Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-03-31, 12:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: napięcie utrzymane do ostatniej nuty. Za nami dwa wieczory z laureatami Konkursu Chopinowskiego [ZDJĘCIA]

Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kyōhei Sorita i Alexander Gadjiev w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Namiastki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie mogli doświadczyć melomani, którzy we wtorkowy (29.03) i środowy (30.03) wieczór odwiedzili Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera. Oba koncerty fortepianowe zabrzmiały w wykonaniu laureatów ubiegłorocznej, osiemnastej odsłony konkursu, którym towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna. Wczoraj wystąpili Kyōhei Sorita oraz Alexander Gadjiev, których publiczność przyjęła owacyjnie, nie obyło się także bez popisów solowych pianistów. Tym razem artyści postawili w całości na twórczość Fryderyka Chopina.
- Podoba mi się Opole i jego atmosfera oraz życzliwość ludzi - przyznał tuż po występie Kyōhei Sorita. - Jestem podekscytowany [po występie - uzup. red.]. Ten koncert, koncert e-moll jest dla mnie najbardziej ukochanym dziełem ze wszystkich na świecie. Przyznaję, że zanim przystąpiłem do Konkursu Chopinowskiego nie do końca rozumiałem muzykę Chopina, nie do końca wiedziałem jak ją wykonywać, ale przez cztery albo pięć lat studiowałem u profesora Palecznego, który nauczył mnie wszystkiego. I myślę, że teraz mogę powiedzieć, że czuję muzykę Chopina, rozumiem ducha tej muzyki.

Dodajmy, że artysta złożył życzenia urodzinowe w języku japońskim zarówno dla Radia Opole i jego słuchaczy, jak i dla pracowników oraz melomanów Filharmonii Opolskiej. Obie instytucje świętują w tym roku 70-lecie istnienia, a przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym koncertów specjalnych z udziałem laureatów Konkursu Chopinowskiego.
Kyōhei Sorita (tłum. Małgorzata Ślusarczyk)
Kyōhei Sorita składa życzenia po japońsku / Małgorzata Ślusarczyk (tłumaczenie)

Kultura i rozrywka

2024-07-21, godz. 11:26 Zakończył się 21. Colours of Ostrava. Znamy datę przyszłorocznej imprezy Kolejny festiwal Colours of Ostrava przeszedł do historii. Organizatorzy podsumowując imprezę podkreślali, że był to festiwal bezpieczny i dostępny dla… » więcej 2024-07-21, godz. 09:30 Czeska piosenka turystyczna zagości dziś na głuchołaskiej Kropce Dziś (21.07) w Muszli Leśnej w Parku Zdrojowym w Głuchołazach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka wydarzenie zatytułowane Trampska… » więcej 2024-07-20, godz. 12:29 Dziś ostatni dzień festiwalu Colours of Ostrava [ZDJĘCIA] Plejada gwiazd wystąpiła podczas trzech dni festiwalu Colours of Ostrava. Zagrali i zaśpiewali między innymi: Lenny Kravitz, Sam Smith, Tangerine Dream i Tom… » więcej 2024-07-19, godz. 10:30 Rodzinne oprowadzanie po kamienicy czynszowej w Opolu Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do zwiedzenia kamienicy czynszowej przy ulicy Wojciecha w Opolu. Okazją, by poznać wnętrza i przedmioty tam zgromadzone… » więcej 2024-07-18, godz. 11:58 Colours of Ostrava: dopisała pogoda i uczestnicy festiwalu Od wczoraj (17.07) miłośnicy muzyki bawią się na festiwalu Colours of Ostrava. Organizatorzy nie podają jeszcze frekwencji, zrobią to tradycyjnie dopiero… » więcej 2024-07-17, godz. 20:00 Znamy uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Nysie Trwają przygotowania do trzydniowego święto poezji w Nysie. Będzie to Ogólnopolski Festiwal Poezji i III Nyska Noc Poetów. Posłuchamy wierszy znanych poetów… » więcej 2024-07-17, godz. 10:15 Radio Opole jedzie do Czech. Szykujemy specjalne relacje z festiwalu Colours of Ostrava W Ostrawie rozpoczyna się największy w Republice Czeskiej festiwal muzyczny Colours of Ostrava. Na miejscu będą dziennikarze Radia Opole i będą przybliżać… » więcej 2024-07-17, godz. 08:04 Wakacyjne warsztaty archeologiczne w muzeum w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych organizuje warsztaty archeologiczne dla dzieci, grup zorganizowanych i rodzin. Warsztaty miały swoją premierę podczas Nocy… » więcej 2024-07-15, godz. 22:00 Pastele, akwarele i olej na wystawie w Galerii Zamostek [ZDJĘCIA] Znajomi, przyjaciele i miłośnicy sztuki przyszli na wernisaż malarstwa Małgorzaty Domańskiej do Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2024-07-15, godz. 18:00 Krapkowiccy seniorzy zwiedzali opolski skansen [ZDJĘCIA] Krapkowiccy seniorzy uczestniczący w zajęciach Dziennego Domu Pobytu w Krapkowicach-Otmęcie odwiedzili Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »