Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-03-31, 12:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: napięcie utrzymane do ostatniej nuty. Za nami dwa wieczory z laureatami Konkursu Chopinowskiego [ZDJĘCIA]

Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Namiastki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie mogli doświadczyć melomani, którzy we wtorkowy (29.03) i środowy (30.03) wieczór odwiedzili Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera. Oba koncerty fortepianowe zabrzmiały w wykonaniu laureatów ubiegłorocznej, osiemnastej odsłony konkursu, którym towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna. Wczoraj wystąpili Kyōhei Sorita oraz Alexander Gadjiev, których publiczność przyjęła owacyjnie, nie obyło się także bez popisów solowych pianistów. Tym razem artyści postawili w całości na twórczość Fryderyka Chopina.
- Podoba mi się Opole i jego atmosfera oraz życzliwość ludzi - przyznał tuż po występie Kyōhei Sorita. - Jestem podekscytowany [po występie - uzup. red.]. Ten koncert, koncert e-moll jest dla mnie najbardziej ukochanym dziełem ze wszystkich na świecie. Przyznaję, że zanim przystąpiłem do Konkursu Chopinowskiego nie do końca rozumiałem muzykę Chopina, nie do końca wiedziałem jak ją wykonywać, ale przez cztery albo pięć lat studiowałem u profesora Palecznego, który nauczył mnie wszystkiego. I myślę, że teraz mogę powiedzieć, że czuję muzykę Chopina, rozumiem ducha tej muzyki.

Dodajmy, że artysta złożył życzenia urodzinowe w języku japońskim zarówno dla Radia Opole i jego słuchaczy, jak i dla pracowników oraz melomanów Filharmonii Opolskiej. Obie instytucje świętują w tym roku 70-lecie istnienia, a przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym koncertów specjalnych z udziałem laureatów Konkursu Chopinowskiego.
Kyōhei Sorita (tłum. Małgorzata Ślusarczyk)
Kyōhei Sorita składa życzenia po japońsku / Małgorzata Ślusarczyk (tłumaczenie)

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej 2022-07-02, godz. 11:45 Domy kultury mogą aplikować o pieniądze z NCK. Tym razem chodzi o cyfryzację Nawet 200 tysięcy złotych mogą otrzymać samorządowe domy kultury, centra sztuki czy biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Ruszył drugi konkurs grantowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »