Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-20, 12:10 Autor: PAP

Fundacja pozyskała część unikalnego baraku z podobozu KL Auschwitz

Elementy metalowego baraku z należącego do kompleksu KL Auschwitz podobozu w Trzebini trafiły do zbiorów Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – oznajmiła w poniedziałek jej prezes Agnieszka Molenda-Kopijasz. Podkreśliła, że eksponat jest unikalny.

„To bardzo cenne i rzadkie znalezisko, ponieważ w podobozie w Trzebini było tylko sześć takich baraków. Były one metalowe. Miały bardzo nietypową konstrukcję: wykonano je z blachy falistej. Pozyskane przez nas elementy są jedynymi znanymi, jakie się zachowały” – powiedziała PAP Agnieszka Molenda-Kopijasz.


Prezes poinformowała, że podobóz istniał przy trzebińskiej rafinerii ropy naftowej w miejscu zwanym "na Trzebionce". Baraki miały konstrukcje panelową łatwą do montażu, a po zdemontowaniu wygodną do transportu. Po wojnie większość obiektów została rozebrana. Materiał okoliczni mieszkańcy nierzadko wykorzystywali do budowy garaży lub altan. „Prawdopodobnie w latach 70. XX wieku rozebrano ostatni z tych baraków” – dodała.


Molenda-Kopijasz podała, że odnalezione przez fundację fragmenty zostały wykorzystane przy wzniesieniu garażu. „Po jego rozbiórce pozyskaliśmy oryginalne elementy: panele ścian z oknami i bez, oraz kilkanaście elementów poszycia dachowego. Zachowały się na nich oryginalne techniczne sygnowania. Na jednym z paneli odręcznie namalowane czarną farbą oznaczenie” – zaznaczyła.


Elementy baraku zostaną poddane konserwacji. W przyszłości staną się częścią wystawy o podobozach niemieckiego kompleksu KL Auschwitz, którą będzie można zobaczyć dzięki fundacji.


Muzeum Auschwitz podało, że podobóz utworzony został na początku sierpnia 1944 roku przy rafinerii firmy Erdoel Rafinerie Trzebinia GmbH. Powstał w miejscu obozu dla około 200 brytyjskich jeńców wojennych, których odesłano do stalagu Lamsdorf.


W barakach umieszczono 800 więźniów, których przywieziono w trzech transportach. Trafili do czterech z sześciu baraków. Obóz otoczony był podłączonym do prądu ogrodzeniem z drutu kolczastego. Prowadziła d niego drewniana brama z metalową siatką. Nad jej skrzydłami umieszczony był napis "Arbeitslager Trzebinia”.


Więźniowie, głównie Żydzi, pracowali przy rozbudowie rafinerii: kopaniu rowów, fundamentów, układaniu rurociągów, budowie kanalizacji, torów kolejowych i schronów.


Muzeum Auschwitz przypomniało, że po ataku amerykańskich bombowców w sierpniu 1944 roku więźniów wykorzystywano również do naprawy zniszczeń i odkopywania niewypałów.


Wobec wysokiej śmiertelności władze SS podjęły decyzję o zamontowaniu na terenie obozu metalowego krematorium opalanego mazutem.


W styczniu 1945 roku więźniów ewakuowano pieszo do Rybnika, a stamtąd koleją do niemieckich obozów Sachsenhausen i Bergen-Belsen.


Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-06-13, godz. 06:30 Resort klimatu: trwa analiza zgłoszonych propozycji dotyczących systemu kaucyjnego Trwa analiza zgłoszonych propozycji, podejmowane są decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu poszczególnych uwag - poinformował PAP resort klimatu i środowiska… » więcej 2024-06-13, godz. 06:30 GIS: małe spożycie płynów prowadzi do odwodnienia, które zaburza pracę organizmu Organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego musimy mu ją stale dostarczać. Zbyt małe spożycie płynów prowadzi do odwodnienia… » więcej 2024-06-13, godz. 06:30 Liga NBA - wynik Wynik środowego meczu finału koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Boston Celtics 99:106(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-0 dla Celtics) … » więcej 2024-06-13, godz. 06:30 Argentyna/ Senat wstępnie przyjął pakiet prezydenckich reform Argentyński Senat wstępnie przyjął w środę pakiet ustaw dotyczących przebudowy państwa zaproponowany przez prezydenta Javiera Mileia. Decyzja zapadła… » więcej 2024-06-13, godz. 06:20 Żukowska: Razem nie jest w rządzie, nie powinna decydować za inną partię, czy w nim być Partia, która nie jest w rządzie, nie powinna decydować o przyszłości innej partii - powiedziała PAP szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska w odpowiedzi… » więcej 2024-06-13, godz. 06:20 Drobnoustroje jelitowe starszych myszy wywołują stan zapalny u młodych myszy Bakterie jelitowe starszych myszy wprowadzone do jelit młodych, urodzonych w sterylnym środowisku osobników spowodowały stan zapalny odpowiadający procesom… » więcej 2024-06-13, godz. 06:20 Sejm zajmie się projektem ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu W czwartek Sejm zajmie się projektem ustawy dopuszczającej handel w dwie niedziele w miesiącu. Zdaniem posłów Polski 2050, autorów projektu, zakaz handlu… » więcej 2024-06-13, godz. 06:20 Messi: mam nadzieję zakończyć karierę w Interze Miami Argentyński gwiazdor piłki nożnej Lionel Messi w wywiadzie dla stacji telewizyjnej ESPN powiedział, że ma nadzieję zakończyć karierę w Interze Miami… » więcej 2024-06-13, godz. 06:20 UE/ Prawnik: Uchylenie immunitetu Obajtka dotyczy też spraw sprzed uzyskania mandatu w PE Uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi przez Parlament Europejski możliwe jest także w przypadku czynów, które wydarzyły się przed uzyskaniem przez niego… » więcej 2024-06-13, godz. 06:10 Szef KAS: Pracujemy nad Kartą Praw Podatnika W Ministerstwie Finansów trwają prace nad ustawą Karta Praw Podatnika - poinformował dziennikarzy szef KAS wiceminister finansów Marcin Łoboda. Jak wyjaśnił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »