Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-08-28, 15:49 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Młodzież napisała raport o sobie. Jakie mają problemy psychologiczne?

Opolska młodzież sprawdziła, jakie problemy psychologiczne mają ich rówieśnicy [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opolska młodzież sprawdziła, jakie problemy psychologiczne mają ich rówieśnicy [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opolska młodzież sprawdziła, jakie problemy psychologiczne mają ich rówieśnicy [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opolska młodzież sprawdziła, jakie problemy psychologiczne mają ich rówieśnicy [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Przez dwa miesiące spotykali się, rozmawiali z blisko 2 tysiącami uczniów i w efekcie stworzyli raport. Rada Dzieci i Młodzieży RP przy resorcie oświaty wzięła na tapet problemy psychologiczne swoich rówieśników i po konsultacjach przeprowadzonych nie tylko z nimi przygotowała podsumowanie.
Konsultacje przeprowadzane były w opolskich szkołach od września do listopada ubiegłego roku. Brali w nich udział uczniowie, dyrektorzy szkół oraz kurator oświaty. Jak wynika z raportu, młodzież ma przede wszystkim problem w kontakcie z nauczycielami i hejtem w sieci.

- Uczniowie mają zaburzoną relację ze swoimi nauczycielami, to znaczy nie mają do nich zaufania - mówi Szymon Nieznański, zastępca przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEiN.

- Też nauczyciele zapominają, że są pedagogami. Każdy z nich jest pedagogiem, a praca nauczyciela to nie jest zwykła praca, ale misja. Nauczyciel musi pamiętać o tej misji, musi wyłapywać tych uczniów, to znaczy nie musi, ale powinien. Powinien się starać, żeby nikt nie był anonimowy i to nauczyciel powinien wyłapywać problemy uczniów już na tym pierwszym etapie.

- Kolejnym problemem jest też to, że my, czyli młodzież, nie potrafimy nawiązać kontaktu z rówieśnikami - dodaje Natalia Kozak z Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEiN.

- Przez to po prostu borykają się z samotności i ważne jest to, żeby dać im dostęp do psychologów i pedagogów szkolny, żeby mogli z kimś porozmawiać, doradzić się w kwestii ich samopoczucia. Młodzież boryka się też z hejtem w internecie, bo tam panuje anonimowość i przez to ludzie czują się bezkarni. Często obrażają swoich rówieśników i nie mają świadomości odpowiedzialności swoich czynów.

Raport dziś (28.08) oficjalnie trafił do opolskiego kuratora oświaty Michała Sieka. Zapewnił on, że wnioski, które nie wymagają działań ministerstwa edukacji będą wprowadzane na bieżąco.

- Na pewno podczas spotkań z dyrektorami przekażemy też te uwagi, które są w tym raporcie zawarte. Z takim też przekazem, żeby przyjrzeli się, jak to funkcjonuje w ich szkołach i dokonali koniecznych starań do tego, że jeżeli można coś poprawić, to żeby było to poprawione.
Szymon Nieznański
Natalia Kozak
Michał Siek

Wiadomości z regionu

2023-12-10, godz. 10:45 Ruszają zapisy na warsztaty bożonarodzeniowe w kluczborskim muzeum Ruszą od jutra (11.12) w Kluczborku warsztaty wykonywania ozdób świątecznych z masy samoutwardzalnej. Muzeum im. Jana Dzierżona będzie realizować takie… » więcej 2023-12-10, godz. 07:15 Czas na Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrodzieniu. Będzie też świąteczny koncert Koncert 'Świąteczne melodie' ma uświetnić dzisiejszy (10.12) Jarmark Bożonarodzeniowy w Dobrodzieniu. Stoiska z wieloma produktami będą dostępne od 9:00… » więcej 2023-12-10, godz. 06:20 Nocny pożar budynku jednorodzinnego w Chróścicach. Dwie osoby odwiezione do szpitala 8 zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który pojawił się dziś (10.12) po godz. 01:00 w budynku jednorodzinnym w Chróścicach w powiecie opols… » więcej 2023-12-09, godz. 19:00 "Chęć pomagania połączona z pasją do tańca". Charytatywny maraton w Toyota Park Około 100 pań tańczyło przez trzy godziny podczas Mikołajkowego Charytatywnego Maratonu Zumby w Toyota Park w Opolu. Impreza rozpoczęła się o 17:00. » więcej 2023-12-09, godz. 17:55 Gwardia przegrywa w "derbach Śląska" z Górnikiem Zabrze Corotop Gwardia Opole przegrała z Górnikiem Zabrze 28:30 w meczu 5. serii Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano Adama… » więcej 2023-12-09, godz. 16:40 Mikołajki w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Opolu. To między innymi promocja adopcji Zbiórka dobrej jakości karmy dla psów i kotów oraz promocja idei adopcji zwierząt. Przede wszystkim taki był cel dnia otwartego i mikołajek zorganizowanych… » więcej 2023-12-09, godz. 16:00 Janusz Kowalski podsumował 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa. Teraz poda się do dymisji 449 dni pracy jako wiceminister rolnictwa podsumował na dzisiejszej (09.12) konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski. Opolski parlamentarzysta… » więcej 2023-12-09, godz. 14:49 Poziom cukru, ciśnienie i profilaktyka raka. Studenci medycyny badają w "Karolince" 'Zdrowie pod kontrolą!' to tytuł akcji prowadzonej dzisiaj (09.12) przez studentów kierunku lekarskiego w Centrum Handlowym 'Karolinka' w Opolu. Można wziąć… » więcej 2023-12-09, godz. 14:48 Powiat kluczborski: pożar samochodu w garażu Do tego zdarzenia doszło przed południem w miejscowości Krzywiczyny w gminie Wołczyn. » więcej 2023-12-09, godz. 14:00 Przygotuj paczkę dla dziecka więźnia. Akcja organizowana od ponad 20 lat Trwa nabór darczyńców w ramach akcji 'Szlachetna Paczka dla Dziecka Więźnia'. Zazwyczaj osadzeni nie są w stanie przygotować jakiejkolwiek paczki dla swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »