Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania…
2022-12-30, 17:20 Autor: Joanna Matlak

Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych i budżecie Ujazdu na przyszły rok

Hubert Ibrom [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hubert Ibrom [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem Radia Opole był dziś Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który dziś w Warszawie odbiera certyfikat UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała. Przypomnijmy, że tradycja ta została rok temu wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Włodarza gminy pytaliśmy także o przyszłoroczny budżet. Jakie będą dochody i wydatki samorządu? Co z inwestycjami i zadłużeniem? Posłuchaj rozmowy!
- Wpis na listę UNESCO to też było trudne przedsięwzięcie. Musieliśmy udokumentować, że ta tradycja trwa już 150 lat. Tradycja jest bardzo ulotna, bo ona trwa tka naprawdę parę godzin. Boże Ciało jest świętem ruchomym, więc te dywany kwietne co roku są inne. Ale ten harmonogram czy plan dnia jest wciąż taki sam i jest kultywowany od pokoleń w Zimnej Wódce, w której mieszkam - mówi burmistrz.

- Rytm dnia jest taki, że o 4.00 rano jest pobudka, o 6.00 trzeba skończyć ten kwietny dywan, o 7.00 rano jest msza i potem procesja. Więc to ukoronowanie pracy całej społeczności Zimnej Wódki i innych miejscowości. Bardzo chcemy zachować w tym wszystkim sferę sacrum - mówi Hubert Ibrom.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 19:00 Poseł Anna Zalewska o kompromisie w sprawie sądownictwa --Nie mamy pewności, że gdy pójdziemy na ustępstwa, dostaniemy środki z KPO przed wyborami. Ważne jednak, by pokazać, że to nie rząd blokuje wypłatę-… » więcej 2023-01-02, godz. 17:59 Poseł Ryszard Galla o wyborczych prognozach Oczekuję tego, żeby ten rok był po prostu lepszy! - mówi poseł Ryszard Galla, odpowiadając na pytanie czego oczekuje po nowym roku. na pewno jest wiele do… » więcej 2022-12-30, godz. 16:45 Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie międzypokoleniowym W naszym cyklu rozmów o wolontariacie spotkaliśmy się ponownie z Alicją Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poruszyliśmy… » więcej 2022-12-30, godz. 17:10 Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia tego roku w polityce Tym razem nie "Polityczny obraz tygodnia", ale "Polityczny obraz roku 2022" - tak wyglądała dzisiejszaaudycja Magdaleny Ogórek w Radiu Opole. Redaktor Ogórek… » więcej 2022-12-29, godz. 16:00 Debata o innowacjach w gospodarce Czy innowacje napędzają opolską gospodarkę? Jak można je skutecznie wspierać. Jaki jest zakres i forma tego wsparcia środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej?… » więcej 2022-12-28, godz. 16:00 Poseł Katarzyna Czochara: rok 2022 rokiem pełnym wyzwań -To był trudny rok po wieloma względami. Myślę, że dla każdego z nas. Kiedy wydawało nam się, że mamy za sobą jeden z większych problemów, czyli pandemię… » więcej 2022-12-28, godz. 17:05 Piotr Gociek podsumowuje mijający rok 2022. "Co tam panie w polityce", tym razem także o nauce i kulturze Polityka globalna i krajowa, świat nauki i techniki, a także kultura i sport - redaktor Piotr Gociek przygotował dla Państwa podsumowanie najważniejszych… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i… Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych… » więcej 2022-12-23, godz. 18:00 Urszula Posmyk o tym, jak się nie dać grypie i jej nie bagatelizować Mamy do czynienia z dużym wzrostem zakażeń wirusem grypy, zarówno w kraju, jak i w regionie, a okazuje się, że zahamowanie tego wzrostu jest tylko w naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »