się do przyjaciół Rosji, którymi Niemcy i Francja są, zwłaszcza Niemcy, więc pośrednio się zbliżają również do Rosji - oceniał.

Zdaniem polityka, rodzi to niekorzystną sytuację także dla naszego kraju, w interesie którego leży głębsza integracja Ukrainy z zachodem Europy. Jak dodaje europoseł, może to prowadzić do unijnego szantażu względem Polski przez niektóre kraje Unii.

- Mówią "Zgodzimy się na to, na czym wam zależy, pod warunkiem, że oddacie nam swoją suwerenność i przekażecie nam, Niemcom, hegemonom, władzę". Czyli stawiają nas przed wyborem niemożliwości - dodawał.

Zobacz także

2023-11-30, godz. 18:00 Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (30.11.2023) 15 listopada Solidarność zaapelowała do marszałka sejmu o podjęcie prac nad projektem ustawy o emeryturach stażowych. Z kolei nowa sejmowa większość ma… » więcej 2023-12-01, godz. 17:30 Suma tygodnia - 01.12.2023 Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś, co - przynajmniej przez niektórych - nazwane zostało aferą… » więcej 2023-11-30, godz. 07:15 Wójt Marek Śmiech o tym, jak zostać "Gminą dobrą do życia" Na tegorocznej liście Gmin Dobrych do Życia znalazło się kilka miejscowości z naszego województwa. M.in. Gogolin zajął pierwsze miejsce w gronie samorządów… » więcej 2023-11-29, godz. 11:15 Ewa Czubek o ograniczeniu wycinki lasów w Kędzierzynie-Koźlu Z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla Ewą Czubek rozmawialiśmy o jej sporze z leśnikami o wycinkę lasów znajdujących się w granicach miasta… » więcej 2023-11-28, godz. 18:00 Magazyn Międzynarodowy - 28.11.2023 Od wczoraj w Polsce funkcjonuje nowy rząd. Polityczni przeciwnicy Zjednoczonej Prawicy wskazują, że jego powołanie nie miało większego sensu, bo nie przetrwa… » więcej 2023-11-27, godz. 17:55 Młoda Polityka - 27.11.2023 Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś skład nowego rządu. Zdaniem wielu, to misja samobójcza, bo gabinet nie przetrwa dłużej niż 2 tygodnie. Po co… » więcej 2023-11-22, godz. 18:00 Artur Rolka o konflikcie o dom dziecka Burmistrz Paczkowa Artur Rolka krytykuje decyzję Starostwa w Nysie o - jak mówi - likwidacji Domu Dziecka w Paczkowie. Starostwo zapewnia, że placówka "była… » więcej 2023-11-24, godz. 18:00 Suma Tygodnia - 24.11.2023 Kończący się tydzień przyniósł kolejne polityczne widowisko w postaci obrad sejmu, a debatę publiczną zdominowały między innymi zapowiedzi powołania… » więcej 2023-11-22, godz. 18:00 Łukasz Śmierciak o filmowych aspiracjach Opola W ostatnich latach Opole pojawiło się jako tło do przygód serialowych bohaterów. Czy w przyszłym roku będzie kontynuacja tej formy promocji? Czy wobec ekspansji… » więcej 2023-11-21, godz. 13:43 Czy na naszych oczach rodzi się IV Rzesza? Arkadiusz Mularczyk gościem magazynu Spięcie Piotra Cywińskiego - Tworzy się absolutnie oligarchiczny system zarządzania w Unii Europejskiej, niedemokratyczny, niepodlegający jakiejkolwiek kontroli, którym zza pleców sterują… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »