Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-22, 13:50 Autor: PAP

Producenci i użytkownicy Grota o tym, co zmieniać w broni i jej obsłudze

Doświadczenia z eksploatacji karabinka Grot, zmiany w samej konstrukcji, wyposażeniu dodatkowym, wersjach kamuflażu i szkoleniu żołnierzy - omawiali użytkownicy i producenci karabinka na konferencji Grotowisko.

"Efekty naszych rozmów, wymiany doświadczeń pozwolą nam dalej wspólnie rozwijać tę broń" – powiedział dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk. Dodał, że konferencja z producentem ma szczególne znaczenie dla WOT, dla której jest podstawową bronią strzelecką. W tym rodzaju sił zbrojnych znajduje się 49 tys. egzemplarzy karabinków w wersjach A1 i A2. Od 2022 r. dowództwo WOT jest instytucją ekspercką dla Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej Grot.


P.o. prezes radomskiej Fabryki Broni Seweryn Figurski, który zaprezentował A3 – czwartą wersję rozwojową karabinka - zapewnił, że "Łucznik" stara się spełniać oczekiwania użytkowników zgłaszane m.in. na Grotowisku. "Dokładamy wszelkich starać, żeby spełniać oczekiwania i rozwijać tę konstrukcję". "Każda broń przechodzi choroby wieku dziecięcego. Karabinek Grot przeszedł testy wstępne, kwalifikacyjne, testy w akredytowanych jednostkach testujących, ale najważniejszy jest test w rękach żołnierza. Tam spotykamy się z sytuacjami, których nie byliśmy w stanie przewidzieć. Dlatego najważniejszy dla Fabryki Broni jest kontakt z użytkownikiem końcowym – żołnierzem, który używa Grota" – mówił.


O mocnych i słabszych stronach Grota oraz o jego ewolucji mówił ppłk w st. spocz. Michał Sitarski. Według niego wojsku brakuje właściwej instrukcji i materiałów szkoleniowych. Jak zauważył, instrukcja producenta ma ponad 100 stron, jest rzetelna i użyteczna dla dowódców i rusznikarzy, ale zbyt szczegółowa dla zwykłego żołnierza. Zdaniem Sitarskiego wojsko, wzorem amerykańskiej armii, powinno opracować własną, skróconą wersję, należałoby też opracować materiały video dostępne w internecie.


Zwrócił uwagę, że "Grot w pewnym momencie stał się narzędziem walki politycznej, powstały obozy przeciwników i zwolenników tej broni", w którym argumenty merytoryczne ustępują miejsca emocjonalnym. "Wiele negatywnych opinii jest pisanych przez ludzi, którzy karabinek znają ze zdjęć albo mieli go w dłoniach przez chwilę na targach” – dodał. Jak mówił, obawa przed odpowiedzialnością finansową powoduje, że niektóre uszkodzenia powstałe z winy żołnierzy zgłasza się jako samoistne, spowodowane wadami konstrukcji. Zaproponował, by uszkodzoną broń naprawiać lub spisywać ze stanu, a żołnierzom wydawać nową. Za niezbędny uznał sposób zmiany konserwacji karabinka. Z zadowoleniem przyjął zapowiedź zastosowania nowych powłok ochronnych, zarazem wskazał, że częste przyczyny korozji to przechowywanie broni w zawilgoconych magazynach i pielęgnacja karabinka wydawanym przez wojsko środkiem, który czyści metal, ale nie pozostawia warstwy smaru. Pokazał zdjęcia tych samych elementów konserwowanych według wymagań wojska i tak, jak to robią cywilni miłośnicy broni.


W liście do uczestników Grotowiska wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Przypomniał, że Grot został zaprojektowany i jest produkowany w Polsce. "Rozwijany dzięki doświadczeniom żołnierzy i pasjonatów strzelectwa, cieszy się coraz większym uznaniem, a walory tej broni potwierdzają także żołnierze ukraińscy" – dodał.


Pierwsze egzemplarze karabinka skonstruowanego w programie MSBS (Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej) 5,56 mm, otrzymała w 2016 r. Kompania Reprezentacyjna WP. W listopadzie 2017 karabinek, któremu nadano nazwę Grot, na cześć gen. Stefana "Grota" Roweckiego, trafił do WOT. Od 2019 r. używają go także wojska operacyjne, a obecnie także policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna i Lasy Państwowe.


Zamówieniami na Groty dla wojska zajmuje się Dowództwo WOT, które także zarządza procesem gromadzenia doświadczeń i wprowadzania zmian do konstrukcji.(PAP)


brw/ mow/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 13:20 Kosiniak-Kamysz: w przyszłym roku budżet na obronność będzie rekordowy (krótka) W przyszłym roku budżet na obronność będzie rekordowy, około 10 proc. większy niż w 2024 roku - mówił w czwartek wicepremier, minister obrony narodowej… » więcej 2024-07-04, godz. 13:20 Kidawa-Błońska: odrodzony Senat przewodził procesowi przechodzenia naszej ojczyzny od dyktatury do demokracji (kró… Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła w czwartek podczas uroczystego posiedzenia z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu, że wybrana 4 czerwca… » więcej 2024-07-04, godz. 13:20 ME 2024 - w piątek ruszają ćwierćfinały, dwa szlagiery na początek W piątek rozpocznie się faza ćwierćfinałowa piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. I to od dwóch szlagierów - w Stuttgarcie o godz. 18 rozpocznie się… » więcej 2024-07-04, godz. 13:20 Polacy chcą dbać o środowisko - potrzebują wsparcia, edukacji i narzędzi (MediaRoom) Dla większości Polaków ważne jest środowisko naturalne i uważają, że działanie jednostki może mieć na nie wpływ. 73 proc. obawia się o dostępność… » więcej 2024-07-04, godz. 13:20 Prezydent: Senat ma niezwykle zróżnicowany i cenny dorobek legislacyjny (krótka3) Pierwszoplanowym zadaniem Senatu jest współtworzenie prawa, poprzez pracę nad ustawami przyjętymi przez Sejm i w drodze własnej inicjatywy. Ma on niezwykle… » więcej 2024-07-04, godz. 13:20 Unia Europejska zainwestuje 325 mln euro w europejskie półprzewodniki Unia Europejska zainwestuje 325 mln euro w europejski sektor półprzewodników - poinformowała w czwartek Komisji Europejska. Środki mają być przeznaczone… » więcej 2024-07-04, godz. 13:20 Hołownia: budujmy taką Polskę, w której przyjazny uśmiech zacierać będzie smutek i łzy (krótka4) Pamiętajmy, że jednym z filarów odzyskanej wolności jest budowanie takiej Polski, w której uśmiech przyjazny zacierać będzie smutek i łzy - powiedział… » więcej 2024-07-04, godz. 13:10 Rabczenko z zarządu woj. dolnośląskiego: Targi XR Fair Tokyo dają możliwość nawiązywania relacji biznesowych Targi XR Fair Tokyo dają możliwość nawiązywania relacji biznesowych i podpatrywania tego, co się dzieje na świecie - ocenił Jarosław Rabczenko z zarządu… » więcej 2024-07-04, godz. 13:10 Iran/ Zwolennik reform kontra konserwatysta – w piątek druga tura wyborów prezydenckich Zwolennik reform, kardiochirurg Masud Pezeszkian zmierzy się z uważanym za konserwatystę byłym negocjatorem porozumienia nuklearnego Sajedem Dżalilim w drugiej… » więcej 2024-07-04, godz. 13:10 Tarnowskie Góry/ RDOŚ zbada zanieczyszczenie środowiska na terenie zakładów chemicznych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zbada poziom zanieczyszczenia na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry”. W czwartek podpisano umowę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »