Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-19, 14:40 Autor: PAP

Hennig-Kloska: będę rozmawiać z MF o pieniądzach na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów

Będę rozmawiać z Ministrem Finansów o funduszach na przyszły rok na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów - przekazała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Przyznała, że są problemy z odblokowaniem środków na ten cel zapisanych w tegorocznym budżecie.

Szefowa MKiŚ pytana w środę przez dziennikarzy, czy znajdą się w resorcie pieniądze na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów powiedziała, że "walczymy o to w kolejnej perspektywie budżetowej, czyli w budżecie na rok przyszły". "Te pieniądze muszą się znaleźć, albo w ramach środków dostępnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), albo w ramach zasobów budżetowych. Będę o tym rozmawiać z Ministrem Finansów niebawem" - dodała.


Minister pytana, ile środków jest potrzebnych na likwidację niebezpiecznych składowisk odpadów, odparła - że "dużo". "Robimy w tej chwili kalkulacje. Mamy 311 szczególnie niebezpiecznych składowisk, które zagrażają środowisku i bezpieczeństwu ludności. Robimy w tej chwil globalną wycenę sprzątnięcia tych nielegalnych wysypisk. Pewnie niebawem będę w stanie podać jakąś kwotę" - wskazała Hennig-Kloska.


Wskazała, że w 2024 r. na sprzątnie składowisk, na których są niebezpieczne odpady, w budżecie zabezpieczono 150 mln zł. "Staramy się je uruchomić, ale okazuje się, że zostały zapisane tak, że potrzebujemy poprawki do ustawy, żeby móc z nich skorzystać, ale poprawka jest już w ustawie nad którą pracę kończymy na poziomie rządu. Do końca wakacji trafi ona do Sejmu (...) Mam nadzieję, że szybkie procedowanie sprawi, że w końcówce roku będziemy mogli pierwsze składowiska gotowe do sprzątnięcia, sprzątnąć" - powiedziała.


Minister dodała, że rząd popiera unijne przepisy ws. odbudowy zasobów przyrodniczych. "Musimy natomiast dzisiaj bezwzględnie walczyć na poziomie Brukseli o zabezpieczenie finansowe dla tej reformy. W naszym kraju m.in. na pierwszą fazę potrzeba powyżej 4 mld euro" - dodała, wskazując, że w przyszłej perspektywie unijnej powinny znaleźć się pieniądze na wody śródlądowe. "Mamy bardzo zły stan wód śródlądowych w wielu krajach europejskich zarówno, jeśli chodzi o poziom wody, retencję i jakość wody" - stwierdziła, wskazując, że jest to jedno z kluczowych wyzwań klimatycznych. Dodała ponadto, że bilans wodny Polski systematycznie się pogarsza.


"W ministerstwie klimatu pracujemy nad tym problemem odbudowy zasobów przyrodniczych zarówno, jeśli chodzi o zwiększenie ochrony trenów leśnych, bagien, torfowisk, mokradeł w oparciu o tereny leśne należące do Skarbu Państwa" - przekazała. Poinformowała ponadto, że trwają prace nad krajową strategią w tej sprawie. "Ona jest wpisana w Tarczę Wschód, gdzie wiele elementów w ramach tego procesu możemy zrobić" - wskazała. Tarcza Wschód to program budowy różnego rodzaju instalacji i umocnień wzdłuż polskiej wschodniej granicy, które mają znacząco zwiększyć zdolności obronne Polski w razie konfliktu. Na potrzeby obrony granicy m.in. mają zostać zaadaptowane lasy i bagna, trudne do przebycia ciężkim sprzętem.


"Budżet na ten cel jest potrzebny (na odbudowę zasobów przyrodniczych - PAP) i chcemy o to walczyć w kolejnej perspektywie unijnej, bo w trakcie kolejnej kadencji parlamentu europejskiego będziemy kształtować nowy budżet europejski i on również musi dopasować się do zmian, z którymi się zmagamy" - dodała Hennig-Kloska.


Ministrowie ds. środowiska państw UE zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli porozumienie ws. unijnego prawa o ochronie zasobów przyrody. Zwolennicy nowych przepisów uważają, że pomogą one odbudować zniszczone siedliska przyrodnicze w UE. Część krytyków twierdzi, że będą one niekorzystne dla rolników.


Większość państw UE opowiedziała się za przyjęciem nowych regulacji. Przeciwko były Włochy, Węgry, Holandia, Polska, Finlandia i Szwecja, ale nie wystarczyło to, by zablokować ich wejście w życie. Belgia wstrzymała się od głosu.


Porozumienie zobowiązuje państwa członkowskie do odbudowy do 2030 roku co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych (od lasów, łąk i terenów podmokłych po rzeki, jeziora) ze stanu złego do dobrego, co najmniej 60 proc. do 2040 roku i 90 proc. do 2050 roku.


Kraje UE powinny nadać priorytet obszarom Natura 2000. Państwa członkowskie będą również musiały przyjąć krajowe plany odtworzenia, szczegółowo określające, w jaki sposób zamierzają osiągnąć te cele. Muszą też odtworzyć co najmniej 30 proc. osuszonych torfowisk do 2030 roku, 40 proc. do 2040 roku i 50 proc. do 2050 roku.


Nowe prawo przewiduje hamulec awaryjny, dzięki któremu cele dotyczące ekosystemów rolniczych mogą zostać zawieszone w wyjątkowych okolicznościach, jeżeli egzekwowanie przepisów będzie groziło poważnym zmniejszeniem powierzchni gruntów potrzebnych do produkcji żywności. (PAP)


autor: Anna Bytniewska


ab/ mick/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 01:20 Stany Zjednoczone i Wenezuela wznowiły bezpośredni dialog Rządy Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, po wielu miesiącach napięcia w stosunkach między obu krajami, wznowiły bezpośredni dialog. Nastąpiło to na 25… » więcej 2024-07-04, godz. 01:00 Dania/ Prokuratura oskarżyła 37-letniego Polaka o napaść na premier Frederiksen Duńska prokuratura oskarżyła w środę 37-letniego Polaka o napaść na początku czerwca na premier Danii Mette Frederiksen. Rozprawa odbędzie się przed… » więcej 2024-07-04, godz. 00:40 Bałkany/ Media: wątpliwe, aby Kaja Kallas na czele unijnej dyplomacji sprzyjała Belgradowi Kaja Kallas, stając na czele unijnej dyplomacji, zmierzy się z trudnymi wyzwaniami m. in. w kwestii rozwiązania problemu Kosowa. Nie należy przy tym sądzić… » więcej 2024-07-04, godz. 00:20 Brazylia/Płonie Pantanal - największe bagna świata Brazylijska policja federalna rozpoczęła zakrojone na dużą skalę dochodzenia w związku z plagą pożarów na obszarze Pantanalu - bagien pokrytych tropikalną… » więcej 2024-07-04, godz. 00:00 Chorwacja/ Do Splitu przybyła grupa zagranicznych policjantów, w tym z Polski W związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym do położonego nad chorwackim wybrzeżem Splitu przybyła w środę grupa zagranicznych policjantów… » więcej 2024-07-03, godz. 23:50 USA/ Nowe sondaże pokazują rekordową przewagę Trumpa nad Bidenem Dwa opublikowane w środę badania 'New York Timesa' i 'Wall Street Journal' pokazują największą dotąd przewagę Donalda Trumpa nad Joe Bidenem, od 6 do 8… » więcej 2024-07-03, godz. 23:40 Wimbledon - wyniki turnieju mężczyzn (aktl.) Wyniki środowych meczów turnieju mężczyzn w wielkoszlemowym Wimbledonie: 1. rundaKaren Chaczanow (Rosja, 21) - Asłan Karacew (Rosja) 6:3, 6:7 (4-7), 7:6… » więcej 2024-07-03, godz. 23:40 Wimbledon - Sinner w 3. rundzie Włoch Jannik Sinner awansował do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu w Londynie. Lider rankingu tenisistów pokonał w środę rodaka Matteo Berrettiniego… » więcej 2024-07-03, godz. 23:20 Paryż - Hiszpania i Bahamy pewne występu w półfinałach Koszykarze Bahamów i Hiszpanii już w drugim dniu kwalifikacyjnego turnieju do igrzysk olimpijskich w Paryżu zapewnili sobie awans do półfinałów z pierwszych… » więcej 2024-07-03, godz. 23:10 RPA/ Pretoria nie wyśle swojej fregaty na paradę do Petersburga, ale zaprasza prezydenta Bidena Republika Południowej Afryki odwołała rejs swojej fregaty Amatola na paradę do Petersburga, tłumacząc się niespodziewanymi naprawami. Odmawiając Rosji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »