Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-02, 17:30 Autor: Joanna Matlak

Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców"

Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" [fot. Joanna Matlak]
Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" [fot. Joanna Matlak]
"Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw" - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści od uzależnień, terapeuci, psycholodzy, studenci a także przedstawiciele służb mundurowych rozmawiali o różnych aspektach uzależnień.
Jednym z tematów było uzależnienie cyfrowe. - Nie ma czegoś takiego, jak uzależnienie od internetu czy technologii, tylko od dopaminy, od euforii – mówi prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej. - To jest problem potarganych rodziców, nie dziecka. Bo to, co robi dziecko zależy tylko od rodziców. I jeśli my jako rodzice nie będziemy modelować relacji dzieci do fantastycznych technologii cyfrowych, to te dzieci zgubimy. One ponoszą przez nas dramatyczne konsekwencje - mówi Jędrzejko.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Zbicku.

- Marihuana często otwiera drzwi do zażycia innych narkotyków - mówi dyrektor tej placówki Roman Piniaś. - Niedawno rozmawialiśmy z rodzicami, których córka dążąca do pełnoletniości miała pomysł, by pojechać z rodzicami do Holandii i tam sobie legalnie zapalić. Młodzież dokonuje skrótów w myśleniu, uproszczeń i racjonalizacji, że pojadę do Holandii i tam mogę, ale w ten sposób otwieramy wrota do uzależnienia - mówi Piniaś.

Radio Opole objęło konferencję patronatem medialnym.
prof. Mariusz Jędrzejko
Roman Piniaś

Wiadomości z regionu

2023-02-07, godz. 21:30 Głuchołazy: bez kolejnego dofinansowania budowa pływalni nie wystartuje Również i w tym roku nie ruszy budowa krytego basenu w Głuchołazach. Gmina ma już umowę z ministerstwem sportu na 3,5 mln zł dofinansowania inwestycji przy… » więcej 2023-02-07, godz. 21:15 Powiat głubczycki organizuje powtórkę dla maturzystów Starostwo powiatowe w Głubczycach kolejny rok z rzędu finansuje dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących… » więcej 2023-02-07, godz. 19:30 Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA] O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Druhowie OSP ze Skotnicy jeżdżą do akcji nowszym wozem Strażacy ochotnicy ze Skotnicy mają do dyspozycji zdecydowanie nowszy wóz niż dotychczas. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR MAN z 2006 roku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:12 Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko - Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Czy w Opolu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży? Wszystko na to wskazuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu przygotowuje się do jednej z najważniejszych inwestycji. Chodzi o budowę Centrum Zdrowia Psychicznego… » więcej 2023-02-07, godz. 16:42 Urząd gminy w Izbicku przeszedł gruntowny remont i termomodernizację Ponad 3 miliony złotych kosztował gruntowny remont i termomodernizacja budynku urzędu gminy w Izbicku. Mimo tego, że zakres inwestycji był szeroki, a same… » więcej 2023-02-07, godz. 16:41 Zamiast pracy palacza, aplikacja na smartfon. Ośrodek w Woskowicach Małych ma nowoczesny system ogrzewania Zabytkowy pałac w Woskowicach Małych doczekał się modernizacji ogrzewania i oświetlenia. Za blisko 7 milionów złotych w kompleksie zamontowano 7 pomp ciepła… » więcej 2023-02-07, godz. 16:28 Mieszkanki Opola szykują siatki maskujące do ukraińskich żołnierzy. Pomóc może każdy Potrzeba materiałów i rąk do pracy. Wolontariuszki z Ukrainy ruszyły z akcją tworzenia siatek maskujących dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią… » więcej 2023-02-07, godz. 15:48 Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Ozimka. Do wyboru pięć projektów 250 tysięcy złotych - taką kwotę mają do wydania mieszkańcy Ozimka w ramach budżetu obywatelskiego. Od kilku dni mogą oni oddawać swoje głosy na pięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »