Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-02-15, 21:52 Autor: Agnieszka Lubczańska

Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”

Danuta Szeliga [fot. materiały Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu]
Danuta Szeliga [fot. materiały Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu]
Kresowianka, Sybiraczka, Afrykanka, dziecko tułacze, aktywna prezeska Opolskiego Koła Związku Sybiraków i Zasłużona Obywatelka Miasta Opola - Danuta Szeliga będzie bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (17.02) o godz. 11:00 w Muzeum Wsi Opolskiej przy ul. Wrocławskiej 174. Wstęp wolny!
To już piąte spotkanie w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”, czyli przedsięwzięcia organizowanego przez przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy wsparciu Radia Opole, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.

Możemy zdradzić, że tym razem będzie okazja posłuchania niesamowitych opowieści i to nie tylko o deportacji na Sybir, ale także o Uzbekistanie, Iranie, Indiach, Tanzani, Aruszy i sierocińcu w Tangerze.

O bohaterce spotkania Witold Sułek w audycji „Rewiry kultury” rozmawiał z Magdaleną Górniak- Bardzik, pomysłodawczynią i koordynatorką projektu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”. Rozmowę zamieszczamy poniżej. Więcej już wkrótce w reportażu Barbary Tyslik.



Informacje o biografii Danuty Szeligi z domu Żołdak można znaleźć tu: Danuta Szeliga.

Moja dziecięca przeszłość przepełniona jest bólem, chorobami i głodem. Zamknęła się szczelnie na długie lata w skrytce pamięci. Dopiero w dojrzałym moim życiu, kiedy można już było mówić o tak zwanej nieludzkiej ziemi, Syberii, zaczęłam się dzielić swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Nie chodzi mi o użalanie się nad sobą, ale o to, by współczesne pokolenie dowiedziało się i zapamiętało, co działo się z Polakami deportowanymi w głąb Rosji. To fragment mojego życia, moje świadectwo (…)

[fragment wspomnień Danuty Szeligi, Opole, 5 stycznia 2024 r.]
Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste” już w sobotę w MWO

Zobacz także

2024-03-11, godz. 18:02, Patronaty - polecamy Jubileusz 20-lecia Zespołu Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej uświetni koncert Zespół Śpiewaczy Ligockie Wrzosy obchodzi w tym roku rocznicę 20-lecia powstania. Z tej okazji w najbliższą sobotę (16.03) w sali koncertowej Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie odbędzie się koncert. Początek o godz. 17:00. » więcej 2024-03-07, godz. 10:40, Patronaty - polecamy Wibrafon bohaterem Małej Akademii Instrumentów. Warsztaty poprowadzi Igor Przebindowski Gościem kolejnej w tym roku Małej Akademii Instrumentów, czyli warsztatów organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, producent, autor muzyki filmowej i teatralnej - Igor Przebindowski… » więcej 2024-03-07, godz. 09:57, Patronaty - polecamy Opole Youth Choir premierowo zaprezentuje repertuar ze swojej debiutanckiej płyty Salę koncertową Filharmonii Opolskiej w sobotę 16 marca wypełni muzyka i śpiew wyjątkowego chóru. Przed publicznością wystąpi Opole Youth Choir. Zabrzmią kompozycje członków chóru i przyjaciół składające się na ich debiutancką… » więcej 2024-03-06, godz. 22:21, Patronaty - polecamy Wiosna Austriacka rozpoczęta! Sporo wydarzeń poświęconych jest Franzowi Kafce W tym roku mija 100. rocznica śmierci Franza Kafki, stąd sporo wydarzeń rozpoczętej właśnie 24. Wiosny Austriackiej poświęconych jest temu twórcy. Pisarz całe życie związany był z Pragą, która wówczas była monarchia austrio-węgierską… » więcej 2024-03-06, godz. 13:26, Patronaty - polecamy Dzień Kobiet z Miss Polski Angeliką Jurkowianiec - Zapraszamy wszystkie dziewczyny, które chcą być odważne i silne, do spędzenia wspólnego wieczoru na rozmowie o motywacji, działaniu i kobiecym wsparciu - zachęcają do udziału w wydarzeniu jego organizatorzy - Stowarzyszenie Era… » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »