Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 18:30 Autor: PAP

Kielce/ W 105. rocznicę urodzin upamiętniono pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Odkrywałam świat ojca, czytając jego teksty; był sekretnym człowiekiem, nie mówił wiele o sobie – wspominała w poniedziałek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jego córka Marta Herling. W 105. rocznicę urodzin wybitny pisarz i eseista został upamiętniony w rodzinnych Kielcach.

W poniedziałek w Kielcach odbyły się uroczystości związane z nadaniem Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach imienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Na budynku placówki odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci pisarza. Gościem wydarzenia była córka autora Marta Herling.


„To bardzo szczególna i wzruszająca uroczystość. Zobaczenie nazwiska ojca na budynku biblioteki pedagogicznej budzi wielkie emocje i jest wyrazem uznania. Ta tablica to znak obecności mojego ojca w Kielcach. Mam nadzieję, że to zainspiruje młodych czytelników do sięgnięcia po jego dzieła i pisma” – powiedziała po uroczystości Marta Herling.


Swojego ojca wspominała jako sekretnego i surowego człowieka, który kochał rodzinę. „On był bardzo sekretny, nie mówił wiele o sobie” – zaznaczyła. Dodała, że dowiadywała się o nim więcej, czytając jego teksty. „To było odkrywanie innego świata ojca” – powiedziała. „Ojciec był surowy, ale jednocześnie rodzinny. Posiadanie własnej rodziny po tylu latach trudu i cierpienia było dla niego wielką radością” – dodała.


Córka pisarza dodała, że wiele historii związanych z młodością jej ojca i jego związków z Kielecczyzną wciąż wymaga zbadania. Jednocześnie przypomniała, że dzięki współpracy Biblioteki Narodowej i Fundacji „Biblioteca Benedetto Croce” udało się uporządkować, zinwentaryzować i zdigitalizować bogatą twórczość pisarza, w tym jego rękopisy, fotografie oraz korespondencję.


W siedzibie biblioteki przy ulicy Jana Pawła II otwarto wystawę poświęconą pisarzowi. Odbyła się również konferencja naukowa dotycząca jego życia i twórczości.


„Taki patron jak Gustaw Herling-Grudziński to dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej ogromny zaszczyt i zobowiązanie. Przez cały 2024 r. placówka wraz z 11 filiami w całym regionie zamierza zrealizować 120 zadań, m.in. lekcji, wystaw, konkursów, spotkań poświęconych patronowi. Uzupełniliśmy także nasz księgozbiór o wszystkie dzieła pisarza” – poinformował dyrektor instytucji Sylwester Kasprzyk.


Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku i wychował na Kielecczyźnie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pisywał dla czasopism "Ateneum", "Pion" i "Nowy Wyraz".


Po wybuchu wojny, w marcu 1940 roku, próbował się przedostać z okupowanego przez Rosjan Grodna na Litwę, skąd łatwiej było wyjechać na Zachód. Wynajęci przez niego przemytnicy okazali się jednak na usługach NKWD. Herling-Grudziński został aresztowany i skazany na pięć lat pobytu w obozach. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie trafił do łagru w Jercewie pod Archangielskiem. 20 stycznia 1942 roku, po dramatycznej głodówce protestacyjnej, został stamtąd zwolniony na mocy obowiązującego już od niemal pół roku układu Sikorski-Majski. Wstrząsający opis rzeczywistości obozowej zawarł później w książce "Inny świat".


W marcu 1942 roku Herling-Grudziński przyłączył się do armii gen. Andersa. Walczył m.in. o Monte Cassino, za co otrzymał order Virtuti Militari. Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji. W Londynie był publicystą tygodnika "Wiadomości". Współtworzył też i redagował paryską "Kulturę". W połowie 1946 przeniósł się do Włoch. W latach 1952-1955 pracował dla Radia Wolna Europa w Monachium. W 1955 r. osiadł na stałe w Neapolu, jego drugą żoną była Lidia, córka włoskiego filozofa Benedetta Crocego. Najważniejsze dzieła Herlinga-Grudzińskiego to "Inny świat" i wielotomowy, pisany od 1971 roku do śmierci pisarza "Dziennik pisany nocą".


Gustaw Herling-Grudziński zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ miś/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 07:50 Gruzja/ Opozycyjna deputowana: październikowe wybory będą walką o przyszłość kraju To nie będą zwykłe wybory, ale walka o przyszłość Gruzji - powiedziała opozycyjna posłanka Chatia Dekanoidze w rozmowie z PAP. Jak podkreśliła, Gruzja… » więcej 2024-06-03, godz. 07:50 Liga NHL - wynik Wynik niedzielnego meczu finału Konferencji Zachodniej hokejowej ligi NHL: Edmonton Oilers - Dallas Stars 2:1(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: Oilers… » więcej 2024-06-03, godz. 07:40 Straż Pożarna: w niedzielę 754 interwencje w związku z burzami, w poniedziałek rano 9 W niedzielę strażacy odnotowali 754 interwencje związane z frontami burzowymi. W poniedziałek do godziny 6 odnotowano 9 interwencji - poinformował w poniedziałek… » więcej 2024-06-03, godz. 07:40 Tatry/ Turysta spadł ze szlaku na Świnicę; nie miał odpowiedniego sprzętu W poniedziałek o świcie ratownicy TOPR na pokładzie śmigłowca przetransportowali do szpitala w Zakopanem turystę z Litwy, który spadł ze Świnicy około… » więcej 2024-06-03, godz. 07:30 Susan Jacoby: przeraża mnie perspektywa powrotu Trumpa (wywiad) Mogłam przewidzieć wygraną Trumpa, uważałam ją za możliwość, choć nie pewnik. Przeraża mnie perspektywa jego powrotu. Boję się, że wyprowadzi nas… » więcej 2024-06-03, godz. 07:30 Indie/ Prawie 25 tys. przypadków udaru cieplnego; co najmniej 56 osób zmarło z powodu upałów Co najmniej 56 osób zmarło z powodu ekstremalnych upałów, które trwały w Indiach od marca do maja - podały w poniedziałek lokalne media, powołując się… » więcej 2024-06-03, godz. 07:20 85 lat Toru Służewiec w Warszawie. To na nim Brzechwa napisał "Akademię Pana Kleksa" 3 czerwca 1939 r. otwarto Tor Wyścigów Konnych Służewiec, na którym można było oglądać jedną z najszlachetniejszych rywalizacji. 'Jest pomostem pomiędzy… » więcej 2024-06-03, godz. 07:20 Ekspert: 31 proc. posłów kandyduje do PE - to sytuacja bez precedensu Ponad 31 proc. posłów na Sejm ubiega się o mandat europarlamentarzysty. To sytuacja bez precedensu - ocenił w rozmowie z PAP dr Bartłomiej E. Nowak politolog… » więcej 2024-06-03, godz. 07:10 BGK: musimy utrzymać poziom doganiania przez nasz region najbardziej rozwiniętych krajów UE (MediaRoom) Demografia, polityka przemysłowa, innowacje, przyszłość Ukrainy, a także rola krajowych banków rozwoju w utrzymaniu sukcesu związanego z akcesją do UE… » więcej 2024-06-03, godz. 07:10 Wybory/ Pozostały 4 dni, aby pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania Jeszcze tylko przez 4 dni - do czwartku 6 czerwca - można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »