Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-24, 12:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA]

Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Z uwagi na ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych, wynikających z aktualnej sytuacji pandemicznej, uczestnicy koncertu mogli zająć jedynie 25 procent miejsc na widowni, przy jednoczesnym zachowaniu odstępu i bezwzględnym nakazie zakrywania ust oraz nosa. Do sytuacji tej odniósł się w takcie koncertu dyrygent, który w żartobliwej konwencji podziękował publiczności za przybycie na koncert, pomimo niecodziennych warunków.
A tym razem opolskich filharmoników poprowadził ceniony polski dyrygent Warcisław Kunc, który ma spore doświadczenie w prezentacji muzyki operowej, nie jest mu jednak obca obszerna i zróżnicowana tzw. literatura symfoniczna. Oprócz muzycznego ukłonu w stronę Roku Beethovenowskiego (prezentacja uwertury "Coriolan" op. 62) artysta zaproponował także prezentację rzadko wykonywanej II symfonii Artura Honeggera. Dyrygent opowiedział publiczności zarówno o samym dziele, jak i o jego twórcy. Wcześniej jednak zabrzmiał - po raz trzeci w historii, a po raz pierwszy na Opolszczyźnie - Koncert klarnetowy napisany przez Mikołaja Góreckiego dla wybitnego polskiego muzyka Romana Widaszka, który w Filharmonii Opolskiej koncertował po raz pierwszy.

- Koncert generalnie zbudowany jest tak bardzo nietypowo, bo są tylko dwie części, dwie skrajne, dwie różne, pierwsza melancholijna - mówi Roman Widaszek. - Mikołaj [Górecki - przyp. red.] ma niesłychanie bogatą wyobraźnię harmoniczną, co też przelewa na papier, a potem my wykonując te partytury, rzeczywiście możemy to przekazać publiczności. Z racji tego, że Mikołaj mieszka w Stanach Zjednoczonych, też słychać pewnego rodzaju inklinacje jakieś takie czy zaczerpnięcia z muzyki filmowej amerykańskiej. Także miks taki jest naprawdę bardzo przyjemny, zarówno dla grających, jak i dla słuchaczy.

Dodajmy, że w koncercie tym pojawia się niecodzienny zestaw perkusji, a jeden z instrumentów musiał być specjalnie na ten koncert sprowadzony z innego ośrodka muzycznego. Więcej na temat samego utworu, ale też i ogólnie współczesnej muzyki klarnetowej wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy tylko, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez filharmonię. Na razie, pomimo zaostrzenia w całym kraju ograniczeń związanych z pandemią, wszystkie koncerty odbywają się przy 25-procentowym udziale publiczności oraz zgodnie z tzw. zasadą DDM (dystans-dezyfekcja-maseczka). O szczegółach poszczególnych wydarzeń i ewentualnych zmianach w ich organizacji będziemy informować na bieżąco.
Roman Widaszek

Zobacz także

2021-07-26, godz. 13:28, Kultura i rozrywka Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie. Będzie to trzeci z sześciu zaplanowanych w tym roku koncertów 8… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej
78798081828384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »