Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 23:10 Autor: PAP

Węgry/ Ekspert: nie wykorzystaliśmy możliwości oferowanych przez przystąpienie do UE

Węgry nie wykorzystały możliwości oferowanych przez przystąpienie do Unii Europejskiej 20 lat temu – ocenia w rocznicę akcesji Laszlo Molnar, węgierski analityk z instytutu badań ekonomicznych GKI, cytowany przez dziennik „Nepszava”.

Budapeszt zmarnował historyczną szansę w nadrabianiu zaległości – pisze dziennik w komentarzu. Dodaje, że większość z 10 krajów, które w 2004 roku weszły do UE, dogoniła już średnią unijną w zakresie rozwoju. „Węgry pod wieloma względami pozostają w tyle, co było szczególnie widoczne w ciągu ostatniej dekady” – ocenia Molnar.


 


Choć pomoc unijna netto wynosiła 3 proc. PKB rocznie, to kolejne rządy nie wykorzystały jej odpowiednio – uważa Molnar. Dodaje, że przyczynami tego było m.in. słabe doświadczenie w wydatkowaniu funduszy. Ponadto w związku z koniecznością wydatkowania dużej sumy pieniędzy w krótkim czasie pojawiło się wiele programów gorszej jakości oraz korupcja – dodaje analityk.


 


„Ludność węgierska przegrała w ciągu ostatnich dwudziestu lat nie z powodu złego wykorzystania przystąpienia do UE, ale dlatego, że węgierska polityka gospodarcza wybrała zupełnie inną ścieżkę niż kraje sąsiednie. Kraj mógłby zyskać znacznie więcej na przystąpieniu do UE w ciągu ostatnich 20 lat, gdyby rząd wykorzystał zasoby, które napłynęły do kraju w celu poprawy edukacji, opieki zdrowotnej, kultury i sektora społecznego” – podkreśla .


 


Jak wylicza „Nepszava”, w latach 2004-2022 Węgry otrzymały ponad 62 mld euro funduszy unijnych. Jednak według analizy GKI, węgierska gospodarka wolniej nadrabiała zaległości niż inne państwa regionu, co odzwierciedlają wskaźniki dochodu i konsumpcji.


 


Choć poziom konsumpcji na Węgrzech podwoił się w ciągu 20 lat w UE, to obecnie kraj znajduje się w końcówce zestawienia wśród członków Wspólnoty biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej: obecnie poziom konsumpcji jest niższy tylko w Bułgarii – podkreśla dziennik.


 


Węgry przystąpiły do UE 1 maja 2004 roku. Prócz nich do Wspólnoty dołączyły wówczas: Czechy, Słowacja, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta.


 


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


 


mrf/ jm/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 06:20 Materiał z grzybów zamiast ekoskóry Naukowcy opracowali sprawniejszy sposób na hodowlę grzybów, z których można wytwarzać sztuczną skórę. Uważają, że to doskonały materiał na ubrania… » więcej 2024-05-22, godz. 06:20 USA/ Ameryka wspomina zmarłego we wtorek wybitnego polskiego kompozytora Jana Andrzeja Pawła Kaczmarka Muzyka Jana A.P. Kaczmarka do filmu 'Marzyciel' w reżyserii Marca Forstera trafiła do serc milionów widzów na całym świecie, podkreśla NBS News. O śmierci… » więcej 2024-05-22, godz. 06:10 Eksperci: to mit, że półpasiec i infekcja RSV łagodnie przebiegają u dorosłych Nie jest prawdą, że infekcje RSV oraz półpasiec to łagodne choroby u dorosłych - oceniają eksperci. Dlatego tak ważne jest finansowanie szczepień przeciwko… » więcej 2024-05-22, godz. 06:00 Gdańsk/ Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki W czwartek 23 maja startuje Bałtycki Festiwal Nauki. Wydarzenie potrwa 4 dni i zakończy się w niedzielę 26 maja w Hevelianum, gdzie odbędzie się 3. Piknik… » więcej 2024-05-22, godz. 06:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. » więcej 2024-05-22, godz. 06:00 Paracetamol może pomóc pacjentom z sepsą Acetaminofen (paracetamol), szeroko stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, może także zapobiegać zespołowi ostrej niewydolności oddechowej… » więcej 2024-05-22, godz. 05:50 Piłkarska LE - Bayer i Atalanta zagrają w Dublinie w finale Niepokonany w dotychczasowych 51 meczach o stawkę w tym sezonie Bayer Leverkusen oraz Atalanta Bergamo, która ma szansę zdobyć swoje pierwsze tak ważne trofeum… » więcej 2024-05-22, godz. 05:50 Naukowcy ustalili pochodzenie najpowszechniejszego na świecie karalucha Najpowszechniejszy na świecie karaluch (karaczan prusak) pochodzi z Azji. Do Europy dotarł dzięki wojsku, a potem zdobywał kolejne terytoria dzięki statkom… » więcej 2024-05-22, godz. 05:50 Prognoza pogody na 22 i 23 maja Jak informuje IMGW, od Islandii aż po Włochy rozciąga się szeroka strefa układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Pozostała część kontynentu… » więcej 2024-05-22, godz. 05:50 Wyschnięta rzeka pomogła w budowie słynnych egipskich piramid Piramidy w Gizie zostały zbudowane wzdłuż wyschniętej odnogi Nilu - twierdzą archeolodzy. Znalezienie kolejnych, dawnych rzek może pomóc w odkrywaniu nieznanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »