Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-23, 10:30 Autor: PAP

Podkarpackie/ Wystawa prezentująca 20 tys. lat dziejów człowieka na ziemi jarosławskiej

Prawie 20 tys. lat dziejów człowieka na ziemi jarosławskiej pokazuje nowa wystawa stała w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Znalazło się na niej ponad 700 eksponatów datowanych od schyłkowej epoki lodowcowej aż do późnego średniowiecza. Ekspozycję można oglądać od niedzieli.

Jak poinformowała PAP jedna z kuratorów wystawy dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, nowa wystawa stała „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” opowiada o tym, co działo się w okolicach Jarosławia, Pruchnika i Radymna od najwcześniejszych śladów działalności ludzkiej w regionie, sięgających czasów łowców reniferów schyłkowej epoki lodowcowej, czyli około 20 tysięcy lat temu, aż do końca XV wieku, czyli do późnego średniowiecza.


„To niezwykła okazja, aby przenieść się w czasie w fascynujący świat pradziejów regionu” – zapewniła kuratorka wystawy.


Na ekspozycji zaprezentowane zostały zabytki archeologiczne, przedmioty wykonane i użytkowane przez dawnych mieszkańców tych terenów, łącznie ponad 700 eksponatów datowanych od schyłkowej epoki lodowcowej, czyli ok. 20 tysięcy lat temu, do XV wieku.


Drugi z kuratorów dr Marcin Burghardt przypomniał, że ziemia jarosławska, położona w obrębie naturalnych szlaków komunikacyjnych: Bramy Przemyskiej oraz doliny Sanu, od tysięcy lat jest miejscem nieustannego krzyżowania się impulsów, idei, przedsięwzięć płynących na osi wschód-zachód i północ-południe.


„Z tej obserwacji zrodził się tytuł wystawy” – wyjaśnił kurator ekspozycji.


Dr Sieradzka-Burghardt dodała, że „ślady odwiecznego mieszania się tutaj rozmaitych kultur i tradycji zachowały się w postaci niezwykłych znalezisk archeologicznych z regionu, które w wielu przypadkach nie mają swojego odpowiednika w pozostałej części Polski”.


Wiele z tych zabytków można oglądać na nowej wystawie.


Kuratorzy wyjaśnili, że na stworzenie takiej ekspozycji wpłynęły przede wszystkim dokonane w ostatnich 20 latach odkrycia archeologiczne w okolicach Jarosławia, które „nieraz przynosiły ze sobą konieczność napisania na nowo syntezy dziejów tych terenów, ale także i całej Europy środkowo-wschodniej” – zauważył dr Burghardt.


Wystawa pokazuje niezwykłe bogactwo ludów, które niegdyś zamieszkiwały te ziemie i to, co jest dla nich wyjątkowe.


Wśród zaprezentowanych artefaktów można zobaczyć m.in. najstarszy sztylet wykonany z metalu, odkryty w Polsce południowo-wschodniej oraz rekonstrukcję stroju i wyposażenia scytyjskiego wojownika z okolic Chotyńca koło Jarosławia.


„W VII wieku p.n.e. grodzisko w Chotyńcu zostało wzniesione przez przybyłe ze wschodu grupy ludności związane ze starożytnym plemieniem Scytów. W ten sposób tereny dzisiejszego powiatu jarosławskiego we wczesnej epoce żelaza stanowiły łącznik pomiędzy obszarami dzisiejszej Polski a światem antycznym” – wyjaśnił dr Burghadt.


Prezentowane zabytki pochodzą z kolekcji Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a także zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.


Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog, który służy także jako kieszonkowy przewodnik po najstarszych dziejach ziemi jarosławskiej.


Zdaniem dyrektora jarosławskiego muzeum Konrada Sawińskiego, nowa wystawa archeologiczna będzie stanowić doskonałe wprowadzenie do pozostałych ekspozycji stałych placówki.


„W ciągu prawie 100 lat funkcjonowania jarosławskiego muzeum instytucja ta nie miała wystawy stałej, na której w sposób tak kompleksowy prezentowane były pradzieje i średniowiecze regionu” – zaznaczył dyrektor.


Prace nad wystawą stałą „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” trwały dwa lata. Ich koszt wyniósł ponad 250 tys. zł.


Projekt został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ itm/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 19:10 Kielce/ Upamiętniono ofiary pogromu ludności żydowskiej Wspólną modlitwą uczczono w Kielcach ofiary pogromu ludności żydowskiej sprzed 78 lat. Przed kamienicą przy ulicy Planty 7, gdzie doszło do tragicznych… » więcej 2024-07-04, godz. 19:10 Nieoficjalnie: Ciążyński za Śmiszka w MS, Diduszko-Zyglewska za Scheuring-Wielgus w MKiDN Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do klubu Lewicy, na stanowisku wiceministra w resorcie sprawiedliwości Krzysztofa Śmiszka najprawdopodobniej… » więcej 2024-07-04, godz. 19:10 Sejm/ Na komisji kultury o zmianach na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (opis) 'Ocenzurowanie wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się w antydemokratyczną politykę obecnych władz' - mówił na sejmowej komisji… » więcej 2024-07-04, godz. 19:10 Wimlbledon - Linette i Stearns w drugiej rundzie Tenisistki Magda Linette i Peyton Stearns z USA wygrały 6:4, 7:6 (8-6) z rumuńską parą Ana Bogdan - Jaqueline Cristian i awansowały do drugiej rundy wielkoszlemowego… » więcej 2024-07-04, godz. 19:00 Czechy/ Bez uroczystej zmiany warty na Zamku Praskim w czasie wakacji W czasie wakacyjnych miesięcy nie będzie uroczystej zmiany straży zamkowej przy barokowej Bramie Gigantów na Zamku Praskim, poinformowała kancelaria prezydenta… » więcej 2024-07-04, godz. 19:00 Zachodniopomorskie/ Rozpoczął się 27. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach W Międzyzdrojach rozpoczął się 27. Festiwal Gwiazd, w ramach którego odbędą się m.in. spektakle, koncerty, spotkania autorskie i wernisaże. Swoje dłonie… » więcej 2024-07-04, godz. 18:50 Kwestie gospodarcze zdominują rozmowy emira Kataru z polskim prezydentem Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak, piątkowe rozmowy zdominują kwestie gospodarcze. Poinformował, że prezydent… » więcej 2024-07-04, godz. 18:50 Małopolskie/ Sesja sejmiku małopolskiego rozpoczęła się od przerwy (krótka, korekta) Od godzinnej przerwy zaczęła się w czwartek wieczorem nadzwyczajna sesja sejmiku małopolskiego. Radni mają podjąć szóstą próbę wyboru marszałka województwa… » więcej 2024-07-04, godz. 18:40 Tour de France - Groenewegen wygrał 6. etap, Pogacar nadal liderem (opis) Holender Dylan Groenewegen (Jayco-AlUla) wygrał w Dijon szósty etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Mistrz Niderlandów wyprzedził Belga Jaspera Philipsena… » więcej 2024-07-04, godz. 18:30 Wimbledon - Djokovic już w trzeciej rundzie Zajmujący drugie miejsce w rankingu tenisistów Serb Novak Djokovic pokonał grającego z 'dziką kartą' Brytyjczyka Jacoba Fearnleya 6:3, 6:4, 5:7, 7:5 w drugiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »