Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-03-25, 11:36 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera z nominacją do Fryderyka 2022!

Płyta z muzyką symfoniczną Witolda Maliszewskiego nagrana przez Filharmonię Opolską [fot. materiały FO]
Płyta z muzyką symfoniczną Witolda Maliszewskiego nagrana przez Filharmonię Opolską [fot. materiały FO]
Przemysław Neumann podczas nagrania płyt z muzyką Witolda Maliszewskiego [fot. materiały FO]
Przemysław Neumann podczas nagrania płyt z muzyką Witolda Maliszewskiego [fot. materiały FO]
Po raz pierwszy w historii, w dodatku w trakcie całorocznych obchodów 70-lecia istnienia, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera otrzymała nominację do prestiżowej nagrody muzycznej "Fryderyk" przyznawanej od 1995 roku przez Polską Akademię Fonograficzną m.in. w kategoriach muzyki poważnej. Informację przekazał na antenie Radia Opole 2 KULTURA dyrektor instytucji Przemysław Neumann, który jest pomysłodawcą i głównym inicjatorem przywrócenia do życia muzyki zapomnianego polskiego kompozytora.
- Album z muzyką Witolda Maliszewskiego, który nagrywaliśmy przez ostatnie lata dostał nominację w kategorii właśnie muzyki symfonicznej do tej nagrody, także bardzo się cieszę - powiedział w audycji "Rewiry kultury" Przemysław Neumann. - A tak się przypadkowo zdarzyło, bo to nie było planowane akurat, że na koncercie (25.03) III symfonia Witolda Maliszewskiego zabrzmi publicznie. Zresztą po raz pierwszy, bo my ją nagraliśmy na płytę, ale nie było okazji z powodu pandemii zagrać jej wtedy koncertowo. To naprawdę jest świetna muzyka, bardzo się cieszę, że ten kompozytor został dostrzeżony, dzięki naszej oczywiście też pracy i dzięki temu nagraniu, ale uważam, że to naprawdę jeden z najbardziej niesłusznie zapomnianych polskich kompozytorów, więc bardzo, bardzo się cieszę, że te nagrania zostały dostrzeżone.

Przypomnijmy, że muzyka Witolda Maliszewskiego miała się pojawić podczas piątkowego(25.03) koncertu, nie zabrzmi jednak "Legenda" op. 31, w miejsce którego zaprezentowana zostanie Uwertura uroczysta "Campana", którą skomponował współczesny kompozytor ukraiński Mykhailo Shved. Wspomniana wcześniej III symfonia Witolda Maliszewskiego pojawi się natomiast w programie w miejsce planowanej wcześniej kompozycji Igora Strawińskiego (Suita z baletu "Ognisty ptak").

Dodajmy ponadto, że nominację do Fryderyka 2022 w kategorii duetów otrzymał także wywodzący się z Opolszczyzny zespół Ravel Piano Duo w składzie Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska, za album prezentujący wszystkie dzieła Zygmunta Noskowskiego przeznaczone na duet fortepianowy. Artystki związane są także z odbywającym się rokrocznie od ponad 30 lat Międzynarodowym Kursem Muzycznym w Opolu od początku istnienia wydarzenia.
Przemysław Neumann w audycji (24.03) "Rewiry kultury"

Kultura i rozrywka

2022-08-19, godz. 17:00 Miłośnicy twórczości Ludwiga van Bethovena już po raz 30. przyjadą do Głogówka na festiwal jego imienia Głogówek przygotowuje się do organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Bethovena. Jubileuszowa, 30. edycja święta miłośników muzyki klasycznej… » więcej 2022-08-19, godz. 12:56 Edukacja ekologiczna przez zabawę w Opolu. Taki ma być piknik na osiedlu Armii Krajowej w pierwszą sobotę września Warsztaty ekologiczne, strefa chillout oraz elektro, spektakl i koncerty. Taki jest program pikniku ekologicznego 'Opole w rytmie natury', który zapowiedziano… » więcej 2022-08-19, godz. 09:00 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do Łambinowic W piątkowe popołudnie (19.08) w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych będzie można posłuchać wykładu w ramach specjalnego spotkania muzealnego. » więcej 2022-08-18, godz. 16:10 Ta impreza pokaże mnogość kultur w województwie opolskim. "Opolskie gościnne" w Muzeum Wsi Opolskiej To będzie wielkie integracyjne święto, podczas którego każdy - niezależnie od pochodzenia - znajdzie coś dla siebie. Centrum Integracji Cudzoziemców wspólnie… » więcej 2022-08-18, godz. 07:00 O słowiańskiej kulturze w MBP w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Merski odwiedzi w czwartek (18.08) w południe Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. Pisarz i publicysta będzie opowiadał o słowiańskiej… » więcej 2022-08-17, godz. 18:57 Umowa na "za pięć dwunasta". Niemodlin podpisał umowę na remont sali widowiskowej ośrodka kultury Była walka z czasem i z wygospodarowaniem dodatkowych pieniędzy. Ostatecznie wszystko się udało i sala widowiskowa Ośrodka Kultury w Niemodlinie przejdzie… » więcej 2022-08-17, godz. 10:30 Wydawnictwa książkowe Instytutu Śląskiego w Opolu Instytut Śląski w Opolu od lat prowadzi działalność wydawniczą. Drukiem ukazują się monografie, prace zbiorowe i okolicznościowe wydawnictwa. W księgarni… » więcej 2022-08-16, godz. 16:35 Katarzyna Woźnicka nagrywa w Studiu M im. SBB Radia Opole. To nasza nagroda dla laureatki PIOSENKOBRANIA Choć ma dopiero 14 lat, to jej głos zachwycił jury tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki PIOSENKOBRANIE. Katarzyna Woźnicka z Kłodzka w ramach… » więcej 2022-08-16, godz. 13:20 Za nami Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [FILM, ZDJĘCIA] Polonijni artyści znów mieli szansę spotkać się w naszym regionie. Za nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. Ostatnie koncerty w ramach… » więcej 2022-08-16, godz. 09:18 Opolszczyzna złożyła wnioski o wpisanie haftu oraz zielarstwa na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa - Opolskie wnioski są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane, ale musimy je najpierw zobaczyć - powiedziała w 'Porannej Rozmowie Radia Opole' prof. Katarzyna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »