Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-10-07, 14:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla

Festiwal Mikołaja z Koźla - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Festiwal Mikołaja z Koźla - zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza po barok. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, czyli wydarzenia stworzonego z okazji 600-lecia powstania unikatowego rękopisu franciszkanina będącego patronem festiwalu, czyli właśnie Mikołaja z Koźla. Chodzi o zapiski powstałe w latach 1416-1423 i opisujące zarówno ówczesne zwyczaje, jak i dzieje Górnego Śląska oraz pogranicza śląsko-morawskiego. W zapiskach Mikołaja z Koźla nie zabrakło również odwołań do zabytków kultury muzycznej, które są punktem wyjścia dla kolejnych edycji festiwalu, stworzonego z inicjatywy pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla muzyka, muzykologa, kompozytora i producenta muzycznego, będącego zarazem dyrektorem artystycznym wspomnianego wydarzenia.
- Franciszkanie kultywowali żywo Matkę Bożą, więc w tym roku po raz czwarty rozpatrujemy utwór o tematyce maryjnej: "Virgini Mariae laudes” [tłum. "Oddajmy Dziewicy Chwałę] - mówi Wojciech Wójcicki. - I to jest kontrafaktura takiej bardzo znanej sekwencji od XI wieku "Victimae paschali laudes", która jest do dzisiaj wykonywana w liturgii rzymskiej.

Tradycyjnie już Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje (07.10) koncert skoncentrowany wokół muzyki średniowiecznej, w kolejnych dniach pojawi się odpowiednio muzyka renesansowa (08.10) i barokowa (09.10), jednak z uwagi na prace konserwatorskie trwające w średniowiecznym kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, w którym odbywały się wszystkie koncerty poprzednich sześciu odsłon festiwalu, w tym roku wszystkie koncerty realizowane będą we wnętrzach ulokowanej przy ulicy Wojciecha Czerwińskiego barokowej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu.

W programie koncertu inauguracyjnego, w wykonaniu zespołu Mulierum Schola Gregoriana CLAMAVERUNT IUSTI pod kierownictwem Michała Sławeckiego, znajdą się utwory reprezentujące prepolifonię europejską z czasów Mikołaja z Koźla, łączącą różne tradycje monodii liturgicznej Europy Zachodniej. Nie zabraknie zatem kompozycji wywodzących się z liturgii rytów przedgregoriańskich, z tradycji starorzymskiej, gallikańskiej, hiszpańskiej, benewentańskiej oraz ambrozjańskiej.

Początek koncertu (07.10) o godzinie 19:00. Dodajmy, że wstęp na wszystkie koncerty VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, objętego patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny, a w przeciwieństwie do poprzednich edycji festiwalu, zniesione są również ograniczenia w postaci specjalnych wejściówek.
Wojciech Wójcicki w audycji "Rewiry kultury" (06.10)

Zobacz także

2020-08-09, godz. 11:55, Kultura i rozrywka Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie Lato Muzyczne', który zwykle pokrywał się częścią letnich koncertów w… » więcej 2020-07-28, godz. 20:00, Kultura i rozrywka "Piosenka wNET!" - nowy projekt Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu trwają intensywne prace nad realizacją projektu pod hasłem 'Piosenka wNET!', który będzie się składał z 15 warsztatów edukacyjnych online emitowanych bezpłatnie już we wrześniu. Odcinki te, będą… » więcej 2020-07-28, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Warsztaty perkusyjne w Prudnickim Ośrodku Kultury Młodzi muzycy mają szansę rozwinąć swoje umiejętności gry na perkusji. Umożliwi im to Prudnicki Ośrodek Kultury. Przez kilka najbliższych tygodni zarówno dzieci, jak i młodzieży w wieku od 7 do 12 lat mogą wziąć udział w warsztatach… » więcej 2020-07-27, godz. 07:57, Kultura i rozrywka Do usłyszenia profesorze! Dziś ostatnie pożegnanie Piotra Barona W piątek (24.07) nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron. Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem publikacji… » więcej 2020-07-25, godz. 11:22, Kultura i rozrywka 57. KFPP w Opolu. Znamy uczestników "Debiutów" i "Premier" Znani są pierwsi artyści, którzy wystąpią na 57. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Telewizja Polska i miasto ogłosiły uczestników tegorocznych koncertów „Debiuty” i „Premiery”. » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »