Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-10-07, 14:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla

Festiwal Mikołaja z Koźla - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Festiwal Mikołaja z Koźla - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza po barok. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, czyli wydarzenia stworzonego z okazji 600-lecia powstania unikatowego rękopisu franciszkanina będącego patronem festiwalu, czyli właśnie Mikołaja z Koźla. Chodzi o zapiski powstałe w latach 1416-1423 i opisujące zarówno ówczesne zwyczaje, jak i dzieje Górnego Śląska oraz pogranicza śląsko-morawskiego. W zapiskach Mikołaja z Koźla nie zabrakło również odwołań do zabytków kultury muzycznej, które są punktem wyjścia dla kolejnych edycji festiwalu, stworzonego z inicjatywy pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla muzyka, muzykologa, kompozytora i producenta muzycznego, będącego zarazem dyrektorem artystycznym wspomnianego wydarzenia.
- Franciszkanie kultywowali żywo Matkę Bożą, więc w tym roku po raz czwarty rozpatrujemy utwór o tematyce maryjnej: "Virgini Mariae laudes” [tłum. "Oddajmy Dziewicy Chwałę] - mówi Wojciech Wójcicki. - I to jest kontrafaktura takiej bardzo znanej sekwencji od XI wieku "Victimae paschali laudes", która jest do dzisiaj wykonywana w liturgii rzymskiej.

Tradycyjnie już Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje (07.10) koncert skoncentrowany wokół muzyki średniowiecznej, w kolejnych dniach pojawi się odpowiednio muzyka renesansowa (08.10) i barokowa (09.10), jednak z uwagi na prace konserwatorskie trwające w średniowiecznym kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, w którym odbywały się wszystkie koncerty poprzednich sześciu odsłon festiwalu, w tym roku wszystkie koncerty realizowane będą we wnętrzach ulokowanej przy ulicy Wojciecha Czerwińskiego barokowej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu.

W programie koncertu inauguracyjnego, w wykonaniu zespołu Mulierum Schola Gregoriana CLAMAVERUNT IUSTI pod kierownictwem Michała Sławeckiego, znajdą się utwory reprezentujące prepolifonię europejską z czasów Mikołaja z Koźla, łączącą różne tradycje monodii liturgicznej Europy Zachodniej. Nie zabraknie zatem kompozycji wywodzących się z liturgii rytów przedgregoriańskich, z tradycji starorzymskiej, gallikańskiej, hiszpańskiej, benewentańskiej oraz ambrozjańskiej.

Początek koncertu (07.10) o godzinie 19:00. Dodajmy, że wstęp na wszystkie koncerty VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, objętego patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny, a w przeciwieństwie do poprzednich edycji festiwalu, zniesione są również ograniczenia w postaci specjalnych wejściówek.
Wojciech Wójcicki w audycji "Rewiry kultury" (06.10)

Zobacz także

2021-11-21, godz. 20:30, Kultura i rozrywka Jarecki będzie gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Czas na kolejną odsłonę Małej Akademii Piosenki.Tym razem najmłodsi mieszkańcy stolicy naszego regionu będą mieli okazję spotkać się z Jareckim. Właściwie to Jarosław Kubów, polski raper i wokalista pochodzący z Opola. Na rynku… » więcej 2021-11-18, godz. 10:45, Kultura i rozrywka Jarosław Szubrycht zdradzi kulisy powstawania biografii Andrzeja Zauchy Dziennikarz, krytyk muzyczny Jarosław Szubrycht będzie gościem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Opowie o kulisach powstawania swojej najnowszej książki pod tytułem 'Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy'. » więcej 2021-11-16, godz. 19:26, Patronaty - polecamy TerePaczków od piątku do niedzieli pełen koncertów Już w najbliższy piątek (19.11) rozpoczną się XXVI Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne TerePaczków. W programie trzydniowej imprezy oprócz koncertów, także warsztaty akustyczno - muzyczne. „Śpiewamy polskie piosenki z duszą i… » więcej 2021-11-16, godz. 15:11, Patronaty - polecamy Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza… » więcej 2021-11-13, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Powstania śląskie ujęte w synkretyczne brzmienia. Koncert w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM] Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski. » więcej
61626364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »