Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Zobacz także

2019-08-10, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Marcin Masecki wystąpi podczas Niedzielnego Koncertu Promenadowego w Opolu Na placu Wolności na plenerowej scenie wystąpi jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków w Polsce. W ramach kolejnej odsłony Niedzielnego Koncertu Promenadowego w Opolu zagra Marcin Masecki. » więcej 2019-08-09, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Letnia Scena NCPP: gwiazdą wieczoru Gaba Kulka! Przed nami kolejna odsłona Letniej Sceny NCPP. Gwiazdą dzisiejszego (09.08) wieczoru będzie Gaba Kulka. Artystka prezentuje progresywny pop. Miesza różne gatunki muzyki, od jazzu po fortepianowy rock. » więcej 2019-08-07, godz. 10:30, Kultura i rozrywka Zostań młodym realizatorem dźwięku! To nowa oferta edukacyjna Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Do 12 sierpnia można przesyłać zgłoszenia na bezpłatne warsztaty w Edukacyjnym Studiu Nagrań. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu tym razem przygotowało zajęcia dla młodzieży w wieku od 13 do 19 lat pod hasłem 'Młody realizator d… » więcej 2019-08-04, godz. 21:01, Kultura i rozrywka Tradycyjna muzyka w centrum Opola. Występ zespołu „Tęgie Chłopy” zakończył II Festiwal Zdarzeń Artystycznych Muzycy wykonujący starą muzykę z Kielecczyzny przyciągnęli pod ratusz opolan, którzy zaciekawieni chętnie włączali się do tańca. » więcej 2019-08-04, godz. 20:34, Kultura i rozrywka Muzyka filmowa w folkowym wydaniu umiliła Opolanom niedzielne popołudnie Tym razem w ramach cyklu koncertów promenadowych zaprezentował się Waldemar Rychły (gitara) wraz z przyjaciółmi, Sandrą Haniszewską-Kubasik (skrzypce) i Krzysztofem Kubasikiem (wiolonczela). » więcej
140141142143144145146
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »