Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-03-26, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: "Muzyka pokoju" zabrzmiała z udziałem gruzińskiej gwiazdy [ZDJĘCIA]

Koncert "Muzyka pokoju" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Muzyka pokoju" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wybitna gruzińska pianistka Mariam Batsashvili wystąpiła (25.03) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zyskując aplauz publiczności. Artystka nie zaprezentowała planowanego pierwotnie II koncertu fortepianowego G-dur op. 44, lecz dwie inne kompozycje. Podczas koncertu zatytułowanego "Muzyka pokoju" nie zabrakło przy tym niespodzianek, również zakulisowych.
Koncertująca wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Przemysława Neumanna ceniona pianistka młodego pokolenia Mariam Batsashvili zaprezentowała publiczności aż dwa koncerty fortepianowe. Pierwszym z nich był młodzieńczy (z racji czasu powstania), ale jednocześnie dojrzały muzycznie, choć bardzo mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann (niemieckiej pianistyki i kompozytorki romantycznej, a prywatnie żony Roberta Schumanna). Drugim, zaprezentowanym przez solistkę wieczoru utworem był wirtuozowski i znacznie bardziej rozpoznawalny I koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta.

- Adrenalina wciąż jeszcze jest bardzo wysoka u mnie po tym koncercie - przyznała tuż po występie Mariam Batsashvili. - Jestem bardzo podekscytowana i bardzo zadowolona. Występ na scenie tutaj był bardzo wyjątkowy. Zagrałam dwa koncerty fortepianowe, które są jednymi z moich ulubionych.

W wywiadzie udzielonym Radiu Opole Mariam Batshashvili bardzo pozytywnie odniosła się również do całej, kilkudniowej współpracy z orkiestrą i dyrygentem. Dodajmy ponadto, że na aplauz publiczności pianistka odpowiedziała błyskotliwą kompozycją Gioacchina Rossiniego "Petit caprice 'style Offenbach'" (Mały kaprys w stylu Offenbacha).

Należy zaznaczyć, że podczas piątkowego koncertu zatytułowanego "Muzyka pokoju" nie zabrakło niespodzianek, również zakulisowych. Część z nich wynikała ze zmian w programie koncertu i zastąpieniem dzieł rosyjskich kompozytorów innymi utworami. Jest to związane z solidarnym gestem polskich filharmonii, które postanowiły zrezygnować z wykonywania dzieł rosyjskich kompozytorów, wyrażając tym samym symboliczny sprzeciw agresji rosyjskiej na Ukrainę.

- Kupowaliśmy bilety na koncert Czajkowskiego - przyznają melomani ze Strzelec Opolskich. - Nie wiedzieliśmy o zmianie, także było takie zaskoczenie. Mi ta muzyka [Maliszewszkiego - przyp. red.] odpowiadała, natomiast mąż woli muzykę "klasyczną".

Przypomnijmy, że zmianie uległ nie tylko repertuar wykonywany z solistką. W miejsce zaplanowanej pierwotnie Suity baletowej "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego, która miała wypełnić drugą część koncertu, zabrzmiała III symfonia c-moll op. 14 Witolda Maliszewskiego, czyli jedna z kompozycji, jaka znalazła się na nominowanej właśnie do nagrody Fryderyk 2022 płycie zarejestrowanej przez orkiestrę Filharmonii Opolskiej.

Ponadto w miejsce inne kompozycji W. Maliszewskiego ("Legenda" op. 31), która miała rozpocząć koncert, zabrzmiała Uwertura uroczysta "Campana", którą skomponował współczesny kompozytor ukraiński Mykhailo Shved.

Jak się okazuje piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej był dla niektórych słuchaczy czymś więcej niż "Muzyką pokoju".

- Goszczę w domu młodą pianistkę Dianę - mówi Tomasz Śniadecki z Namysłowa. - Dzięki uprzejmości pana dyrektora [Przemysława Neumanna], jest okazja, aby miała kontakt z prawdziwym instrumentem, prawdziwym fortepianem. My możemy jej zapewnić jedynie pianino. Nadmienię, że jest to jej pierwsza wizyta w filharmonii, ona nigdy wcześniej nie miała okazji gościć w filharmonii, także jeszcze dodatkowe doznanie.

Dodajmy, że obszernej relacji z tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole będzie można posłuchać w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą" (30.03).
Mariam Batsashvili [tłum. Barbara Pieczyńska]
uczestnicy koncertu, Tomasz Śniadecki

Kultura i rozrywka

2023-10-01, godz. 17:30 Rusza 20. edycja Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W planie 40 wydarzeń Około 40 wydarzeń przygotowano na 20. jubileuszowe Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Pierwsze inicjatywy zaplanowano na jutro (02.10), a cykl zakończy… » więcej 2023-10-01, godz. 15:43 Historia o świecie fantasy a problemy jak najbardziej współczesne w najnowszej premierze w Opolskim Teatrze Lalki i… Zespół Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentował drugą w tym sezonie premierę. Na Małej Scenie zobaczyliśmy 'Niekończącą się historię' w adaptacji… » więcej 2023-09-30, godz. 16:45 Wszyscy muzycy na scenie i organy. Inauguracja nowego sezonu w Filharmonii Opolskiej To był niezwykły koncert, owacje na stojąco i utwór na bis wykonany tylko na skrzypce i harfę. Do tego, po renowacji, zabrzmiały także organy. Filharmonia… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 "Zero Nudy". Olgierd Łukaszewicz opowiadał młodzieży, jak aktor pracuje nad rolą Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem zakończyło Festiwal 'Zero Nudy' w Opolu. Przez cały tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury odbywały się seanse filmowe… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 "Niekończąca się historia". Druga premiera w opolskich Lalkach 'Niekończąca się historia' jest drugą premierą w tym sezonie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Spektakl wyreżyserował Marcin Wierzchowski, który dokonał… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 Organy wiodącym instrumentem nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej Rusza 72. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej. Przygotowano piątkowe koncerty symfoniczne, niedzielne południowe koncerty organowe i szereg zajęć dla… » więcej 2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »