2024-04-19, 17:10 Autor: PAP

CBOS: w pierwszym kwartale 2024 r. Polacy byli zadowoleni z tego, jak się żyje im i ich rodzinom

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy byli generalnie zadowoleni z tego, jak się żyje im i ich rodzinom - wynika z analizy CBOS. Pozytywnie oceniono też sytuację w zakładach pracy. Natomiast sytuacja polityczna w ostatnich miesiącach była postrzegana krytycznie.

CBOS na podstawie badań "Aktualne problemy i wydarzenia" realizowanych od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. przygotował kwartalny bilans nastrojów społecznych.

Wynika z niego, że jeśli chodzi o ocenę sytuacji politycznej, po odnotowanym w styczniu pogorszeniu, w lutym oceny poprawiły się i nie zmieniły się już znacząco w marcu. Według CBOS, można więc stwierdzić, że od październikowych wyborów parlamentarnych średnie ocen kształtują się na dosyć stabilnym poziomie.

Zauważono też, że w pierwszym kwartale, podobnie jak w poprzednich, postrzeganie sytuacji politycznej pozostawało krytyczne, tzn. oceny negatywne były silniej wyrażane niż pozytywne.

Jeśli chodzi o przewidywania w tym obszarze, w styczniu pogorszyły się, w lutym nastąpiła pewna poprawa, a w marcu - kolejne pogorszenie. "W dwóch pierwszych miesiącach kwartału średnie prognoz były dodatnie, co oznacza, że optymizm był silniej wyrażany niż pesymizm, natomiast w marcu średnia była bliska zeru, czyli obawy były porównywalnie silne co nadzieje na poprawę" - wynika z analizy CBOS.

Zwrócono uwagę, że pod koniec pierwszego kwartału prognozy co do rozwoju sytuacji politycznej w Polsce były gorsze niż po październikowych wyborach parlamentarnych.

CBOS podało też, że w pierwszym kwartale nieznacznie pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej, tzn. w styczniu pozytywne były nieco silniej wyrażane niż negatywne, a w marcu zaczęły wyraźniej przeważać te negatywne.

Jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok dotyczące sytuacji gospodarczej, to w pierwszym kwartale w pewnym stopniu pogorszyły się. "Niezmiennie od październikowych wyborów parlamentarnych nadzieje na poprawę w prognozach były silniej artykułowane niż obawy przed pogorszeniem, natomiast pod koniec pierwszego kwartału pesymizm był już praktycznie równie silnie wyrażany co optymizm" - zaznaczono.

Z analizy CBOS wynika też, że w pierwszym kwartale zadowolenie z kondycji zakładów pracy, podobnie jak w poprzednich kwartałach, wyraźnie przeważało nad niezadowoleniem. CBOS zwróciło uwagę, że po poprawie odnotowanej po październikowych wyborach parlamentarnych, prognozy utrzymują się wciąż na stabilnym, relatywnie wysokim poziomie, a nadzieje na poprawę sytuacji w zakładach pracy są wśród pracujących silniejsze niż obawy przed pogorszeniem.

CBOS odnotowało, że w pierwszym kwartale br. postrzeganie poziomu życia respondentów i ich rodzin pozostawało na stabilnym poziomie. "Średnie ocen przez cały kwartał, podobnie jak w poprzednich, były dodatnie, co oznacza, że Polacy byli generalnie zadowoleni z tego, jak się żyje im i ich rodzinom" - podkreślono.

Jeśli chodzi zaś o przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin, nieznacznie pogorszyły się one w pierwszym kwartale 2024 r. Zauważono, że na początku roku były raczej optymistyczne, ale w marcu obawy przed pogorszeniem były niemal równie silne co nadzieje na poprawę.

Podsumowując, CBOS stwierdziło, że w stosunku do listopada pogorszyły się prognozy na najbliższy rok odnoszące się do sytuacji politycznej oraz – pomimo spadającej inflacji – sytuacji gospodarczej. Zaznaczono, że przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin pod koniec pierwszego kwartału są również nieco gorsze niż w poprzednich miesiącach.

Według CBOS, pogorszenie można w jakiejś mierze tłumaczyć (poza spadkiem powyborczego optymizmu) "wyraźnym wzrostem obaw związanych z ryzykiem rozprzestrzenienia się wojny w Ukrainie". Z badań CBOS wynika, że temat wojny za wschodnią granicą znacznie absorbował ostatnio uwagę Polaków, pojawiając się zdecydowanie częściej w ich codziennych rozmowach niż jeszcze kilka miesięcy temu.

CBOS oceniło też, że jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok, to stosunkowo najwięcej optymizmu odnajdujemy w myśleniu o przyszłości zakładów pracy.(PAP)

Autorka: Paulina Kurek

pak/ agz/

2024-07-03, godz. 23:20 Paryż - Hiszpania i Bahamy pewne występu w półfinałach Koszykarze Bahamów i Hiszpanii już w drugim dniu kwalifikacyjnego turnieju do igrzysk olimpijskich w Paryżu zapewnili sobie awans do półfinałów z pierwszych… » więcej 2024-07-03, godz. 23:10 RPA/ Pretoria nie wyśle swojej fregaty na paradę do Petersburga, ale zaprasza prezydenta Bidena Republika Południowej Afryki odwołała rejs swojej fregaty Amatola na paradę do Petersburga, tłumacząc się niespodziewanymi naprawami. Odmawiając Rosji… » więcej 2024-07-03, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-07-03 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2024-07-03, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Policjant postrzelony w głowę; sprawca popełnił samobójstwo (aktl.) Mężczyzna ranił w głowę interweniującego w mieszkaniu w Bolesławcu policjanta. Następnie sprawca sam się zastrzelił. Policjanta najpierw przewieziono… » więcej 2024-07-03, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-07-03 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2024-07-03, godz. 22:40 Paryż - Finlandia rywalem polskich koszykarzy w kwalifikacjach w meczu ostatniej szansy Finlandia będzie w czwartek o godz. 20.30 kolejnym rywalem reprezentacji Polski koszykarzy w olimpijskim turnieju w Walencji. Dla obydwu zespołów jest to mecz… » więcej 2024-07-03, godz. 22:40 Ekstraklasa piłkarska - Ruben Vinagre wypożyczony do Legii Warszawa Portugalski piłkarz Ruben Vinagre został wypożyczony ze Sportingu Lizbona do Legii Warszawa na sezon 2024/25 z opcją wykupu - poinformował klub ze stolicy… » więcej 2024-07-03, godz. 22:30 Liberia/ Posłowie przyjechali na obrady rykszami w proteście, że nie dostali nowych SUV-ów Deputowani niższej izby liberyjskiego Zgromadzenia Narodowego przyjechali na obrady trójkołowymi pojazdami, zwanymi w tym zachodnioafrykańskim kraju keh-keh… » więcej 2024-07-03, godz. 22:20 Wimbledon - wyniki turnieju kobiet (aktl.) Wyniki środowych meczów turnieju kobiet w wielkoszlemowym Wimbledonie: 1. rundaBeatriz Haddad Maia (Brazylia, 20) - Magdalena Fręch (Polska) 7:5, 6:3Elina… » więcej 2024-07-03, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 3 lipca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała z drużyną Bahamów 81:90 (20:30, 18:20, 21:23, 22:17) w swoim pierwszym… » więcej