Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 14:00 Autor: PAP

Odkrycie archeologów: klasztor w Paradyżu wyglądał inaczej

Podczas prac archeologicznych w południowej części klasztoru w Paradyżu zostały odkryte pozostałości budynku pochodzące z drugiej połowy XIII w. Znaleziono także różne artefakty. – Odkrycie pokazuje, że o klasztorze wiemy bardzo mało i z pewnością wyglądał on inaczej – powiedział dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza.

Przy klasztorze w Paradyżu, dawnym opactwie cysterskim, od ponad roku trwają prace związane z termomodernizacją budynku oraz odwiertami pod pompy ciepła. To również okazja do badań archeologicznych i dzięki temu dokonano bardzo ważnego odkrycia. "Udało się w południowej części terenu odsłonić bardzo ciekawe pozostałości budynku pochodzącego z okresu po połowie XIII w." – powiedział dr Michalak.


Okres powstania odkopanego obiektu został potwierdzony na podstawie użytej techniki budowlanej oraz materiałów. To kamień w podstawie oraz cegły w górnej części. "To jest typowe dla budownictwa z okresu XIII w." – wyjaśnił dr Michalak. Wiadomo już, że odkryty budynek łączy się dzisiejszym południowym skrzydłem klasztoru. "Powstaje pytanie, co to za budynek, tak wczesny, który łączy się z klasztorem" – powiedział Michalak.


Odkrycie budynku jest bardzo ważne. "Pokazuje, że tak naprawdę o klasztorze wiemy bardzo miało. Z pewnością wyglądał on zupełnie inaczej" – powiedział dr Michalak. Nie wiadomo również do czego służył odkryty budynek. Znajduje się on w miejscu, w którym było główne wejście do klasztoru.


Podczas prac archeologicznych na terenie klasztoru natrafiono również na wiele różnych artefaktów. "Okazuje się, że na tym terenie, jeszcze przed założeniem klasztoru funkcjonowali ludzie" – powiedział dr Michalak. Odkryto obiekty osadnicze, takie jak słowiańską ceramikę typową dla XII i XIII w. oraz przęśliki stosowane w tkactwie.


Wcześniej zostały odkryte elementy drewnianego kanału z XVI w. doprowadzającego wodę z rzeki Paklicy do klasztoru. "Takie kanały były typowe dla terenów Niemiec" – wyjaśnił dr Michalak.


Odkryto również kafle piecowe, co sugeruje używanie pieców kaflowych do ogrzewania pomieszczeń klasztornych. Odkopano ceramikę oraz liczne kości zwierząt. To wskazuje, że w diecie mnichów było mięso. Zaleziono naczynia oraz butelki z XVII, XVIII oraz XIX w. W butelkach mnisi mogli przechowywać wino. "Wiemy, że klasztor był bardzo bogaty" – powiedział Michalak. Wiadomo również, że przy klasztorze działał młyn.


Klasztor założył Bogusz, rycerz wielkopolski w 1230 r. "Cystersi z Brandenburgii, którzy mieli to miejsce ucywilizować, nie byli za bardzo chętni do budowy w tym miejscu klasztoru" – powiedział Michalak. Pierwsze wzmianki o budowie wskazują na jej rozpoczęcie w 1240 r. Przyczyny niechęci mnichów do budowy klasztoru nie są znane. Nie wiadomo również jaką formę miał pierwszy budynek z XIII w. "Z pewnością potrzebne są kolejne badania przy klasztorze" – powiedział Michalak. (PAP)


pij/ dki/


Kraj i świat

2024-06-13, godz. 11:40 EKF 2024: debatę prezesów zdominowały kwestie bezpieczeństwa związane z upowszechnieniem AI (MediaRoom) Wyzwania związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji w sektorze bankowym zdominowały 12 czerwca debatę prezesów tradycyjnie wieńczącą Europejski Kongres… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 PIE: sztuczną inteligencję wykorzystuje w pracy 6,6 proc. firm w Polsce 47 proc. firm w Polsce przyznaje, że sztuczna inteligencja nie będzie mieć żadnego zastosowania w ich branży, a 6,6 proc. korzysta z niej - wynika z badania… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 Armenia/ Premier: nie pojadę na Białoruś, póki tam rządzi Łukaszenka Premier Armenii Nikol Paszynian oświadczył, że on ani żaden inny przedstawiciel władz jego kraju nie odwiedzi Białorusi, dopóki rządzi tam Alaksandr Łukaszenka… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 Wiceszef MON: na miejsce amerykańskiej baterii Patriot do Polski trafi bateria z innej części świata Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że na miejsce amerykańskiej baterii Patriot do Polski trafi bateria z innej części świata. Jak podał wcześniej… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 Marcin Dorociński ogłosił, że zobaczymy go w trzecim sezonie serialu „Wikingowie: Walhalla” Już 11 lipca na Netfliksie swoją premierę będzie miał trzeci, finałowy sezon serialu „Wikingowie: Walhalla”. Marcin Dorociński, który w drugim sezonie… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 Sejm/ Nową szefową komisji ds. UE - Agnieszka Pomaska (KO) Dotychczasowego szefa sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej Michała Kobosko (Polska 2050-Trzecia Droga) zastąpi Agnieszka Pomaska (KO). Mandat Koboski wygasł… » więcej 2024-06-13, godz. 11:40 Wrocław/ Fizyk prof. Ido Kaminer odebrał Europejską Nagrody im. Stanisława Lema Prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology odebrał w czwartek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema. Nagroda przyznawana… » więcej 2024-06-13, godz. 11:30 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta w komunikacie. Ustawa… » więcej 2024-06-13, godz. 11:30 UE/ Węgry skazane na 200 mln euro kary za niewykonanie wyroku TSUE w sprawie migracji Trybunał Sprawiedliwości UE skazał w czwartek Węgry na 200 mln euro kary za niewykonanie wyroku TSUE w sprawie migracji, w tym utrudnianie dostępu do ochrony… » więcej 2024-06-13, godz. 11:30 Po 27 latach Janina Ochojska przestała być prezeską PAH, kierowanie fundacją przejął Maciej Bagiński Po 27 latach pełnienia funkcji prezeski Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska przekazała kierowanie Fundacją, pozostając jednocześnie w jej Radzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »