Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-02-15, 21:52 Autor: Agnieszka Lubczańska

Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”

Danuta Szeliga [fot. materiały Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu]
Danuta Szeliga [fot. materiały Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu]
Kresowianka, Sybiraczka, Afrykanka, dziecko tułacze, aktywna prezeska Opolskiego Koła Związku Sybiraków i Zasłużona Obywatelka Miasta Opola - Danuta Szeliga będzie bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (17.02) o godz. 11:00 w Muzeum Wsi Opolskiej przy ul. Wrocławskiej 174. Wstęp wolny!
To już piąte spotkanie w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”, czyli przedsięwzięcia organizowanego przez przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy wsparciu Radia Opole, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.

Możemy zdradzić, że tym razem będzie okazja posłuchania niesamowitych opowieści i to nie tylko o deportacji na Sybir, ale także o Uzbekistanie, Iranie, Indiach, Tanzani, Aruszy i sierocińcu w Tangerze.

O bohaterce spotkania Witold Sułek w audycji „Rewiry kultury” rozmawiał z Magdaleną Górniak- Bardzik, pomysłodawczynią i koordynatorką projektu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”. Rozmowę zamieszczamy poniżej. Więcej już wkrótce w reportażu Barbary Tyslik.



Informacje o biografii Danuty Szeligi z domu Żołdak można znaleźć tu: Danuta Szeliga.

Moja dziecięca przeszłość przepełniona jest bólem, chorobami i głodem. Zamknęła się szczelnie na długie lata w skrytce pamięci. Dopiero w dojrzałym moim życiu, kiedy można już było mówić o tak zwanej nieludzkiej ziemi, Syberii, zaczęłam się dzielić swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Nie chodzi mi o użalanie się nad sobą, ale o to, by współczesne pokolenie dowiedziało się i zapamiętało, co działo się z Polakami deportowanymi w głąb Rosji. To fragment mojego życia, moje świadectwo (…)

[fragment wspomnień Danuty Szeligi, Opole, 5 stycznia 2024 r.]
Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste” już w sobotę w MWO

Zobacz także

2024-04-19, godz. 17:03, Patronaty - polecamy Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" - zobacz relacje Od 21 do 26 maja w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędą się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne, będące finałem IX edycji Konkursu „Klasyka Żywa”. Przez 6 dni zobaczymy sześć spektakli konkursowych i jeden towarzyszący… » więcej 2024-04-18, godz. 17:12, Patronaty - polecamy Zgromadzenie Delegatów IFMSA - Poland od piątku do niedzieli w Opolu To najważniejsze spotkanie członków IFMSA-Poland, które odbywa się dwa razy do roku, wiosną oraz jesienią i gromadzi jednorazowo ponad 200 przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych… » więcej 2024-04-18, godz. 15:04, Patronaty - polecamy Koncert "Dom naszych marzeń" już w sobotę w Paczkowie KLUB 50, Sebastian Kubiak, Czarny/Mikulski, a do tego zespół Wiekowe Baszty - takich wykonawców usłyszymy podczas muzycznego wieczoru spod znaku „Krainy Łagodności”, który szykuje się w najbliższą sobotę (20.04) w Muzeum Gazownictwa… » więcej 2024-04-17, godz. 16:31, Patronaty - polecamy Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" już w piątek w filharmonii Johannesa Brahmsa 'Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę' oraz Antona Brucknera V Symfonia Es-dur - to dwa dzieła, które wybrzmią w najbliższy piątek (19.04) w Filharmonii Opolskiej w ramach koncertu zatytułowanego „W… » więcej 2024-04-17, godz. 15:58, Patronaty - polecamy Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego miejskiego powstanie w okupowanej Europie. Okazją do wspomnień o tym zrywie będzie… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »