Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 15:40 Autor: PAP

Polska i Unia Europejska potrzebują nowej polityki bezpieczeństwa (MediaRoom)

Wojna w Ukrainie i zmiany układu geopolitycznego na świecie wymagają nowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa. Kraje Unii Europejskiej muszą wziąć na siebie znacznie większą niż dotychczas odpowiedzialność za obronę - twierdzą uczestnicy debaty pt. „NATO. Unia Europejska. Bezpieczna Polska”, która odbyła się podczas Forum Bezpieczeństwa w Łodzi.

Rosyjska napaść na Ukrainę i globalne zmiany geopolityczne oznaczają konieczność zmiany nastawienia Europejczyków do bezpieczeństwa. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że rolą Unii Europejskiej jest przede wszystkim budowanie dobrobytu, a za obronę odpowiedzialne jest NATO. Wojna na Wschodzie i niepewność co do polityki Stanów Zjednoczonych sprawiły, że takie podejście nie ma już uzasadnienia.


„Mamy do czynienia z interesującym syndromem zamiany ról. Unia Europejska zaczyna koncentrować się na kwestiach obrony” - powiedziała członkini Rady Programowej Fundacji Forum Bezpieczeństwa prof. Irena Lipowicz podczas debaty pt. „NATO. Unia Europejska. Bezpieczna Polska”, która odbyła się w trakcie trzeciej edycji łódzkiej konferencji Forum Bezpieczeństwa.


Według prof. Lipowicz w nowych realiach geopolitycznych jedną z kwestii kluczowych dla Unii Europejskiej jest budowa „demokracji zdolnej do obrony”. To duże wyzwanie, ponieważ państwa demokratyczne z natury nie są agresywne i - w odróżnieniu od dyktatur - nie traktują agresji zewnętrznej jako narzędzia umożliwiającego im istnienie i ekspansję. Dzieje się tak ze względu na wyborców, którzy są zainteresowani wolnością i dobrobytem.


Uczestnicy debaty zgodzili się co do tego, że wojna w Ukrainie zwiększyła świadomość konieczności zmiany modelu bezpieczeństwa Unii Europejskiej, bo NATO w obecnej formule może nie podołać swej roli. Trzy największe armie sojuszu należą do krajów spoza Unii Europejskiej: USA, Turcji i Wielkiej Brytanii. Poza Brytyjczykami, najsilniej związanymi z Europą, interesy kluczowych członków NATO mogą być rozbieżne z interesami Unii Europejskiej, co pokazują ostatnie lata.


Zdaniem byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego generała Krzysztofa Bondaryka, dla Polski i Unii Europejskiej kwestią priorytetową jest obecnie bezpieczeństwo granic i skuteczne odstraszanie Rosji. Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą jest bardzo dynamiczny i jego ostatecznego wyniku nie można dziś przewidzieć.


Mimo że Unia Europejska nie jest bezpośrednio zaangażowania w działania wojenne, musi zmagać się z narastającą presją nielegalnej migracji wspieranej przez Rosję i Białoruś. Dlatego kluczową sprawą, o której trzeba rozmawiać, jest narastający kryzys migracyjny. „To nie jest kwestia populizmu, to jest kwestia realiów - czy wyspa demokracji, jaką jest Europa, wytrzyma falę niekontrolowanej, a zorganizowanej przez dyktatorów migracji” - stwierdził Krzysztof Bondaryk.


Na inny aspekt wyzwań związanych z bezpieczeństwem zwróciła uwagę dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, przewodnicząca Rady Programowej Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego. Według niej dyskusja o problemach i wyzwaniach koncentruje się często na tematach pobocznych. Przykładem jest niedawny kryzys na rynku zbożowym, którego przyczyn poszukiwano głównie w imporcie zboża ukraińskiego i w europejskim Zielonym Ładzie. „W polskiej narracji bardzo rzadko słyszy się, że spadek cen zbóż na świecie był tak naprawdę przede wszystkim winą Rosji, która kradła zboże ukraińskie, a następnie sprzedawała je na rynkach światowych po bardzo niskich cenach” - powiedziała Renata Mieńkowska-Norkiene.


Forum Bezpieczeństwa to cykliczne wydarzenie skierowane do ekspertów zarządzających bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. W jego trakcie przedstawiciele rządu i administracji publicznej wraz z osobami zarządzającymi bezpieczeństwem w firmach sektorów ICT, IT, BI czy energetyki dyskutowali m.in. o obronie powszechnej, odporności infrastruktury czy bezpieczeństwie energetycznym i cyfrowym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji odbywającej się w dniach 14-15 maja były „Wszystkie linie frontu”.


Organizatorami Forum były Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud i Fundacja Forum Bezpieczeństwa, a głównymi patronami: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Orange Polska był partnerem technologicznym wydarzenia.


Źródło informacji: Orange Polska


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-06-12, godz. 23:30 Włochy/ Prezydent Biden przyleciał do Apulii, gdzie weźmie udział w szczycie G7 Prezydent USA Joe Biden przybył w środę do Apulii na południu Włoch, gdzie weźmie udział w trzydniowym szczycie przywódców G7. Samolot Air Force One wylądował… » więcej 2024-06-12, godz. 23:20 Lekkoatletyczne ME - Polacy nie dotarli do mety w sztafecie 4x100 m, kolejne złoto Włochów Łukasz Żok, Marek Zakrzewski, Łukasz Żak i Dominik Kopeć nie ukończyli finałowego biegu sztafety 4x100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie… » więcej 2024-06-12, godz. 23:00 W czwartek posiedzenie rządu W czwartek o godz. 10 zbierze się rząd; będzie to kontynuacja poniedziałkowego posiedzenia. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, ministrowie zajmą się… » więcej 2024-06-12, godz. 23:00 Lekkoatletyczne ME - Polki nie ukończyły sztafety 4x100 m, zwycięstwo Wielkiej Brytanii Kryscina Cimanouska, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda nie ukończyły finałowego biegu sztafety 4x100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach… » więcej 2024-06-12, godz. 23:00 Rząd ma zająć się w czwartek propozycją wysokości płacy minimalnej w 2025 r. Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku znajduje się w planowanym porządku obrad rządu, które… » więcej 2024-06-12, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (12-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-12 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2024-06-12, godz. 22:50 Lekkoatletyczne ME - Kinga Gacka po finale 4x400 m: bierzemy to na klatę (wideo) Kinga Gacka, Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan i Natalia Kaczmarek zajęły szóste miejsce w sztafecie 4x400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw… » więcej 2024-06-12, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (12-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-06-12 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2024-06-12, godz. 22:40 Lekkoatletyczne ME - Bokun dwunasta skoku w dal, drugi złoty medal Mihambo Magdalena Bokun zajęła ostatnie, 12. miejsce w finale skoku w dal podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Wygrała reprezentantka Niemiec Malaika… » więcej 2024-06-12, godz. 22:30 UCI wprowadza w wyścigach kolarskich system żółtych kartek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała w środę, że będzie testować środki, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa w wyścigach szosowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »