Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-11-11, 17:21 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opole docenia i nagradza. Przyznano tytuły zasłużonych i honorowych opolan [ZDJĘCIA]

Opole docenia i nagradza. Przyznano tytuły zasłużonych i honorowych opolan [fot. Adam Dubiński]
Opole docenia i nagradza. Przyznano tytuły zasłużonych i honorowych opolan [fot. Adam Dubiński]
Lista zasłużonych mieszkańców stolicy województwa wydłużyła się o dwa nazwiska, honorowych o jedno, prosto ze świata sportu. Podczas uroczystej sesji rady miasta Opola, zwołanej dla upamiętnienia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tytuł "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" nadano Danucie Szelidze oraz Mirosławowi Lenartowi. Honorowym obywatelem został olimpijczyk Dawid Tomala.
Danuta Szeliga to opolanka, ale z korzeniami w dalekim Tarnopolu. Stamtąd pierwszym transportem w lutym 1940 roku - jako 9-miesięczne niemowlę z rodzicami i bratem - trafiła na Sybir. Dziś prezesuje opolskim Sybirakom.

- Jestem zaszczycona takim wyróżnienie, którego nie byłoby bez dobrej współpracy naszej z radą miasta, z urzędem. Samo Opole nam się pięknie rozwija, na każdym zakątku widać tę poprawę - mówi Danuta Szeliga.

Prof. Mirosław Lenart, który przez 10 lat (do lipca tego roku) stał na czele Archiwum Państwowego w Opolu został wyróżniony - jak żartowano - za otwarcie tej instytucji na miasto.

- To archiwum stało się taki budynkiem, który jest rozpoznawalny. I przez urząd miasta i myślę, że też przez mieszkańców. Stanowimy w centrum Opola takie miłe otoczenie promujące kulturę, historię i tradycję regionu i miasta - mówi prof. Mirosław Lenart.

Świąteczne spotkanie stało się także okazją do wyróżnienia tytułem Honorowego Obywatela Miasta Opola Dawida Tomali, mistrza olimpijskiego z Tokio w chodzie. Tomala pochodzi z Katowic. Na igrzyskach był reprezentantem AZS-u Politechniki Opolskiej. Dziś - jak mówi, chce mocniej związać swoje życie z Opolem.

- Tutaj ktoś we mnie uwierzył i w przyszłości planuję też tutaj działać sobie zawodowo. Myślałem o tym, by rozpocząć swoją przygodę na uczelni, na Politechnice Opolskiej, ale to są na razie plany. Bo w tej chwili skupiam się na sporcie, na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Do nich właśnie rozpocząłem przygotowania i to mnie pochłania w 100% - opowiada Tomala.

Warto dodać, że tytuł "zasłużonego opolanina" przyznawany jest na mocy Statutu Miasta Opola. Wniosek o przyznanie wyróżnienia może złożyć każdy mieszkaniec miasta. W przypadku "honorowego obywatela" zgłoszenie może pochodzić od członków samorządu, rady dzielnicy, organizacji, stowarzyszeń lub mieszkańców, jeśli jednak zbiorą pod daną kandydaturą pół tysiąca podpisów.
Danuta Szeliga
Mirosław Lenart
Dawid Tomala

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 22:00 Plac zabaw na 40-lecie opolskiego przedszkola integracyjnego nr 51. "Tę historię tworzą ludzie" Podwójną okazję do świętowania mają przedszkolaki i personel przedszkola nr 51 w Opolu. Placówka obchodzi 40-lecie istnienia, a dziś (6.12) otwarto przy… » więcej 2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »