Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-05-30, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie rozmawiają o zagrożeniach i bezpieczeństwie. "Obawy mieszkańców często nie są rozumiane przez samorządy"

Konferencja na temat bezpieczeństwa w powiecie nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja na temat bezpieczeństwa w powiecie nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja na temat bezpieczeństwa w powiecie nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja na temat bezpieczeństwa w powiecie nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja na temat bezpieczeństwa w powiecie nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja na temat bezpieczeństwa w powiecie nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Nie tylko powódź, wojna czy choroby stanowią dziś zagrożenie, którego obawiają się mieszkańcy powiatu nyskiego. W miejscowym muzeum zorganizowano konferencję, w trakcie której poruszane są między innymi kwestie związane ze stanem służby zdrowia, środowiska czy działalnością oszustów.
Na konieczność poruszenia tych kwestii zwrócił uwagę powiatowy radny, a w przeszłości także starosta nyski Czesław Biłobran, który w trakcie prac nad doktoratem zgłębiał zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Samorządowiec zauważa, że urzędnicy często nie zdają sobie sprawy z prawdziwych obaw mieszkańców.

- Mieszkańcy czują najczęściej takie zagrożenie w obszarze służby zdrowia. My byliśmy przekonani, że mając 2 szpitale w powiecie nyskim, no już w pełni zabezpieczamy ludzi. Z narracji wyraźnie wybijały się jednak takie głosy, że bardzo się boją, żeby nie zachorować. Kolejnym takim problemem była depopulacja, a także zmiany ekologiczne, zmiany w naszym ekosystemie - wymienia.

Jeden z prelegentów, prof. Jan Maciejewski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego przyznaje, że obecnie naukowcy znają i doskonalą metody przewidywania przyszłych zagrożeń, jednak nie zawsze są w stanie dotrzeć ze swoimi wnioskami do opinii publicznej.

- Te problemy są mało artykułowane przez władze. Już prawie profesor Małgosia Stochmal robi analizy statystyczne ryzyka zagrożeń. I to się da policzyć. Nauka tak poszła do przodu. My to potrafimy zrobić, by samorządy to wykorzystywały, tylko nie zawsze jesteśmy słuchani - zauważa.

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz zwracał też uwagę na zagrożenia, z którymi mogą zetknąć się osoby w naszym najbliższym otoczeniu.

- Bezpieczeństwo w powiecie jest kojarzone głównie z powodzią, z wichurami, z zagrożeniami zewnętrznymi, czy w ostatnim czasie choćby z COVID-em. Natomiast to obejmuje szereg pozostałych tematów, z którymi dzisiaj się spotykamy na co dzień. Między innymi chodzi o osoby starsze. Dzisiaj odbierając każdy telefon, te osoby mogą być zagrożone. Czasami przecież słyszymy, że ktoś został nabrany na jakieś tam pieniążki, na wnuczka

Dodajmy, że jednym z efektów konferencji ma być wypracowanie modelu działania dla samorządów, który pozwoli przewidzieć i zminimalizować niektóre przyszłe zagrożenia w tej części regionu.
Czesław Biłobran
prof. Jan Maciejewski
Andrzej Kruczkiewicz

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Radio Opole na Forum Rozwoju Regionalnego. Poszukajmy kierunków rozwoju Opolszczyzny W którą stronę powinna zmierzać Opolszczyzna w rozwoju gospodarczym, społecznym czy relacjach rząd-samorząd? Odpowiedzi na te pytania szukać będą uczestnicy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej 2023-09-27, godz. 12:30 Przewoził migrantów z Syrii. Wpadł na A4, bo nie włączył świateł w busie Kierowcę przewożącego 27 nielegalnych migrantów z Syrii zatrzymali policjanci krapkowickiej drogówki na opolskim odcinku autostrady A4. W poniedziałek (25.09)… » więcej 2023-09-27, godz. 12:00 Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej 2023-09-27, godz. 10:54 Nielegalny salon gier zlikwidowany w powiecie brzeskim Do trzech lat więzienia oraz kara grzywny grozi właścicielowi lokalu w powiecie brzeskim, w którym odbywały się nielegalne gry na automatach. Punkt w połowie… » więcej 2023-09-27, godz. 10:10 Wybory 2023. Tomasz Siemoniak w Radiu Opole o obronności kraju i propozycjach dla mieszkańców regionu - W sprawach bezpieczeństwa państwa trzeba rozmawiać także z przedstawicielami opozycji - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole startujący z pierwszego… » więcej 2023-09-27, godz. 10:00 Wybory 2023. W Radiu Opole dzisiaj losowanie bezpłatnych audycji wyborczych W Studiu M Radia Opole odbędzie się dzisiaj (27.09) o godzinie 11:00 losowanie kolejności emisji bezpłatnych audycji referendalnych prezentowanych na antenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »