Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-03-31, 12:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: napięcie utrzymane do ostatniej nuty. Za nami dwa wieczory z laureatami Konkursu Chopinowskiego [ZDJĘCIA]

Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Namiastki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie mogli doświadczyć melomani, którzy we wtorkowy (29.03) i środowy (30.03) wieczór odwiedzili Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera. Oba koncerty fortepianowe zabrzmiały w wykonaniu laureatów ubiegłorocznej, osiemnastej odsłony konkursu, którym towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna. Wczoraj wystąpili Kyōhei Sorita oraz Alexander Gadjiev, których publiczność przyjęła owacyjnie, nie obyło się także bez popisów solowych pianistów. Tym razem artyści postawili w całości na twórczość Fryderyka Chopina.
- Podoba mi się Opole i jego atmosfera oraz życzliwość ludzi - przyznał tuż po występie Kyōhei Sorita. - Jestem podekscytowany [po występie - uzup. red.]. Ten koncert, koncert e-moll jest dla mnie najbardziej ukochanym dziełem ze wszystkich na świecie. Przyznaję, że zanim przystąpiłem do Konkursu Chopinowskiego nie do końca rozumiałem muzykę Chopina, nie do końca wiedziałem jak ją wykonywać, ale przez cztery albo pięć lat studiowałem u profesora Palecznego, który nauczył mnie wszystkiego. I myślę, że teraz mogę powiedzieć, że czuję muzykę Chopina, rozumiem ducha tej muzyki.

Dodajmy, że artysta złożył życzenia urodzinowe w języku japońskim zarówno dla Radia Opole i jego słuchaczy, jak i dla pracowników oraz melomanów Filharmonii Opolskiej. Obie instytucje świętują w tym roku 70-lecie istnienia, a przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym koncertów specjalnych z udziałem laureatów Konkursu Chopinowskiego.
Kyōhei Sorita (tłum. Małgorzata Ślusarczyk)
Kyōhei Sorita składa życzenia po japońsku / Małgorzata Ślusarczyk (tłumaczenie)

Zobacz także

2020-10-02, godz. 10:00, Kultura i rozrywka V Festiwal Mikołaja z Koźla: przed nami trzydniowe święto średniowiecznej sztuki Bez turnieju rycerskiego i jarmarku średniowiecznego, a także z mniejszą ilością koncertów i ograniczeniami dla słuchaczy, ale za to z seminarium naukowym i w kumulacji jubileuszy - tak zapowiada się V Festiwal Mikołaja z Koźla… » więcej 2020-10-02, godz. 08:13, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją... Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek… » więcej 2020-09-30, godz. 14:51, Patronaty - polecamy Filharmonia Opolska rozpoczyna nowy sezon Tradycyjnie w październiku Filharmonia Opolska rozpoczyna nowy sezon artystyczny. 69. sezon zainaugurowany zostanie w najbliższy piątek (02.10) koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna… » więcej 2020-09-30, godz. 11:22, Patronaty - polecamy XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii Webera W tym roku wyjątkowo nie w czerwcu, a w październiku, i wyjątkowo nie w Pokoju, a w Kościele Matki Boskiej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej odbędzie się Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera. Wydarzenie… » więcej 2020-09-28, godz. 17:41, Patronaty - polecamy V Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »