Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-03-30, 15:14 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: owacyjne przyjęcie występu laureatów Konkursu Chopinowskiego [ZDJĘCIA]

Aimi Kobayashi i Martín García García w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Aimi Kobayashi i Martín García García w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Aimi Kobayashi i Martín García García w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Aimi Kobayashi i Martín García García w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Laureaci XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie koncertują w Opolu wspólnie z orkiestrą Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera prowadzoną przez Przemysława Neumanna, prezentując oba koncerty fortepianowe patrona konkursu. W środowy (30.03) wieczór zaprezentują się dwaj laureaci drugiej nagrody: Kyōhei Sorita, który wykona I koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz Alexander Gadjiev (będący jednocześnie laureatem Nagrody Kristiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty), który zaprezentuje II koncert fortepianowy f-moll op. 21. Oba utwory zabrzmiały również podczas wtorkowego (29.03) koncertu, nagrodzone owacyjnie przez opolską publiczność.
Wtorkową odsłonę spotkania z laureatami ubiegłorocznej edycji prestiżowego konkursu pianistycznego otworzył występ Aimi Kobayashi, laureatki czwartego miejsca, która wykonała koncert e-moll. Tego wieczoru zaprezentował się również laureat trzeciej nagrody Martín García García, który zagrał nie tylko koncert f-moll, ale podobnie jak Aimi Kobayashi (która wykonała dodatkowo Walc As-dur op. 42 F. Chopina), hiszpański pianista odwdzięczył się publiczności za aplauz, bisując jednak aż czterokrotnie (łącznie artysta otrzymał więc pięciokrotne owacje na stojąco!).

- Jestem raczej taką spontaniczną osobą, także nie planuję za dużo wychodząc na scenę - przyznał Martín García García. - Zagrałem bis, żeby być miłym dla publiczności, ale tak ciepło mnie przyjęli, zaczęli tak mocno bić brawo, że pomyślałem, że zagram jeszcze. I właściwie po czwartym bisie powiedziałem do dyrygenta (na zapleczu), że chciałbym jeszcze więcej zagrać, ale właściwie to już wybiła pora mojej kolacji, więc chciałbym też już coś zjeść! Bardzo ciepła publiczność, czułem tę energię i bardzo miło mi się tu koncertowało, dlatego było tak ciężko zejść ze sceny.

Artysta złożył także życzenia w języku hiszpańskim dla słuchaczy Radia Opole oraz melomanów Filharmonii Opolskiej z okazji 70-lecia istnienia obu instytucji, zaznaczając, że czyni to z wielką radością i przyjemnością.

Pierwszą kompozycją, zagraną przez pianistę w odpowiedz na aplauz publiczności, był utwór zatytułowany "Secreto", czyli "Secret", który w 1912 roku stworzył kataloński kompozytor Federico Mompou (18936-1987). Następnie zabrzmiał Walc F-dur op. 34 nr 3 Fryderyka Chopina oraz Preludium C-dur BWV 846 otwierające pierwszy tom "Das Wohltemperierte Klavier" Johanna Sebastiana Bacha. Jako ostatni utwór artysta zaprezentował Valse-Impromptu S. 213 Ferenca Liszta.

Więcej na ten temat tego wydarzenia w środowej (30.03) audycji "Klasyka wieczorową porą" po godzinie 23:00, a wcześniej, bo o godzinie 19:00 rozpocznie się drugi i zarazem ostatni z zaplanowanych w tym sezonie artystycznym koncert laureatów 18. Konkursu Chopinowskiego. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Martín García García (tłum. Barbara Pieczyńska)

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej 2022-07-02, godz. 11:45 Domy kultury mogą aplikować o pieniądze z NCK. Tym razem chodzi o cyfryzację Nawet 200 tysięcy złotych mogą otrzymać samorządowe domy kultury, centra sztuki czy biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Ruszył drugi konkurs grantowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »