Radio Opole » Studio Reportażu » Nasze reportaże » „Historia rodzinna w walizce przechowana” - posłuchaj…
2023-11-30, 20:30 Autor: Barbara Tyslik

„Historia rodzinna w walizce przechowana” - posłuchaj nowego reportażu Barbary Tyslik

Andrzej Skibniewski i Magdalena Górniak-Bardzik na spotkaniu kresowym w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Jerzy Stemplewski]
Andrzej Skibniewski i Magdalena Górniak-Bardzik na spotkaniu kresowym w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Jerzy Stemplewski]
Andrzej Skibniewski w domu podczas nagrywania reportażu [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Skibniewski w domu podczas nagrywania reportażu [fot. Barbara Tyslik]
Andrzej Skibniewski na spotkaniu kresowym w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Jerzy Stemplewski]
Andrzej Skibniewski na spotkaniu kresowym w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Jerzy Stemplewski]
Za nami kolejna premiera z cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”.

Tym razem o losach swojej rodziny, która po II wojnie światowej musiała opuścić Lwów, opowiedział Andrzej Skibniewski, autor książki „Rubinowa broszka”, czyli w listach opisanych lwowskich historii, na podstawie której powstał również spektakl słowno-muzyczny „Z kresowego kuferka – Lwów” autorstwa i w reżyserii Krystyny Rostockiej oraz Andrzeja Mikoszy.
Natomiast w reportażu Barbary Tyslik „Historia rodzinna w walizce przechowana” poznamy nie tylko losy niektórych bohaterów listów, ale także osobiste refleksje Andrzeja Skibniewskiego, dlaczego o tych ważnych, ale przez lata przemilczanych, losach wielu ludzi zza Buga przybyłych na Śląsk – trzeba przypominać.

„Rodem z Kresów. Historie osobiste” to projekt autorski Magdaleny Górniak-Bardzik z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, realizowany przy współpracy Radia Opole i wsparciu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich.

Oficjalna premiera reportażu odbyła się 30 listopada 2023 w audycji "Rewiry kultury".
„Historia rodzinna w walizce przechowana” - posłuchaj reportażu Barbary Tyslik

Zobacz także

2024-02-23, godz. 10:40 „Sybiraczka” - premiera reportażu Barbary Tyslik już w poniedziałek po 20:00 W poniedziałek (26.02) zapraszamy na wysłuchanie pierwszej części reportażu „Sybiraczka”, autorstwa Barbary Tyslik, o tułaczych losach Danuty Żołdak-Szeligi… » więcej 2023-11-08, godz. 11:00 „Rodem z Kresów. Historie osobiste Jerzego Hubickiego” - reportaż Barbary Tyslik Dziś premiera kolejnego reportażu Barbary Tyslik. Jego bohaterem jest Jerzy Hubicki z Opola, urodzony 6 maja 1945 roku w Zimnej Wodzie koło Lwowa. Nie mógł… » więcej 2023-10-16, godz. 08:55 „Kresowe spotkania – w imię pamięci dla pamięci” - posłuchaj nowego reportażu Barbary Tyslik By przechować pamięć o losach mieszkańców Opolszczyzny, którzy urodzili się na Kresach II Rzeczypospolitej, a także z potrzeby uzupełnienia badań naukowych… » więcej 2023-07-24, godz. 11:05 "Od razu byłam dorosła" - posłuchaj reportażu Barbary Tyslik W czwartek (27.07) o 21:30 zapraszamy do posłuchania nowego reportażu Barbary Tyslik pt. "Od razu byłam dorosła". Jego bohaterką jest 89-letnia Stanisława… » więcej 2023-06-16, godz. 18:07 "Pan doktor... Bonaparte" - premiera reportażu Barbary Tyslik Życie pisze najciekawsze scenariusze, na co dowody wiele razy w Studiu Reportażu prezentowaliśmy. Wieczór z Radiem Opole w najbliższy piątek (23.06) to potwierdzi… » więcej 2023-05-25, godz. 09:29 "Obrazy z Podola w sercu zachowane" - posłuchaj nowego reportażu Barbary Tyslik "Rodem z Kresów. Historie osobiste" - to cykl spotkań wypełnionych wspomnieniami, które na zawsze powinny z nami pozostać. To będzie trzecia audycja, przygotowana… » więcej 2023-03-23, godz. 15:47 "Warkocz ze Lwowa" - reportaż Barbary Tyslik "Rodem z Kresów. Historie osobiste" - czyli cykl spotkań wypełnionych wspomnieniami, które na zawsze powinny z nami pozostać. To będzie druga audycja, przygotowana… » więcej 2023-03-14, godz. 13:42 "Gdy ściana u sąsiada płonie" - reportaż Jana Poniatyszyna Z jednych wojna wydobywa demony zła, a z drugich niezmierzone wręcz pokłady dobroci. Starożytny poeta Horacy napisał: "Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana… » więcej 2023-03-03, godz. 08:37 "Siła miłości" - najnowszy reportaż Barbary Tyslik Tego wieczoru przedstawimy premierę - z udziałem Barbary Bukład - która urodziła się w 1943 roku w Kołomyi i będzie naszym przewodnikiem po dziejach niezwykłego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »