Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » 'Spięcie' magazyn międzynarodowy (26.09.2023)
2023-09-26, 19:58 Autor: Piotr Cywiński

"Spięcie" magazyn międzynarodowy (26.09.2023)

Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
- To już nie jest ta sama Unia, do której wstępowaliśmy przed laty - ocenił na antenie Radia Opole dzisiejszy (26.09) gość Magazynu Międzynarodowego, europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Deputowany, który należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów powiedział w rozmowie z Piotrem Cywińskim, że obecnie we wspólnocie widać dążenie do budowy superpaństwa, na czele którego chcą stanąć Niemcy i Francja.

- Polega to na kroczącym zawłaszczaniu i uzurpacji kompetencji przez instytucje unijne, które nie są im przyznane w traktatach. Przykłady to wkraczanie w obszar kompetencji nienależących do Unii, jakimi jest migracja zastrzeżona dla krajów członkowskich, migracja ekonomiczna. System wymiaru sprawiedliwości i sądownictwo i wiele, wiele innych. Ta lista jest dłuższa - powiedział.

12 października Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować nad przyjęciem wstępnej wersji raportu o zmianie traktatów Unii Europejskiej. W ocenie Jacka Saryusz-Wolskiego, jego przyjęcie będzie krokiem w kierunku pozbawienia państw członkowskich suwerenności.

- Przewiduje się w zasadzie kompletną eliminację zasady głosowania w radzie jednomyślnością, czyli inaczej prawa weta. Pozostaje pod jednomyślnością wyłącznie bodajże jedna czy dwie rzeczy, w tym przyjmowanie nowych członków. Tą większościową procedurą miałyby być właśnie decydowane wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, podatki, budżet ten 7-letni. To jest jakby zabieranie suwerenności państwom członkowskim i przekazywanie ich na szczebel Unii - przekonuje.

Negocjacje w sprawie raportu trwały ponad rok. Jego kształt zaakceptowało 5 frakcji takich jak Europejska Partia Ludowa, socjaldemokraci, liberałowie, zieloni i lewica. Jeśli zostanie on przyjęty 12 października, będzie mógł trafić pod obrady plenarne Parlamentu Europejskiego.

W programie poruszono także wątek ostatnich napięć między Polską a naszym wschodnim sąsiadem.

Europoseł wskazywał, że ostatnie decyzje władz Ukrainy mogą finalnie obrócić się przeciwko niej.

- To jest kompletna zmiana frontu Ukrainy, która przestaje się sprzymierzać ze sprzymierzeńcami, sprzymierza się z przeciwnikami, którzy dzisiaj udają, że są przyjaciółmi Ukrainy; Niemcy, Francja. Pośrednio w zasadzie zbliżają się do przyjaciół Rosji, którymi Niemcy i Francja są, zwłaszcza Niemcy, więc pośrednio się zbliżają również do Rosji - oceniał.

Zdaniem polityka, rodzi to niekorzystną sytuację także dla naszego kraju, w interesie którego leży głębsza integracja Ukrainy z zachodem Europy. Jak dodaje europoseł, może to prowadzić do unijnego szantażu względem Polski przez niektóre kraje Unii.

- Mówią "Zgodzimy się na to, na czym wam zależy, pod warunkiem, że oddacie nam swoją suwerenność i przekażecie nam, Niemcom, hegemonom, władzę". Czyli stawiają nas przed wyborem niemożliwości - dodawał.

Zobacz także

2024-12-19, godz. 19:00 Coraz więcej Polaków pracuje na tzw. „śmieciówkach”! - „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa” Coraz więcej Polaków pracuje na tak zwanych „umowach śmieciowych”. Niedawno GUS opublikował dane za I połowę roku, wynika z nich, że w czerwcu na umowie-zleceniu… » więcej 2024-12-18, godz. 19:00 Michał Kalinowski o kandydatce Lewicy na prezydenta, kwestii ministra Wieczorka i roku rządów Tuska Magdalena Biejat została oficjalnie ogłoszona kandydatką Nowej Lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Czy ugrupowanie rzeczywiście wierzy w jej… » więcej 2024-12-16, godz. 19:00 PSL poprze Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich – Marcin Oszańca o decyzji "Ludowców" Polskie Stronnictwo Ludowe nie wystawi swojego kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich. Zamiast tego, ludowcy zdecydowali się wesprzeć Szymona Hołownię… » więcej 2024-12-13, godz. 19:20 Grzegorz Janiczak o Magdalenie Biejat, tematach na kampanię i tym, że Tusk pokazał "środkowy palec" ws. związków… Kolejnym gościem popołudniowego programu publicystycznego był Grzegorz Janiczak z Rady Krajowej Nowej Lewicy. Rozmawialiśmy m.in. o niedzielnej konwencji Lewicy… » więcej 2024-12-13, godz. 19:15 Michał Wojczyszyn o tym jak zmieniała się na przestrzeni lat obsługa inwestorów w Opolskiem Gościem Radia Opole był dziś Michał Wojczyszyn, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gopodarki, z którym w ramach cyklu "20 lat Polski w UE" rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-12, godz. 19:05 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o nowych przepisach ws. mobbingu i zasiłków chorobowych Zaostrzenie przepisów ws. mobbingu i dyskryminacji w pracy oraz zmiany w zasiłkach chorobowych - to tematy jakie poruszyliśmy w w debacie "Pracodawcy, związkowcy… » więcej 2024-12-11, godz. 19:05 "Młoda Polityka" w Radiu Opole o rozkręcającej się prekampanii prezydenckiej Gośćmi naszej debaty byli Jakub Korzeniewski z Młodych Nowoczesnych oraz Bartosz Stodulski z Młodych Razem. Rozmawialiśmy o trwającej prekampanii, kandydatach… » więcej 2024-12-10, godz. 15:29 Witold Zembaczyński o budżecie państwa na 2025 rok, konwencji Trzaskowskiego w Gliwicach i komisji ds. Pegasusa Drugim gościem dzisiejszego programu publicystycznego był poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Zapytaliśmy go m.in. o budżet państwa na… » więcej 2024-12-10, godz. 15:28 Dr Bartosz Maziarz o roli żołnierzy WOT-u w zapewnieniu bezpieczeństwa i obecnych konfliktach na świecie Pierwszym gościem popołudniowego pasma publicystycznego (10.12) był dr Bartosz Maziarz - politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-09, godz. 19:00 Marcin Ociepa o decyzji sejmu ws.remontu Pomnika Czynu Powstańczego, WOT w regionie, budżecie państwa i wejściu prezesa… Gościem Radia opole był Marcin Ociepa, były wiceminister obrony narodowej, poseł klubu PiS i prezes OdNowy. Pytaliśmy go o uchwalony przez posłów budżet… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »