Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-05-22, 20:30 Autor: Barbara Więcek

O edukacji na łonie natury na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Łubnianach

Las [fot. Maciej Marciński]
Las [fot. Maciej Marciński]
Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Edukacja Alternatywna już po raz drugi odbędzie się w Łubnianach. Tym razem motywem przewodnim jest ekologia życia.
To trzydniowe spotkanie w naturze, w bazie terenowej fundacji "Bajkowy Las" w Łubnianach. Obrady potrwają od piątku do niedzieli (26-28.05). To konferencja w pełni zewnętrzna - jedyna taka inicjatywa w Polsce o zasięgu międzynarodowym.

Główne cele spotkania oscylują wokół czterech zagadnień:
  • perspektywa rozwojowa edukacji alternatywnej w Polsce i na świecie
  • pedagogika lasu
  • ekologia życia
  • inne zagadnienia związane z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowia fizycznego i psychicznego
Organizatorzy konferencji stawiają na pierwszym miejscu wartości społeczne, tj. użyteczność społeczną, wrażliwość i zaangażowanie na rzecz społeczności ludzi i przyrody. Ich zdaniem edukacja powinna zarządzać zasobami zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Idea porozumienia dorosłych dla dobra dzieci i ich rodzin, w poszanowaniu i miłości do przyrody, oznacza świadome tworzenie kultury bycia w naturze, co jest niezwykle ważnym przesłaniem dla społeczeństwa. Według nich warto krytycznie przyjrzeć się roli świata przyrody w naszych systemach edukacji, a zrodzona tą drogą refleksja może skłonić do działania, zmian i nowego spojrzenia na edukację.

Do udziału w
spotkaniu zaproszeni są ludzie nauki, ekolodzy, pasjonaci edukacji leśnej, przewodnicy kąpieli leśnych, początkujący i doświadczeni nauczyciele ze wszystkich rodzajów placówek oświatowych i wychowawczych pracujący metodami indoor i outdoor, a także lekarze, psycholodzy, terapeuci, opiekunowie dzienni oraz rodzice dzieci w każdym wieku.

Cały program można znaleźć tutaj.

Organizatorami konferencji są: Fundacja "Bajkowy Las", Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

lasy

Zobacz także

2024-10-18, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Porozmawiają o dostępności przestrzeni publicznych w naszym regionie Budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - co w praktyce oznacza to określenie i dlaczego rozmowa o tym wciąż jest potrzebna? To m.in. tematy konferencji pt. “Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”, jaka odbędzie… » więcej 2024-10-18, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Droga do dostępności jest długa. Przed nami Przystanek Dostępność i Targi Dostępności Największy problem to wciąż bariery mentalne - podkreślają organizatorzy Ogólnopolskich Targów Dostępności Opole. W tym roku zaplanowano cały tydzień poświęcony zagadnieniu dostępności - od 21 do 27 października w Opolu odbędzie… » więcej 2024-10-16, godz. 18:27, Patronaty - polecamy Fascynujesz się światem fotografii? To propozycja dla Ciebie! Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie „Świat w obiektywie. Tradycja i innowacja”, który łączy tradycyjne techniki fotografii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, oferując bogaty program… » więcej 2024-10-16, godz. 09:44, Patronaty - polecamy Puchar Polski w Kolarstwie Przełajowym już w niedzielę W najbliższą niedzielę (20.10) w Kluczborku wystartuje Ogólnopolski Wyścig w Kolarstwie Przełajowym - Memoriał Mieczysława Godzwona - Puchar Polski. Wydarzenie odbędzie się na terenie parku miejskiego przy Wojewódzkim Kampusie Rekreacyjno-Sportowym… » więcej 2024-10-15, godz. 15:53, Patronaty - polecamy Co w tym tygodniu w Muzeum Śląska Opolskiego? Jak uratowano ogromne malowidło w szpitalu, o tym będzie można się dowiedzieć już w najbliższy czwartek (17.10) podczas spotkania poświęconego malarce Krystynie Wiejak w Muzeum Śląska Opolskiego. Poza tym szykowana jest nowa wystawa… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »