Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 13:20 Autor: PAP

Śląskie/ Remont zabytkowego spichlerza w Górkach Wielkich potrwa jeszcze rok

Zdaniem starosty cieszyńskiego Janiny Żagan, w połowie przyszłego roku zakończy się rewitalizacja spichlerza w Górach Wielkich. Będzie on siedzibą centrum edukacyjno-kulturalnego „U Kossaków”. To największa – poza nakładami na drogi - inwestycja powiatu.

„Firma dobrze prowadzi inwestycję. Wygląda to imponująco (…). Zostało pięknie wykonane sklepienie, odtworzone ze starych cegieł i uzupełnione nowymi. (…) Mają zakończyć prace w połowie przyszłego roku i – obserwując postępy - jestem przekonana, że tak będzie” – powiedziała Żagan.


Wicestarosta cieszyński Mieczysław Szczurek, podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że remont dawnego spichlerza, jest największą inwestycją niezwiązaną z drogami, jaką realizuje powiat. Jej łączny koszt to około 15 mln zł. „Sama część budowlana to prawie 11,4 mln zł” – dodał. Przypomniał zarazem, że samorząd otrzymał na ten cel 13 mln zł z rządowego programu Polski Ład.


300-letni spichlerz będzie sercem centrum edukacyjno-kulturalnego w Górkach Wielkich. Zlokalizowane w nim będą między innymi sale konferencyjne oraz kawiarnia. Zostanie odtworzona historyczna gorzelnia dworska. W planach jest dołączenie do niego także starego dworu Kossaków oraz domku ogrodnika, w którym mieści się Muzeum Zofii Kossak. „Ma powstać nowa jednostka kulturalna powiatu, aby móc organizować wydarzenia, uroczystości. Muzeum nie jest do tego przystosowane. (…) Zmierzamy na zewnątrz postawić wiatę. To będzie doskonałe miejsce na wielkie spotkania i koncerty” – powiedział wicestarosta Szczurek.


Powiat cieszyński został właścicielem domu w Górkach Wielkich, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji (obecnie mieści się w nim poświęcone jej muzeum), centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także spichlerza, w lipcu 2022 roku. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak.


Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 roku. zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.


Podczas wojny pisarka założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz. Została skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia udało się doprowadzić do jej uwolnienia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarki. Zmarła w 1968 roku. Spoczywa na góreckim cmentarzu. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-06-13, godz. 12:10 Liga NFL - czołowy futbolista Brady zostanie uhonorowany pomnikiem Były czołowy zawodnik ligi futbolu amerykańskiego NFL, 46-letni Tom Brady jeszcze w tym roku zostanie uhonorowany pomnikiem. Posąg stanie w pobliżu stadionu… » więcej 2024-06-13, godz. 12:10 Węgry/ W Budapeszcie ponowne liczenie głosów w wyborach samorządowych Węgierska Narodowa Komisja Wyborcza (NVI) zarządziła ponowne przeliczenie nieważnych głosów w wyborach na burmistrza Budapesztu. Różnica między sprawującym… » więcej 2024-06-13, godz. 12:10 Chcesz opóźnić starzenie skóry i wzmocnić włosy? Włącz do diety cynk Pozbawiona zmarszczek skóra i gęste, mocne włosy to marzenie wielu kobiet. W kontekście dbania o urodę istotne znaczenie ma nie tylko odpowiednia pielęgnacja… » więcej 2024-06-13, godz. 12:00 W wykazie prac rządu projekt ustawy usprawniający działania wojska i służb (krótka) Możliwość prowadzenia operacji wojskowej w czasie pokoju na terenie RP, doprecyzowanie przepisów ws. użycia broni oraz przepisów postępowania z zatrzymanymi… » więcej 2024-06-13, godz. 12:00 Nowa Zelandia/ Premier Chin: różnice zdań nie mogą utrudniać stosunków handlowych Chiński premier Li Qiang wezwał w czwartek w Wellington do zacieśnienia stosunków handlowych między ChRL a Nową Zelandią, mówiąc, że 'różnice zdań… » więcej 2024-06-13, godz. 12:00 Starostwo w Hajnówce wstrzymało procedowanie uchwały ws. referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską (krótka) Starostwo powiatowe w Hajnówce (Podlaskie) wstrzymało w czwartek prace nad przyjętą pod koniec maja uchwałą ws. przeprowadzenia 14 lipca w gminach tego powiatu… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Prezydent: Potrzebujemy ambitnych projektów wykraczających poza granice Polski (krótka3) Potrzebujemy realizacji ambitnych projektów wykraczających poza granice Polski - przekonywał w czwartek w Lublinie prezydent Andrzej Duda podczas Samorządowego… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Malepszak: 10 proc. załogi PKP Cargo jest już na nieświadczeniu pracy 10 proc. załogi PKP Cargo jest już na nieświadczeniu pracy - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, zastrzegając, że… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla… » więcej 2024-06-13, godz. 11:50 Prezydent podpisał nowelę ustawy o Planie Strategicznym Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformowała w czwartek Kancelaria… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »