Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Zobacz także

2021-08-09, godz. 11:21, Kultura i rozrywka Międzynarodowy Kurs Muzyczny: Daniel Pacitti koncertował w plenerze, dziś (09.08) poznamy jego autorską muzykę Lekko deszczowa aura nie zakłóciła niedzielnego (08.08) koncertu plenerowego 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu. W towarzystwie licznie zgromadzonej wokół Stawu Zamkowego w Opolu publiczności, Kameralna Orkiestra Kursowa… » więcej 2021-08-08, godz. 14:42, Kultura i rozrywka Lira korbowa i fortepian - niecodzienny koncert w Kluczborku Po raz trzeci w tym roku zabytkowy Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku stanie się miejscem koncertu w ramach 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Po inauguracyjnym koncercie, podczas… » więcej 2021-08-07, godz. 17:28, Kultura i rozrywka Muzyka A. Piazzolli w wykonaniu zagranicznych solistów i Kursowej Orkiestry Kameralnej zabrzmi nad Stawem Zamkowym w Opolu Koncert plenerowy z udziałem orkiestry kameralnej współtworzonej przez część uczestników 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, odbędzie się w niedzielę (08.08) przy Stawie Zamkowym w Opolu, zwanym popularnie 'Stawkiem Barlickiego'… » więcej 2021-08-06, godz. 11:42, Kultura i rozrywka Od baroku po współczesność - z owacjami na stojąco! Za nami koncert wykładowców Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu Owacjami na stojąco zakończył się czwartkowy (05.08) koncert 14. Festiwalu 'Śląskie Lato Muzyczne', w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu. Jak przyznał tuż po koncercie jeden z wykonawców, a zarazem… » więcej 2021-08-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Nyska PWSZ będzie szkolić przyszłych urzędników. Uczelnia zwiększa także zakres kształcenia na wydziale jazzu Nyska uczelnia rozszerza zakres swojej działalności. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpocznie kształcenie na nowym kierunku, a także uruchomi studia II stopnia na wydziale jazzu. » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »